حمايت سازمان شيلات ايران از پرورش ماهيان خاوياري
1391/11/09

رئيس موسسه تحقيقات شيلاتي كشور گفت: با تغيير اقليم و گرم شدن زمين، توليد ناخالص داخلي كشورهاي جهان بين يك تا دو درصد كاهش مي يابد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، عباسعلي مطلبي درهمايش ملي تغيير اقليم و اثرات آن بر آينده شيلات در محل موسسه تحقيقات شيلاتي كشور گفت: اثرات تغيير اقليم را هشدار جدي براي كشور دانست .

وي افزود: در قرن حاضر تغييرات اقليم يكي از مشكلات جدي براي بخش كشاورزي به ويژه شيلات است بنابراين انتظار مي رود تا دولت و مسئولان تدابير خاصي را در اين خصوص بينديشند.

مطلبي اظهاركرد: بررسي هاي تحقيقاتي نشان مي دهد، در قرن حاضر بر اثر تغيير اقليم پنج تا 20 درصد نزولات جوي (بارندگي) در منطقه شمال و شمال غرب كشور كاهش يابد.

رئيس موسسه تحقيقات شيلاتي كشور تصريح كرد: همچنين با تغييرات جوي و گرم شدن زمين پيش بيني مي شود درآمدهاي نفتي 13 تا 25 درصد كاهش يابد كه اين نيز موجب افزايش قيمت اين محصول در بازارهاي جهاني خواهد شد.

به گفته وي، تغيير اقليم و آب و هوا 50 درصد تنوع زيستي گياهان را در معرض خطر جدي قرار داده است.

مطلبي افزود: در اين راستا افزايش دماي آب درياها و اقيانوس ها، توليد محصولات آبزي پرروي و ماهيگيري را نيز با مشكل جدي مواجه كرده است.

وي ادامه داد: تغييرات اقليمي انتشار گازهاي گلخانه اي را افزايش داده به طوري كه با افزايش دما شرايط براي توليد گياهان و محصولات شيلاتي با مشكل مواجه مي شود و از سوي ديگر حوادث طبيعي همچون پديده سيل نيز افزايش مي يابد.

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار ايرنا در خصوص وضعيت ماهيان خاوياري با توجه به تغييرات شرايط جوي گفت: هم اكنون تغييرات جوي به طور مستقيم در كاهش گونه هاي ذخاير ماهيان خاوياري تغييري نداشته و تاكنون تهديدي براي ذخاير دريايي در اين منطقه نبوده است.

وي به كاهش توليد ماهيان خاوياري درياي اشاره كرد و افزود: از سال 2010 به مدت پنج سال صيد تجاري ماهيان خاوياري به دليل كاهش ذخاير گونه هاي ماهيان خاوياري درحوزه درياي خزر ممنوع شده است كه اين ممنوعيت صيد مي تواند تاثير بسزايي در احياي ذخاير اين گونه از آبزيان ارزشمند داشته باشد.

مطلبي به پرورش ماهيان خاوياري اشاره كرد و افزود: در حال حاضر با وجود منابع آبي در اختيار و مديريت صحيح، تغيير اقليم تهديدي براي توسعه و پرروش ماهيان خاوياري نيست اما در كاهش ذخاير ماهيان خاوياري دريايي مي تواند موثر باشد.

وي ادامه داد: هم اكنون بحث پرورش ماهيان خاوياري مدنظر قرار دارد كه اين سياست به شدت در سازمان شيلات ايران حمايت مي شود تا گوشت و خاويار ماهيان خاوياري داشته باشيم.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal