تکثیر گونه وارداتی کفال ماهی امسال آغاز می شود
1387/05/23

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران از ورود محموله بچه ماهي كفال به كشور خبرداد و گفت: امسال با دراختيارگرفتن مولدان كفال ماهي خاكستري مراحل تكثير اين گونه مقاوم به شوري انجام مي شود كه بر اساس برنامه پيش بيني شده طي سال جاري و سال آينده حدود دو هزار هكتار از مزارع پرورشي كشور به اين گونه وارداتي اختصاص خواهد يافت.

دكترعباسعلي مطلبي رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران در گفت و گو با خبرنگار موج؛ با اشاره به وجود 180 گونه آبزي در آبهاي داخلي ، اظهارداشت: در شرايط خشكسالي به دليل كمبود آب شيرين و به تبع منابع آب داخلي، در اكثر مناطق ميزان شوري آب افزايش مي يابد، در حالي كه همه گونه هاي آبزي نسبت به شرايط شوري مقاومت ندارند.

وي افزود: به همين دليل تحقيقات در رابطه با گونه هاي مقاوم به شوري در آبزيان انجام شده است.

مطلبي از اجراي طرح جامع جلوگيري از كاهش و افت توليد در زير بخش شيلات خبرداد و گفت: به منظور جبران خسارات ناشي از خشكسالي در سال جاري، اين طرح در زير بخش شيلات و در قالب 18 پروژه راهبردي اجرا مي شود.

وي با اشاره به اجراي پروژه هاي تحقيقاتي به صورت پايلوت و دستيابي به نتايج آنها در اندازه تحقيقات، خاطرنشان كرد: اجراي اين پروژه ها در وسعت بيشتر ازحد پايلوت و اندازه تحقيقاتي در دستوركار موسسه قراردارد و پيش بيني مي شود ظرف مدت يك تا دو سال آينده نتايج تحقيقات در وسعت بيشتري دراختيار توليدكنندگان قرار گيرد.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران عنوان كرد: همزمان با انجام تحقيقات بيوتكنولوژيك وتكثير گونه هاي مقاوم به شوري نظير كفال ماهي خاكستري، نسبت به واردات مولد بچه ماهي اين گونه نيز اقدام شده است.

مطلبي اضافه كرد: امسال با دراختيارگرفتن مولدان كفال ماهي خاكستري مراحل تكثير آنها انجام خواهد شد.

وي تصريح كرد: با ورود محموله اي از بچه ماهي كفال به كشور، عمليات تكثير اين گونه از ماهيان قبل از زمستان انجام خواهد شد و پيش بيني مي شود طي سال جاري و سال آينده حدود دو هزار هكتار از مزارع پرورشي كشور به اين گونه وارداتي اختصاص يابد.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران در پايان گفت: به منظور پرورش گونه مذكور استانهاي گلستان، آذربايجان غربي و مناطقي درحاشيه كناره سيمين رود و زرين رود و كنارحاشيه درياي خزر و جنوب مورد نظر هستند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal