آغاز نخستین اجلاس سران دامپزشکی کشور‌های عضو اکو
1385/08/24

رييس سازمان دامپزشكي كشور:

بايد با برنامه قرنطينه‌يي خاص، تجارت محصولات دامي بين اعضا را افزايش داد     

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

مجموعه اقدامات انجام شده توسط ايران براي كنترل بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد طيور مورد تاييد گروه ارزياب WHO و FAO قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، دكتر حسين حسني ـ رييس سازمان دامپزشكي كشور ـ صبح امروز (چهارشنبه) در "نخستين اجلاس سران دامپزشكي كشور" با بيان اين كه يك سال از حضور ويروس انفلوآنزا در پرندگان مهاجر در تالاب انزلي ايران مي‌گذرد، افزود: در اين مدت اقدامات وسيعي توسط ايران در منطقه و حتي در جوار مرز مشترك با كشور‌هايي كه به نوعي معضلاتي در اين خصوص داشته‌اند سامان داده شد كه مجموع اين اقدامات عمدتا توسط گروه ارزياب WHO و FAO بررسي و اكثر اقدامات مورد تاييد قرار گرفت.

او با اشاره به اولين نشست كارشناسان ارشد كشور‌هاي عضو اكو در تاريخ 12 تا 13 مارس سال 2005 ميلادي كه با اولويت بيماري آنفلوآنزاي پرندگان در تهران برگزار شد، تاكيد كرد: در آن نشست مهم بعضي از كشور‌هاي عضو اكو نمايندگاني از سازمان‌هاي دامپزشكي خود را اعزام كرده بودند؛ نهايتا جمع‌بندي و توصيه‌هاي خاصي توسط كارشناسان ارشد كشور‌هاي عضو اكو و البته با راهبرد‌هاي مجامع بين‌المللي و حضور كارشناسان ارشد آن‌ها از جمله دكتركيس ثامشن ـ نماينده سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (FAO) ـ به عنوان نياز كشور‌هاي عضو ارائه شد. تمامي‌ توصيه‌ها و پيشنهادات ارائه شده توسط كارشناسان ارشد عضو اكو را به طور كامل با همكاري فائو در كشور پياده كرده‌ايم.

حسني خاطرنشان كرد: برگزاري كارگاه مقدماتي آنفلوآنزاي پرندگان در آزمايشگاه مركز تشخيص سازمان دامپزشكي كشور در تاريخ 30 اكتبر تا 2 نوامبر امسال با حضور كارشناساني از مجامع رسمي ‌بين‌المللي از جمله اقدامات به عمل آمده توسط سازمان دامپزشكي ايران بوده است كه در آن كارگاه مهم كارشناسان ارشد اغلب كشور‌هاي عضو اكو و متخصصان مرتبط با تشخيص و ديده‌ وري آنفلوآنزاي پرندگان حضور داشتند.

رييس سازمان دامپزشكي كشور به برگزاري اين اجلاس اشاره كرد و افزود: با توجه به تهديدات و احتمالات خطري كه براي بهداشت جمعيت انساني و دامي‌ كشور‌هاي عضو اكو وجود دارد، بايد به نحوي عمل كنيم تا با راه‌اندازي شبكه‌هاي منطقه‌يي سرويلانس بيماري‌هاي دامي‌ (خاك‌زي و آب‌زي) و حمايت مجامع رسمي‌ بين‌المللي به ويژه سازمان خواربار كشاورزي ملل متحد (فائو) راهبرد‌هاي سازمان جهاني بهداشت دام و سازمان بهداشت جهاني را براي تشخيص سريع و بدون وقفه و واكنش به موقع بيماري‌ها كه عوامل بهداشتي و اقتصادي دارند را در سطح كشور‌هاي عضو اكو پياده كنيم.

وي ادامه داد: با راه‌اندازي يك و يا چند آزمايشگاه مركزي در سطح كشور‌هاي عضو اكو، مي توانيم فعاليت‌هاي آزمايشگاهي كشور‌هاي عضو را مطابق با استاندارد‌هاي بين‌المللي پياده كنيم و ما به عنوان مرجع صلاحيت‌دار ملي جمهوري اسلامي‌ ايران آمادگي لازم براي اين مهم را داريم و اميدواريم كه دبيرخانه اكو از اين فرصت استفاده و با حمايت‌هاي خود زمينه‌هاي فعاليت‌هاي نوين در سطح كشور‌هاي عضو اكو را فراهم كنند. با توجه به پتانسيل بالاي تجارت كالا‌هاي مرتبط با دامپزشكي در سطح كشور‌هاي عضو اكو بايد با اجراي برنامه بهداشتي و قرنطينه‌يي خاص، با به حداقل رساندن خطر پخش عوامل بيماري‌هاي دامي‌ تسهيلات لازم براي تجارت اين كالا‌هاي مهم را در سطح منطقه فراهم كنيم.

او با تاكيد بر مغتنم شمردن اين فرصت مناسب جهت تبادل نظر و انتقال تجربيات كشور‌هاي عضو اكو اظهار اميدواري كرد كه به مكانيسمي‌ از نوع تعاملات برسيم كه به طور مرتب و منظم بتوانيم با رصد كردن وضعيت منطقه به كمك هم منطقه‌اي عاري از معضلات بهداشتي داشته باشيم و اين تعاملات ما را به اين هدف برساند كه در صورت بروز مشكل با هماهنگي منطقه‌يي موفق به اجراي برنامه‌هاي بهداشتي باشيم.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal