وزارت جهاد کشاورزی 9 دفتر نمایندگی در اروپا و آفریقا راه‌اندازی می‌کند
1386/11/20

در جهت افزايش تعامل وزارت جهاد كشاورزي با ساير كشورها، 9 دفتر نمايندگي در كشورهاي تانزانيا، سودان، گامبيا، زيمبابوه، مالي، غنا، كمور، سيرالئون، بوسني و هرزگوين ايجاد مي‌شود.    

به گزارش ايانا، معاون امور مجلس، بين‌الملل و توسعه همكاريهاي آفريقا با اعلام اين مطلب گفت: توسعه همكاريها در كشورهاي آفريقاي نيز از اولويتهاي اين معاونت است.

وي درباره تعامل وزارت جهاد كشاورزي با مجلس و نمايندگان گفت: از شروع دولت نهم تا پايان دي ماه سال جاري نمايندگان مجلس 262 بار وزير جهاد كشاورزي ملاقات كرده‌اند، همچنين در اين دوره 290 مورد ملاقات معاونان با نمايندگان مجلس، 21 مورد سفر داخلي و 5 مورد سفر خارجي وزير جهاد كشاورزي با نمايندگان مجلس انجام شده است.

وزير جهاد كشاورزي نيز طي 28 ماهه گذشته 4 بار در جلسه علني مجلس و 133 بار نيز در كميسيونهاي تخصصي مجلس حضور يافته است.

معاون امور مجلس، بين‌الملل و توسعه همكاريهاي افريقا افزود: اين معاونت 171 بار در مجلس حضور يافته است و مجمع نمايندگان استانها 10 مورد با وزير جهاد كشاورزي ملاقات داشته اند.همچنين در 11 مورد، كميسيونهاي كشاورزي مجلس از توانمنديهاي بخش كشاورزي بازديد كرده‌اند.

وي در مقايسه با تعاملات دولت نهم با دوره قبل گفت: وزير جهاد كشاورزي 227 مورد ملاقات با نمايندگان انجام داده است كه نسبت به مدت مشابه قبل 64 درصد افزايش يافته و تعداد ملاقاتهاي وزير و نماينده‌ها از رشد 255 درصدي برخوردار بوده است، ملاقات وزير با مجامع استاني نيز 10 مورد بوده كه نسبت به دوره قبل كه 5 مورد بوده از افزايش 100 درصدي برخوردار است.

دكتر فلسفي در ادامه افزود:بخش كشاورزي در اين دوره 8 مورد تقدير و تشكر در نطق پيش از دستور دريافت كرد كه نسبت به سال گذشته 3/14 درصد افزايش نشان ميدهد.

وي در ادامه گفت: معاونت امور مجلس بررسي طرحها و لوايح را نيز در دستور كار دارد و طي 10 ماهه اول سال جاري 10 فقره طرح در صحن علني مجلس مطرح شد كه هشت مورد آن به تصويب رسيد.

دكتر فلسفي كليه شاخصهاي مطرح شده در مجلس را همراه با رشد نسبت به مدت مشابه دولت قبل عنوان كرد و افزود: سياستهاي دولت نهم مبتني بر عدالت‌گستري، مهرورزي و خدمت به مردم است و در اين زمينه گسترش ارتباطات و توسعه همكاريهاي اقتصادي از اولويتهاي اين معاونت است.

معاون امور مجلس، بين‌الملل و توسعه همكاريهاي افريقا در ادامه گفت: در طول سال اين معاونت اجلاس‌ها و كميسيونهاي مشتركي با كشورهاي هدف دارد كه برگزاري اجلاس در كشور سنگال طي آذرماه سال جاري و سفرهاي وزير جهاد كشاورزي به كشورهاي هدف از اين موارد است.

همچنين برگزاري كميسيون مشترك ايران و كنيا و ايران اوگاندا در سال آينده نيز از ساير برنامه‌هاي پيش‌بيني شده است.

وي برگزاري كميسيونهاي مشترك بين ايران و اتيوپي، ايران و غنا، ايران و تانزانيا را در حال برنامه‌ريزي عنوان كرد و افزود: در بازديدهاي اخير وزير جهاد كشاورزي به ونزوئلا و مالزي، سنگال، تركيه و ويتنام سفر كرد و يادداشت‌ تفاهمهايي در زمينه كشاورزي شيلات، آب و خاك به امضا رسيد.

دكتر فلسفي در ادامه گفت: به دنبال همكاري جمهوري اسلامي با مجامع بين‌المللي، اين بخش در 31 انجمن بين‌المللي و سازمان عضويت دارد و براي استفاده از تجارب و تكنولوژيهاي جديد ساير كشورها آمادگي داريم كه هم دانش علمي جديد را دريافت كنيم و هم تجارب علمي را به كشورهاي هدف بفرستيم.

وي از پيش‌بيني پروژه‌هاي جديد كشاورزي در كشور غنا و بوسني و هرزگوين خبر داد و افزود: برخي از پروژه‌ها در حال انجام است و ساير آنها با اختصاص اعتبار به انجام خواهيد رسيد.

دكتر فلسفي در خصوص ارتباطات بين‌الملل گفت: كشور جمهوري اسلامي ايران در سازمان خواربار و كشاورز ملل متحد (FAO)، سميت (مركز تحقيقات بين‌المللي ذرت و گندم)،‌ انجمن متخصصان فني و مهندسي كشاورزي سازمان همكاريهاي توسعه اقتصادي، موسسه بين‌المللي آبياري، كنوانسيون بيابان‌زدايي، سازمان بهداشت جهاني و ... داراي نماينده است.

وي از اجراي طرح خودكفايي گندم در كشور سودان خبر داد و افزود: بستر‌سازي براي حضور و سرمايه‌‌گذاري بخش خصوصي در كشورهاي هدف از اولويتهاي كاري اين معاونت است و دولت نيز زيرساختهاي اين فعاليت را فراهم خواهد كرد.

دكتر فلسفي در پاسخ به خبرنگار ايانا درباره ثبت مالكيت معنوي ارقام گياهي گفت: پيش‌نويس اين لايحه تهيه و به مجلس ارايه شده كه در حال بررسي است.

گفتني است با توجه به برنامه‌ريزي موجود براي اشاعه مناسبات بين المللي در سطح استاني و به ويژه  ارتقا سطح فعاليت استانهاي مرزي در همكاريهاي دوجانبه و چند جانبه، اولويتهايي از  جمله، معرفي و اطلاع‌رساني در خصوص مجموعه عملكرد و فعاليت كشاورزي استانهاي مختلف كشور، تسريع ارتباطات و همكاريهاي بين المللي در سطح استاني، تسهيل برگزاري نمايشگاههاي بين‌المللي و همايش كشاورزي استاني، گسترش همكاريهاي كشاورزي استانهاي مرز كشور، تشويق بخشهاي كشاورزي خصوصي براي مشاركت در همكاريهاي بين المللي استاني، انتخاب و معرفي استانهاي معين در همكاريهاي بين المللي كشاورزي، تسريع در اعزام هياتهاي كارشناسي منتخب استاني به كشورهاي مختلف، برنامه‌ريزي براي همراهي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در بازديدهاي رسمي وزير جهاد كشاورزي، حمايت از تشكيل و تداوم بازارچه‌هاي مرزي كشاورزي و تشويق بخشهاي كشاورزي استانهاي مختلف براي مشاركت در تجارت كشاورزي دو جانبه و چند جانبه از سوي معاونت مجلس، امور بين الملل و توسعه همكاريهاي آفريقا در دستور كار براي پيگيري قرار داد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر28 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal