برگزاری نخستین کارگاه آموزشی اخلاق زیستی در بیوتکنولوژی کشاورزی
1387/02/28

نخستين كارگاه آموزشي اخلاق زيستي در بيوتكنولوژي كشاورزي 11 خردادماه سال جاري در كرج برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي دكتر حسن رهنما دبير كارگاه آموزشي اخلاق زيستي در بيوتكنولوژي كشاورزي آشنايي محققان و كارشناسان حوزه علوم زيستي به ويژه بيوتكنولوژي كشاورزي با جنبه‌هاي اخلاقي تحقيقات و استفاده از اين فن‌آوري در حوزه كشاورزي را از اهداف اين كارگاه آموزشي عنوان كرد.

وي اخلاق زيستي در بيوتكنولوژي، اخلاق زيستي در مهندس ژنتيك، اخلاق زيستي و حقوق مالكيت معنوي، اخلاق در تحقيقات بيوتكنولوژي كشاورزي و مذهب و بيوتكنولوژي را از محورهاي اين كارگاه برشمرد.

دكتر حسن رهنما در مورد اهميت و ضرورت رعايت اخلاق زيستي در تحقيقات بيوتكنولوژي گفت: پيشرفت علوم و فن‌آوري‌ها علاوه بر جنبه‌هاي مثبت آن، نگراني‌هايي را بين مردم دنيا ايجاد كرده است كه عمده اين نگراني به حوزه مهندسي ژنتيك و ايمني زيستي باز مي‌گردد.

وي توليد محصولات تراريخته و انتقال ژن از يك موجود به موجود ديگر  را از مسايل مربوط به تحقيقات بيوتكنولوژي در زمينه كشاورزي نام برد.

دبير كارگاه آموزشي اخلاق بيوتكنولوژي كشاورزي  افزود: در حال حاضر بالغ بر 114 ميليون هكتار از مزارع دنيا به كشت چهار محصول تراريخته كلزا، ذرت، پنبه و سويا اختصاص دارد كه هيچكدام داراي ژن‌هاي حيواني نيستند، اما اين نگراني وجود دارد كه در آينده ژن‌هاي حيوانات حرام گوشت به اين گياهان منتقل شود، وي ادامه داد: در اين كارگاه آموزشي، امكان تحقيق در مورد انتقال ژن از هر منبعي به ساير موجودات و گياهان به لحاظ مذهبي بررسي خواهد شد.

دكتررهنما با بيان اين كه دانش بيوتكنولوژي توانايي‌هاي مختلفي را در اختيار محققان مي‌گذارد، اظهار داشت: در صورت رعايت معيارهاي اخلاقي و ارزشي از ناحيه تحقيقات بيوتكنولوژي پيامدهاي مثبتي نصيب بخش كشاورزي خواهد شد كه منجر به رضايت مصرف‌كنندگان و محققان مي‌شود.

وي در همين حال كشت بافت، مهندس ژنتيك محصولات زراعي و تحقيقات در مورد شناسايي ژن‌هاي مفيد گياهي و باكتريايي را از زمينه‌هاي تحقيقات بيوتكنولوژي در بخش كشاورزي ايران نام برد و گفت: مقدمات تحقيقات بيوتكنولوژي در موردحيوانات نيز در كشور آغاز شده است.

گفتني است اين كارگاه آموزشي توسط موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي و با همكاري كميته ملي اخلاق زيستي برگزار مي‌شود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal