افزایش دانش و آگاهی روستاییان موجب کنترل فرسایش خاک شد
1386/09/03
 

 

به گزارش ايانا دكتر عبدالمحمد غفوري معاونت پژوهشي مركز تحقيقات حفاظت آبخيزداري كشور با اشاره به اجراي پروژه « ايكاردا»  در ارتباط با تحقيقات كشاورزي در مناطق خشك و نيمه خشك اظهار داشت: اين پروژه از سال 2004 ميلادي در حوزه كرخه آغاز و تا سپتامبر سال جاري به اتمام خواهد رسيد.

 

وي بررسي موضوعات پوشش گياهي، آب، خاك، مسائل اقتصادي و اجتماعي مديريت آب خيز كرخه را از موارد اجرا شده در اين پروژه  عنوان و خاطر نشان كرد: در مدت سه سال گذشته بيش از 40 پروژه تحقيقاتي  در اين راستا انجام شده كه استفاده از باكتريهاي كود، افزايش 80 درصدي محصول گندم در يك دوره آبياري از مهمترين توفيقات اين پروژه بوده است.

غفوري، ارتقا، مشاركت مردمي در موضوع مديريت حوزه هاي آب‌خيز بالا دست حوزه كرخه را از اهداف مهم اين طرح برشمرد و گفت: افزايش آگاهي و دانش روستائيان موجب كنترل فرسايش خاك و توسعه پوشش گياهي در منطقه شده است.

معاون پژوهشي مركز تحقيقات آبخيزداري كشور اجراي پايلوت اين طرح در منطقه « هنام» استان لرستان و «مرگ» در استان كرمانشاه را موفقيت آميز توصيف و تصريح كرد: نتايج فوق بدست آ مده  دراين مناطق قابل بسط به كليه حوزه كرخه است.

 سپس مدير پروژه چالش آب و غذا و سازگاري معيشتي مناطق خشك از موسسه ايكاردا  نيزبا اشاره به مفيد بودن اين كارگاه آموزشي گفت: مديريت مناطق خشك و كوهستاني تنها با مسووليت يك ارگان يا نهاد قابل حل نيست.
فرانسيس توركلبوم  گفت: بايد با مشاركت دانشمندان و اهل فن و تحقيق و ارايه راهكارهاي علمي و عملي آينده بهتري را براي اين مناطق ترسيم و از تخريب جنگلها و آلودگي آبها ممانعت كنيم.

وي گفت: بايد با مشاركت مردم با فقر حوزه‌نشينان و تخريب منابع مبارزه كرد و كارهايي از قبيل توسعه باغات، گلخانه‌ها و تنوع محصولات جهت افزايش درآمد مردم انجام داد.

در اين گردهمايي دو روزه منطقه اي دكتر عبدالمحمد غفوري معاون پژوهشي مركز تحقيقات حفاظت آبخيزداري كشور، مهندس رمضان رويين تن رييس سازمان جهاد كشاورزي استان و كارشناسان و مديران مراكز تحقيقات و مسئولان ذيربط حضور داشتند، در خصوص پتانسيلها، تمهيدات و فرصتهاي احتمالي در مورد مديريت حوزه هاي آب خيز، منابع آب، خاك، پوشش گياهي، منابع انساني، مسائل اقتصادي و اجتماعي حوزه بالا دست كرخه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 در اين گرد همايي دو روزه نمايندگان ادارات منابع طبيعي، آبخيزداري امور آب، محيط زيست و استانداري  نيز حضور داشته و به بحث و تبادل نظر دراين زمينه پرداختند./اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal