توافق ایران و ترکیه در زمینه افزایش تبادلات تجاری و توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی
1391/03/27

 ""صادق خليليان"" وزير جهاد كشاورزي پس از ديدار با همتاي تركيه اي خود گفت: ايران و تركيه با داشتن مرزها و تاريخي مشترك داراي روابط رو به گسترشي هستند، دو كشور قصد دارند در بخش هاي مختلف روابط خود را توسعه دهند .

به گزارش ايرنا، خليليان پس از ديدار با ""مهدي اكر"" وزير كشاورزي تركيه در گفت وگو با خبرنگاران با بيان اين مطلب در باره مباحث مطرح شده در ديدار با وزير كشاورزي تركيه گفت: بحث هاي مربوط به منابع طبيعي، جنگل و تثبيت شن هاي روان، بيابان زدايي و مبارزه با پديده ريزگردها كه به كشورهاي منطقه آسيب مي رساند در ديدار با وزير كشاورزي تركيه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. وي افزود: براي اينكه بتوانيم مبادلات تجاري و اقتصادي دو كشور را توسعه دهيم نيازمند امضا و اجرايي كردن موافقتنامه تجارت ترجيحي هستيم كه اين توافقنامه مراحل نهايي خودرا طي مي كند. وي ابراز اميدواري كرد، روابط تجاري دو كشور در سال جاري به سطح 21 ميليارد دلار و در سال 2015 به 35 ميليارد دلار افزايش يابد.

وزير جهاد كشاورزي ايران گفت: براي احياي بخش كشاورزي، چهارمين نشست گروه ويژه توسعه كشاورزي بين ايران و تركيه برگزار شد.

وي افزود: توافق هاي خوبي در زمينه تبادلات تجاري محصولات كشاورزي و توسعه سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف كشاورزي و همچنين مبادله هيات هاي فني و مهندسي و همكاري هاي فني و امنيتي بين دو كشور در ابعاد مختلف زيربخش هاي كشاورزي و همكاري هاي آموزشي در يك يادداشت تفاهم انجام شد تا افزايش سهم بخش كشاورزي در مبادلات تجاري دو كشور زمينه سازي شود. وي در پاسخ به اينكه چه راهكارهايي عملي براي افزايش سهم محصولات كشاورزي در تجارت دو كشور مطرح است، گفت: افزايش سرمايه گذاري هاي متقابل و ترجيحا خريد بخشي از محصولات كشاورزي كه تركيه از كشورهاي ديگر تامين مي كند و ايران مي تواند اين محصولات را به راحتي به تركيه صادر كند و همچنين بخشي از محصولات كشاورزي كه ايران از خارج تامين مي كند، از تركيه خريداري شود.

وزير كشاورزي، غذا و دامپرورزي تركيه نيز گفت: سهم مبادلات محصولات كشاورزي بين ايران و تركيه سالانه حدود 360 ميليون دلار است كه اين رقم با توجه به رقم 17 ميليارد دلاري تجارت بين دو كشور بسيار ناچيز است و بايد افزايش يابد.

اكر در پاسخ به سووال خبرنگار ايرنا در خصوص موضوعات مطرح شده در مذاكراتش با وزير جهاد كشاورزي ايران و نتايج اين گفت وگوها گفت: ايران و تركيه به لحاظ نزديكي جغرافيايي، از ساختار مشابهي در زمينه كشاورزي برخوردارند.

وي گفت: استفاده بهينه و ارزيابي خوب از اين امتيازات در راستاي منافع طرفين خواست دولت هاي دو كشور است. ايران و تركيه تاكنون چهار موافتنامه همكاري در زمينه كشاورزي به امضا رسانده اند. در اين راستا امروز چهارمين نشست كارگروه راهبردي همكاري هاي كشاورزي برگزار مي شود كه مي تواند بستري براي تسريع در فرايند مذاكرات تجارت ترجيحي بين دو كشور شود. اكر ابراز اميدواري كرد، اين نشست با بحث پيرامون مسائل و مشكلات موجود بر سر راه همكاري هاي كشاورزي دوكشور، راهگشايي شده و راه اساسي براي حل آنها ارائه دهد. وزير كشاورزي تركيه گفت: مذاكرات مفيد و سازنده اي با همتاي ايراني خود داشته و چگونگي افزايش سهم بخش كشاورزي در مبادلات تجاري ايران وتركيه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده است. وي گفت: مبادله نتايج پژوهش هاي دو كشور در زمينه كشاورزي و تبادل اطلاعات و همكاري هاي آموزشي از ديگر موضوعات مطرح شده در اين دور از مذاكرات بود و دو كشور در اين زمينه ابراز علاقه كردند. اكر افزود: دوطرف در چارچوب نشست هاي كميته اجرايي كه به رياست معاونين وزراي كشاورزي دوكشور تشكيل مي شود، به تبادل اطلاعات و تجربيات مي پردارند و همكاري هاي فني خوبي در زمينه كشاورزي مطرح است.

وي گفت: يكي از مهمترين انگيزه هاي ديدارهاي مقامات بلندپايه كشاورزي دوكشور نيز افزايش سهم بخش كشاورزي در مناسبات اقتصادي و تجاري ايران و تركيه مي باشد.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal