اشتغال، درآمدزایی و فقرزدایی اولویت‌های برنامه توسعه روستایی است
1386/07/03

فقدان رويكرد آمايشي به توسعه روستايي يكي از ضعف‌هاي اصلي در عرصه برنامه‌ريزي، تصميم و اجرايي فعاليت‌هاي توسعه‌ روستايي است.

 

به گزارش (ايسنا)، مديركل توسعه روستايي وزارت جهاد كشاورزي در اولين كارگروه توسعه روستايي استان همدان با بيان اين مطلب گفت: از آنجاكه نگرش آمايش به ما حكم مي‌كند براي ذره ذره فضاي موجود تعيين تكليف كنيم بايد اين رويكرد مورد توجه بيشتري قرار گيرد.

دكتر جانعلي بهزادنسب در ادامه افزود: در بحث توسعه روستايي آنچه مهم است پرداختن همه جانبه در اين مورد است و همان طور كه هميشه عملكرد را به طور كامل بررسي كرده‌ايم بايد اثرسنجي را هم مدنظر قرار دهيم.

بهزاد نسب فضاي حاكم در دولت نهم را فضاي مناسب براي پرداختن به توسعه روستا‌ها دانست و اظهار كرد: برنامه‌هاي چهارم توسعه در دو دسته بخشي و فرابخشي و در قالب 32 محور كه يكي از اين محور‌ها توسعه روستايي است. بخشي‌نگري و خدمات‌رساني مشكل اصلي ما در عدم پرداختن به برنامه‌هاي فرابخشي است.

وي با اشاره به اينكه درآمد روستاييان استان همدان كمي‌ بيشتر از يك سوم درآمد ساكنان شهري اين استان است، گفت: چرا ضريب تشكيل سرمايه در فضا‌هاي روستايي نسبت به فضا‌هاي شهري ما يك به 10 است؟

مديركل توسعه روستايي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه يادآور شد: فعاليت ما در زمينه توسعه روستايي بايد مكمل هم باشد و مفهوم توسعه هم موكد آن است.

وي مرحله بعدي را تعيين شاخص‌ها اعلام كرد و افزود: براي شاخص‌ها از ديدگاه‌هاي مختلف تعاريف گوناگوني ارائه مي‌شود اما مهمترين آن‌ها درآمد، اشتغال، نرخ سرمايه‌گذاري، رفاه اجتماعي، نرخ برخورداري، نرخ باسوادي است كه بايد در سطح ملي به تعادل موردنظر رسيده تا جابه‌جايي جمعيت كه با هدف رسيدن به همين شاخص‌ها صورت مي‌گيرد كاهش پيدا كند.

بهزاد نسب تاكيد كرد: اشتغال، درآمد و فقرزدايي اولويت‌هاي اول در برنامه‌هاست اما نياز است براي هر يك از آن‌ها اهداف مشخصي تعيين شود.

وي راهكار اصلي درباره رسيدن به اين اهداف را داشتن انديشه فرابخشي عنوان كرد و گفت: برنامه توسعه روستايي جمع‌بندي برنامه‌هاي بخشي نبوده و ما متناسب با شرايط استاني بايد الگو‌هاي مناسب را اتخاذ كنيم كه براي نمونه توجه به خوشه‌هاي توليدي و بردن حلقه‌هاي پيشين و پسين اين خوشه‌ها به فضا‌هاي روستايي را مي‌توان نام برد.

براساس اين گزارش، استاندار همدان نيز در اين جلسه گفت: مشاركت مردمي‌ و پاسخگويي دو پايه اصلي توسعه روستايي هستند و هيچ كشوري بدون اين دو مورد نمي‌تواند ادعاي توسعه كند.

دكتر بهروز مرادي افزود: توسعه امري فرابخشي و چند سازماني است ولي چون در كشور ما روحيه تعاون ضعيف است سرعت كار‌ها كند است و براي از بين بردن اين نقص بايد ارتباطات بين سازمان‌ها بيشتر شود.

مرادي با اشاره به اينكه بيش از 100 سال از عمر بحث توسعه در كشور مي‌گذرد و هنوز از آن نگذشته‌ايم، تصريح كرد: در زمينه تعريف روستا، كاركرد روستا و مديريت روستا مشكلات اساسي وجود دارد.

وي راه‌حل رفع اين مشكلات را اين طور مطرح كرد: ما نيازمند مطالعه‌ تطبيقي منسجم هستيم، تا به عقبه‌اي علمي‌ دست يافته و با تكيه بر آن به تعريف صحيح توسعه روستايي و شاخص‌هاي موردنظر آن بپردازيم.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر40 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal