صادرات 1 میلیارد دلاری محصولات پروتئینی ایران در سال 95
معاون وزیر جهاد کشاوررزی در امور تولیدات دامی گفت: در 10 ماهه نخست امسال، صادرات مواد پروتئینی از کشور به یک میلیارد دلار رسیده است.
1395/11/19
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، حسن رکنی در آیین افتتاح مزرعه پرورش چهار هزار راسی گوسفند در گنبدکاووس افزود: با اقدامات انجام شده، ایران از کشوری که پیش از این وارد کننده مواد پروتئینی بود به صادر کننده این مواد همچون مرغ، تخم مرغ، شیر، لبنیات و عسل تبدیل شده و در برخی از سال ها حتی صادرات گوشت قرمز نیز محقق شده است.
وی مقدار تولید شیر در کشورمان را 9 میلیون و 600هزار تن ذکر کرد و افزود: این مقدار از میانگین جهانی تولید و مصرف شیر بیشتر است ولی با کشورهای برخوردار هنوز هم فاصله داریم.
معاون وزیر جهاد کشاوررزی در امور تولیدات دامی افزود: امسال 650 هزار تن صادرات شیر و فرآورده های لبنی به 30 کشور دنیا انجام شده است.
رکنی با بیان اینکه ایران هفتمین کشور تولید کننده گوشت مرغ در جهان است، افزود: تولید گوشت مرغ در کشور به 2 میلیون و 100هزار تن در سال رسیده و ظرفیت 500 هزار تنی دیگر نیز وجود دارد و استان گلستان نیز یکی از قطب های تولید گوشت مرغ در کشور محسوب می شود.
وی با اشاره به تولید سالانه 930 هزار تن تخم مرغ در کشور و صادرات 10 درصد این تولیدات به خارج از کشور افزود: ایران در زمینه تولید عسل نیز وضعیت خوبی دارد؛ متوسط مصرف عسل در کشور سه برابر متوسط مصرف جهانی بوده و توان صادرات سالانه پنج هزار تن عسل در کشور وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاوررزی در امور تولیدات دامی با تشریح تراز تجاری کشورمان در بخش کشاورزی گفت: این تراز از منفی 8.1 میلیارد دلار در سال 92 به منفی سه میلیارد دلار در سال جاری رسیده است که پنج میلیارد دلار صرفه جویی ارزی شده و در بخش نیز دامپروری از منفی 190 میلیون دلار به مثبت 500 میلون دلار رسیده است.
برای راه اندازی مزرعه چهار هزار راسی پرورش گوسفند در بخش داشلی برون گنبدکاووس که امروز با حضور معاون وزیر به بهره برداری رسید، 53 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی و تسهیلات بانکی هزینه و برای 30 نفر ایجاد اشتغال شده است.
این مزرعه پرورش گوسفند، صنعتی بوده و اصلاح نژاد و افزایش راندمان تولید گوشت از اهداف راه اندازی آن است.
تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal