واگذاری دستاوردهای تحقیقات کشاورزی به بخش خصوصی و توسعه نظام ترویج در دولت یازدهم
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: سالانه بین 100 تا 150 دستاورد تحقیقاتی در بخش کشاورزی ارایه می شود.
1395/09/28
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر اسکندر زند در مراسم جشن تقدیر از پژوهشگران برتر کشاورزی و رونمایی از هفت دستاورد تحقیقاتی گفت: بر اثر تلاش محققان بخش کشاورزی نزدیک به 500 هزار تن بذر گواهی شده در اختیار بهره برداران قرار گرفته که در طول عمر دولت ها، بی نظیر بوده است.
وی واگذاری فناوری های جدید بخش کشاورزی به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت های تحقیقاتی دانشگاه ها را از رویکردهای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دانست و اظهار داشت: واگذاری هسته های اولیه بذر و نهال و واکسن تب برفکی از جمله این واگذاری ها بوده و امروز صد و نود و هفتمین دستاورد کشاورزی به بخش خصوصی واگذار می شود.
زند، احیای مراکز خدمات کشاورزی، پهنه بندی اراضی کشاورزی، توسعه و اصلاح نظام ترویج را از اقدامات این سازمان در دولت یازدهم عنوان و تصریح کرد: اخیرا 8 هزار نیروی جدید در حوزه ترویج جذب کرده ایم که موجب شده در وزارت جهاد کشاورزی میزان حضور نیروها در عرصه از 4 درصد به 10 درصد برسد.
وی رشد 15 درصدی تولید واکسن و سرم را از دیگر دستاوردهای تحقیقات کشاورزی دانست.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج رتبه بندی شرکت های تولید کننده بذر، الکترونیکی کردن نظارت و ثبت و کنترل برند کیفی کود را از دیگر اقدامات بخش تحقیقات کشاورزی برشمرد.
وی افزود: در حوزه کود 6023 برند فرمول کود توسط موسسه تحقیقات خاک و آب بررسی شد که 75 برند رد شده است.
زند همچنین از نوسازی ناوگان ارزیابی ذخایر دریایی توسط این سازمان خبر داد و گفت: این ذخایر دریایی باید کشف شود تا صید صورت گیرد.
وی نهایی کردن قانون ذخایر دریایی در مجلس شورای اسلامی و تهیه نسخه امنیتی ذخایر را از رویکرد های سازمان تحقیقات در حوزه مدیریت ذخایر دانست.
زند در مورد بخش آموزش نیز اظهار داشت: در این حوزه به سمت اجرای قانون بهره وری برای جذب دانشجو و افزایش سرانه آموزش کشاورزی حرکت می کنیم به طوری که آموزش کشاورزی از 20 دقیقه به 70 دقیقه رسیده است.
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal