تجهیز 1میلیون و 550 هزار هکتار اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری/ صرفه جویی 11 میلیارد متر مکعبی آب در برنامه ششم
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: برای مقابله با کم آبی، در برنامه ششم توسعه صرفه جویی 11 متر مکعبی در مصرف آب پیش بینی شده است.
1395/10/14
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس علی مراد اکبری امروز در نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: بر اساس ماده (45) مصوب برنامه ششم توسعه این صرفه جویی در آب با اهداف دیگری همچون رها سازی حقابه های زیست محیطی برای پایداری سرزمین، تعامل بخشی به سفره های زیرزمینی، ارتقای بهره وری و جبران تراز نامه آب نیز انجام می گیرد.
وی با بیان این که دستگاه های مختلف دولت مانند وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو و صنعت، معدن و تجارت موظفند در مجموع 11 میلیارد متر مکعب آب تا پایان برنامه ششم صرفه جویی کنند، اظهار داشت: مکانیزم وزرات جهاد کشاورزی برای صرفه جویی افزایش عملکرد توسعه در واحد سطح، ارتقای بهره وری از طریق استفاده از ارقام مقاوم به خشکی و شوری، توسعه روش های نوین آبیاری و اجرای عملیات آب و خاک است.
اکبری ادامه داد: طی برنامه ششم توسعه، توسعه روش های نوین آبیاری و عملیات آب و خاک، توسعه آب بندها و سیستم های سطوح آبگیر حداقل در سطح 600 هزار هکتار باید انجام شود.
وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه حداقل 85 درصد برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار به کشاورزان کمک بلاعوض می کند.
5 درصد قنوات کشور سالانه احیا و مرمت می شوند
وی احیا و مرمت و لایه روبی قنوات سالانه به میزان 5 درصد معادل حدود 2 هزار کیلومتر را از برنامه های این معاونت در برنامه ششم توسعه نام برد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: احیا: مرمت و لایروبی 2 هزار کیلومتر از قنوات کشور سالانه 250 تا 300 میلیارد تومان هزینه دارد.
وی با بیان این که نزدیک به 40 هزار کیلومتر قنات در کشور موجود است، خاطر نشان کرد که 50 درصد قنوات تا کنون مرمت و لایروبی شده است.
اکبری در ادامه ایجاد زیر ساخت مورد نیاز برای پرورش 200 هزار تن ماهی در قفس در سواحل دریای خزر، عمان، خلیج فارس و پشت سدهایی که آب شان، آب شرب نیست را از دیگر برنامه های وزارتخانه تا پایان برنامه ششم عنوان کرد.
وی با اشاره به این که نزدیک به 400 هزار حلقه چاه مجاز در کشور داریم، گفت: تا کنون 184 هزار حلقه چاه برقی شده است و مابقی باید طی برنامه ششم برقی شوند.
اکبری در مورد برنامه مربوط به حفاظت خاک اظهار داشت: بر اساس برنامه ششم توسعه سالانه باید به میزان 500 هزار هکتار، اصلاح و بهبود خاک کشاورزی و افزایش مواد آلی انجام شود.
وی حمایت از توسعه گلخانه ها و انتقال کشت از فضای باز به گلخانه ها، بازچرخانی پساب ها، مدیریت آب های جاری و نامتعارف را از دیگر تکالیف بخش کشاورزی در برنامه پنج ساله ششم برشمرد.
اختصاص 800 میلیارد تومان برای اجرای آبیاری تحت فشار
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره اعتبارات آبیاری تحت فشار سال 95 اعلام کرد: تا آذرماه امسال از محل صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی با اسناد خزانه 800 میلیارد تومان برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار پرداخت شده است.
وی منابع اعتباری آبیاری تحت فشار از محل صندوق توسعه ملی را 500 میلیون دلار و بودجه عمومی یا اسناد خزانه را 229 میلیارد تومان برای سال جاری عنوان و تصریح کرد: 200 میلیون دلار از اعتبار صندوق توسعه ملی برای آبیاری تحت فشار توزیع استانی شده و از محل بودجه عمومی نیز حدود 160 میلیارد تومان اعتبار دریافت کرده ایم.
اکبری گفت: تاکنون یک میلیون و 550 هزار هکتار از اراضی کشور مجهز به سیستم های آبیاری نوین شده اند.
وی در مورد اجرای طرح های شبکه های فرعی آبیاری زهکشی اظهار داشت: در پروژه 550 هزار هکتاری احیای دشت های خوزستان و ایلام تا کنون از 313 هزار هکتار اراضی که آب آن توسط وزارت نیرو تخصیص داده شده، شبکه های فرعی آبیاری زهکشی در سطح 231 هزار و 480 هکتار، شبکه های فرعی زهکشی زیرزمینی در سطح 165 هزار هکتار و تجهیز و نوسازی در 162 هزار هکتار اراضی این پروژه انجام شده است.
اکبری به اجرای پروژه شبکه های آبیاری زهکشی در 11 استان کشور اشاره و تصریح کرد: از 402 هزار هکتار برنامه برای احداث این شبکه ها در 11 استان، وزارت نیرو تاکنون برای 220 هزار هکتار، آب تخصیص داده است.
وی افزود: این پروژه نزدیک به 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و باید تا پایان سال 97 به اتمام برسد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: پروژه شبکه های آبیاری زهکشی در استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، سیستان و بلوچستان، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی اجرا می شود.
وی در مورد پروژه 46 هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان نیز گفت: این پروژه در 16 ناحیه عمرانی و در پنج شهرستان زابل، هامون، هیرمند، نیمروز و زهک با اعتباری بالغ بر 500 میلیون دلار در حال اجرا است.
اکبری یادآور شد که از این مبلغ 400 میلیون دلار سهم وزارت جهاد کشاورزی و 100 میلیون دلار سهم وزارت نیرو است.
اکبری ظرفیت این پروژه را 400 میلیون متر مکعب آب برای آبیاری اراضی کشاورزی پنج شهرستان اعلام کرد و اذعان داشت: پیشرفت فیزیکی این پروژه 32 درصد است و تا آخر سال 10 هزار هکتار آن تمام می شود.
وی با بیان این که رویکرد وزارت جهاد کشاورزی اجرای پروژه های میکرو یا قطره ای در باغ ها و اراضی زراعی است، اعلام کرد که سال گذشته برای نخستین بار در 25 هزار هکتار از اراضی گندم کشور آبیاری میکرو با تیپ اجرا شد.
اکبری افزود: مصرف آب با این روش به شدت کم و تولید افزایش می یابد به طوری که در برخی مناطق مصرف آب از 7 هزار متر مکعب در هکتار به 3200 متر مکعب معادل تقریبی 50 درصد کاهش یافته است.
سند ملی آب تا پایان سال به روز می شود
وی از به روز شدن سند ملی آب تا پایان امسال خبر داد و گفت: تاکنون میزان مصرف آب کشاورزی مورد نیاز سه محصول ذرت، لوبیا و برنج را مشخص کردیم و محصولات گندم، چغندر و کشت پاییزه در اولویت بعدی قرار دارند.
اکبری با اشاره به این که تعیین میزان مصرف آب کشاورزی برای 35 محصول را عملیاتی خواهیم کرد، اذعان داشت: به روز شدن سند ملی آب به ما نشان می دهد که در کدام استان های کشور آب زیاد مصرف می شود و یا با کم آبیاری مواجه هستیم.
وی با تاکید بر این که ما با غارت آب مخالف هستیم، تصریح کرد: استفاده بهینه از آب و خاک باید با رعایت محیط زیست و نگاه بهره وری سبز انجام شود.




تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal