دولت، بودجه بیابان‌زدایی در سال جاری را 14 برابر افزایش داد
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: دولت به دلیل اهمیت موضوع گردوغبار، بودجه بیابان‌زدایی را در مقایسه با سال گذشته 14 برابر افزایش داده است.
1396/02/04
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خداکرم جلالی در دیدار با رییس سازمان بسیج سازندگی افزود: سپاه و بسیج در ریزگردهای خوزستان نشان دادند که گره کور را با روحیه ایثارگری باز می‌کنند.
وی گفت: دولت به دلیل اهمیت موضوع گردوغبار، بودجه بیابان‌زدایی را در مقایسه با سال گذشته 14 برابر افزایش داده است.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: یکی از مشکلاتی که در خوزستان وجود دارد تفکیک اراضی ملی با مستثنیات اشخاص است که باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.
جلالی گفت: مشارکت مردم در خوزستان باید محور اصلی باشد و وظیفه ما توانمندسازی مردم است که این کار کمتر از اقدامات بیابان‌زدایی نیست.
وی رابطه فقر و تخریب منابع طبیعی را تنگاتنگ خواند و گفت: فقرزدایی از بیابان‌زدایی بالاتر است و اگر این پدیده وجود داشته باشد قطعاً تخریب هم وجود خواهد داشت.
جلالی درباره اقدامات بیابان‌زدایی و مقابله با پدیده گرد و غبار در خوزستان گفت: با بررسی انجام شده چندین موضوع در اقدامات اجرایی مورد توجه قرار گرفت که یکی از آنها محدودیت منابع اعتباری است که وزیر جهاد کشاورزی به صراحت اعلام کرد که جای نگرانی نیست و کارها با قوت در خوزستان انجام شود و اعتبار تامین و پرداخت می‌شود.
وی افزود: موضوع بعدی تولید نهال است که میزان تولیدات آن با توجه به حجم کار پایین است که باید به کمک منابع طبیعی و مردم پیگیری شود و سعی داریم تولید نهال در خوزستان را به اتفاق مردم در زمین‌های آنان نیز ترویج کنیم.
رییس سازمان جنگل‌ها خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه انجام شده با سازمان بسیج سازندگی 72 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و 12 هزار هکتار اقدامات بیابان‌زدایی در حال انجام است.
سردار نعمان غلامی رییس سازمان بسیج سازندگی در این نشست درباره اقدامات انجام شده در مقابله با ریزگرد خوزستان ابتدا گزارش مختصری را ارائه کرد و سپس گفت: اگرچه محدودیت‌های اعتباری در روند کارها اثرگذار است اما بسیج و سپاه کار را در خوزستان شروع کردند حتی وقتی پول نبود.
وی افزود: سردار جعفری فرمانده سپاه جهت بازدید به خوزستان آمد و محل تولید ریزگرد را دید و به ما تاکید کرد اینجا مکانی است که جنگیدیم و الان هم باید برای امنیت زیستی بجنگیم.
این مسوول گفت: ما کار را از 17 اسفند در غیزانیه که یکی از مناطق روستایی بزرگ در خوزستان است و 200 هزار نفر جمعیت دارد کار را آغاز کردیم، ابتدا مشکلات زیادی با مردم داشتیم زیرا مردم فکر می‌کردند که آمدیم زمین آنان را تصاحب کنیم اما با جلسات متعدد شبانه‌روزی که با روسای قبایل، ریش سفیدان، شورا و فرماندار داشتیم توانستیم آنان را توجیه کنیم، که الان خود مردم با ما همراه شدند و خودشان با ما نهال می‌کارند و حتی توصیه می‌کنند که چه نوع نهالی بکاریم.
سردار غلامی در ادامه نشست با خداکرم جلالی در محل سازمان جنگل ها، تسهیل گری منابع طبیعی، تامین نهال، آموزش به مردم محلی توانمندسازی و سپردن کار به مردم را از رییس سازمان خواستار شد.
بر اساس این گزارش؛ سال گذشته تفاهم‌نامه سه‌جانبه برنامه اجرایی مشترک اقدامات بیابان‌زدایی، آبخیزداری و کنترل کانون‌های گرد و غبار بین سازمان بسیج سازندگی، وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل‌ها) و سازمان برنامه و بودجه کشور امضا شد که بر اساس آن سازمان بسیج سازندگی و سپاه اقدامات خود را در سطح 72هزار هکتار عملیات آبخیزداری و 12 هزار هکتار بیابان‌زدایی آغاز کرده است.
تعداد مشاهده خبر25 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal