ایران و فرانسه در زمینه توسعه تعاونی های کشاورزی تفاهم نامه همکاری امضا کردند
جمهوری اسلامی ایران و فرانسه با امضای تفاهم نامه ای، در زمینه توسعه بخش تعاون با اولویت بخش کشاورزی با یکدیگر همکاری می کنند.
1395/12/03
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، این تفاهم نامه، ظهر امروز (سه شنبه) در جریان سفر «هنری نوله» رئیس شورای عالی تعاونی های فرانسه و وزیر سابق کشاورزی این کشور به تهران و دیدار با علی ربیعی وزیر کار و امور اجتماعی به امضا رسید.
ربیعی در این دیدار حوزه فعالیت های وزارت کار را در حیطه های مرتبط با حمایت کودکان یتیم تا امور بازنشستگان عنوان کرد و گفت: فعالیت در اموری که به تهیه غذا برای مردم منجر شود، شایسته و ارزشمند است.
وی ربیعی با اشاره به حمایت هیات فرانسوی در این نشست از برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1+5 (برجام) گفت: حمایت شما از برجام حکایت از تصمیم درست این کشور است و ما به این موضوع احترام می گذاریم.
وی با تاکید بر عمیق تر شدن پیوندها و تعاملات دو کشور، اظهار داشت: ایران و فرانسه می توانند روابط خود را در زمینه تعاونی ها گسترش دهند.
ربیعی با اشاره به همکاری دو کشور در زمینه تولید بذر گفت: ایران و فرانسه می توانند همچنین در زمینه تولید بذر و دانه های روغنی تعامل خود را افزایش دهند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بازارهای اوراسیا گفت: هدف ما از تولید دانه های روغنی، کشورهای اوراسیا است زیرا این کشورها اکنون به خرید کالاهای کشاورزی ایران روی آورده اند و توسعه بخش کشاورزی با تاکید بر تعاونی ها می تواند اقتصاد ایران را قدرتمندتر کند.
ربیعی با اشاره به تنوع گیاهان دارویی که در ایران تولید می شوند، گفت: ٣٣ درصد تولید دارو در کشور از طریق شرکت هایی انجام می شود که وزارت کار آنها را پوشش می دهد.
وی یادآور شد: ایران در تولید گیاهان دارویی سابقه طولانی دارد به طوری که کشورهای اروپایی و آمریکا با تهیه این گیاهان از ایران، آن را با نشان های تجاری خود به بازارهای جهانی عرضه می کنند.
وزیر کار گفت: یکی از مشکلات کشور در حوزه کشاورزی، در زمینه بسته بندی است و با توانمندی در زمینه صنعت بسته بندی با توجه به تولید گیاهان دارویی می توانیم کالای خود را به شکل بهتری بازارهای جهانی عرضه کنیم.
وی گفت : طبیعت غنی ایران و نیروی کارآمد در حوزه کشاورزی از جمله مزیت های ایران در این صنعت محسوب می شود و می توان از طریق تعامل با فرانسته، محولات گیاهان دارویی با نشان های تجاری ارزشمندتری به بازارهای جهانی عرضه شوند.
وزیر کار گفت: بررسی ها نشان می دهد که مصرف داروهای گیاهی در جهان رو به گسترش بوده و می توان از این گیاهان در تولید لوازم آرایشی و صنعت زیبایی که رو به توسعه است، بهره گرفت.
ربیعی همکاری در زمینه تولید شیلات، خاویار و حتی فرآوری و بسته بندی زعفران را از دیگر راههای همکاری دو کشور برشمرد و اظهار داشت: اکنون زعفران ایران به شکل فله به ایتالیا صادر می شود که ما خواهان تغییر روند کنونی هستیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر انتقال تجارب و دانش میان دو کشور تاکید کرد و
گفت: در این راستا باید تعاونی ها راههای جدیدی برای گسترش همکاری ها بیابند.
وی با تاکید بر اینکه با تغییر اشعال تعاونی ها تغییرات شگرفی در نهادهای اجتماعی و اقتصادی ایجاد شده است، ابراز امیدواری کرد که انتقال تجارب فرانسه به ایرانیان به بهبود زندگی مردم منجر شود.
وی تاکید کرد: ایران آمادگی همه نوع همکاری در انتقال تجارب و زمینه اتصال تعاونی های بزرگ از نظر سرمایه گذاری های مشترک را دارد ضمن اینکه بازار ایران 80میلیون نفر نیست بلکه این بازار به 300 میلیون نفر کشورهای منطقه هم دسترسی دارد.
ربیعی با یادآوری وجود ناامنی در همسایگان ایران از جمله افغانستان، عراق، یمن و سوریه و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس، ثبات در ایران را دیگر مزیت کشورمان برای جذب سرمایه های خارجی برشمرد.
وزیر کار توانمندی چهار صندوق بازنشستگی تحت پوشش این وزارتخانه را 33 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: با این توانمندی می توانیم از تجارب ارزشمند فرانسه برای توسعه بخش تعاون بهره مند شویم.
سپس «هنری نوله» رئیس شورای عالی تعاونی ها و وزیر سابق کشاورزی فرانسه در این نشست گفت: خوشبختانه در نشست هایی که با معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، توانستیم بسیاری از امور در حوزه تعاونی ها را پیش ببریم .
وی یادآور شد: هدف از این سفر این است تا شناختی در خصوص زمینه های مشترک فعالیت ایران و فرانسه بیابیم. خوشبختانه هیات فرانسوی با صمیمیت فراوانی از سوی ایرانی ها مواجه شدند.
نوله با بیان اینکه در این سفر تعاونی های زیادی را از نزدیک مشاهده کرده است، گفت: ایران با وجود آنکه در منطقه ای پر آشوب قرار دارد، اما بسان جزیره ای با ثبات است.
وی گفت: احساس همکاری و ویژگی های موجود بین دو کشور در حالی که هر دو کشور از فرهنگ متعالی برخوردار هستند، می تواند زمینه همکاری ها را افزایش دهد.
نوله به علاقه مردم فرانسه به سینمای ایرنا اشاره کرد و گفت: متخصصان فرانسوی به این نتیجه رسیده اند که سینمای ایران یکی از بهترین سینماهای جهان است و به تازگی شبکه های تلویزیونی فرانسه اقدام به پخس فیلم های ایرانی کرده اند.
وی با تاکید بر اهمیت بازار ایران برای فرانسه، از ایران به عنوان کشوری بزرگ در منطقه یاد کرد که به سوی توسعه گام بر می دارد.
نوله گفت: پس از برجام هیات های گوناگون فرانسوی برای همکاری اقتصادی به ایران سفر کرده و تمایل خود را برای بازار این منطقه ابراز کرده اند و ایران نیز تمایل خود را برای تعامل هر چه بیشتر با دیگر کشورها نشان داده است.
این مقام فرانسوی ابراز امیدواری کرد که در جریان سفرش به تهران، تعامل بهتری بین تعاونی های دو کشور ایجاد شود.
وی گفت: هیات فرانسوی در این سفر یادداشتی را برای تعاونی های فرانسه آماده کرده است و تلاش می شود واسطه ای بین تعاونی های دو کشور باشیم .
هیات همراه فرانسوی که نوله را در این سفر همراهی می کنند، از تعاونی هایی هستند که در زمینه تولید چغندرقند، شکر و غله فعالیت می کنند.
در پایان این دیدار تفاهمنامه همکاری بین «حمید کلانتری» معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هنری نوله رئیس شورای عالی تعاونی ها و وزیر سابق کشاورزی فرانسه به امضا رسید.
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal