اختصاص 600 میلیارد ریال برای مقابله با بیابان زایی در استان های آذربایجان شرقی و غربی/16هزار نهال در حاشیه دریاچه ارومیه کاشت شده است
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از زمان آغاز به کار ستاد احیا دریاچه ارومیه تاکنون 600 میلیارد ریال برای برای مقابله با بیابان زایی و طوفان های نمکی از سوی این سازمان در استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی هزینه شده است.
1396/04/24
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،خداکرم جلالی در بازدید از اجرای طرح مقابله با بیابان زائی حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان عجب شیر افزود: این طرح به طرحی موفق در سطح ملی و جهانی تبدیل شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون بیش از 16هزار نهال در حاشیه دریاچه ارومیه کاشت شده و وسعت محل اجرای عملیات بیابان زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه 2 هزار و 300 کیلومتر مربع تعیین شده است.
وی گفت: در این طرح در هر هکتار 200 اصله بوته نهال یا درختچه های مقاوم به شوری و متناسب با شرایط اقلیمی حاشیه دریاچه ارومیه کاشته می شود.
جلالی افزود: ساماندهی چرای دام و قرق مراتع در اطراف دریاچه ارومیه از دیگر طرح های اجرایی در راستای کنترل ریزگردهای دریاچه ارومیه است.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برنامه مدیریت چرا در 900 هزار هکتار از حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شده و در این مناطق شاهد عدم استفاده زیاد دام از پوشش گیاهی هستیم.
جلالی همچنین با اشاره به طرح تثبیت بافت خاک در روستای خاصلوی گوگان افزود: کاشت درختچه های گز و بوته های قره داغ و آتری پلکس در این منطقه بسیار خوب جواب داده و در آینده نزدیک با ایجاد بافت جنگلی، احتمال وقوع طوفان های نمکی و خیز گرد و غبار به حداقل خواهد رسید.
وی افزود: مردم منطقه نگران زندگی شان بودند و مهاجرت از عواقب این پدیده بود که خوشبختانه موضوع مهاجرت با اجرای این طرح ها منتفی شده است.

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal