کاهش سن زدگی غلات به نیم درصد/عملیات مدیریت آفات در 12 میلیون هکتار اراضی کشاورزی اجرا شد
رییس سازمان حفظ نباتات کشور پیش بینی کرد: امسال میانگین سن زدگی غلات در کشور به زیر نیم درصد برسد.
1395/05/20
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر محمد علی باغستانی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، گفت: امسال در سطح دو میلیون و 80 هزار هکتار با آفت سن گندم و جو مبارزه شده است که نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش نشان می دهد.
وی حد مجاز سن غلات را 2 درصد عنوان کرد.
باغستانی افزود: به علت اقدام شبکه های پیش آگاهی سازمان، هیچ بیماری به صورت اپیدمی در مزارع نداشتیم.
وی در مورد آفات نیز اظهار داشت: در سال زراعی جاری تا کنون در سطح 12 میلیون هکتار عملیات مدیریت آفات در اراضی کشاورزی انجام شده است.
باغستانی سطح عملیات مدیریت آفات را در ازاضی زراعی 9 میلیون و 380 هزار هکتار و در اراضی باغی را دو میلیون و 550 هزار هکتار عنوان کرد.
وی سطح مبارزه با ملخ را در سال جاری 100 هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: این سطح مبارزه نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش نشان می دهد.
باغستانی در مورد آفت مگس زیتون نیز گفت: با اقدام به موقع شبکه های پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات در سال گذشته در سه استان زنجان، گیلان و قزوین از خسارت 60 میلیارد تومانی جلوگیری شد.
وی افزود: تا دو سال پیش میزان خسارت ناشی از مگس زیتون حدود 30 درصد بوده است.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور پیش بینی کرد: با اقدام های به موقع شبکه های پیش آگاهی، خسارت مگس زیتون در سال جاری به زیر یک درصد کاهش یابد.
وی اظهار داشت: امسال تجهیزات یارانه دار در اختیار کشاورزان برای مبارزه با آفت مگس زیتون قرار می گیرد.
اهمال مرز داری در ورود قاچاق محموله کشاورزی
باغستانی در ادامه از کشف 101 تن محموله کشاورزی قاچاق در مرز آذربایجان غربی خبر داد و گفت: از این محموله 71 تن گوجه فرنگی، 23 تن لیمو ترش و مابقی محصولاتی مانند گردو، پرتقال، گلابی، آناناس و آواکادو بوده است که همگی معدوم شدند.
وی همچنین خاطر نشان کرد که در هفته گذشته 15 تن لیمو ترش قاچاق در بندر عباس توسط ماموران قرنطینه این سازمان کشف و معدوم شد.
باغستانی اعلام کرد: طبق ماده (12) قانون حفظ نباتات، محموله های کشاورزی قاچاق محلی برای فروش ندارند و بر این اساس ما این محموله ها را معدوم می کنیم.
وی تاکید کرد که محموله های کشاورزی قاچاق شناسنامه ندارند و ما نمی توانیم روی آن تحلیل خطر کنیم و از این رو این محموله ها باید معدوم شوند.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور در عین حال از کوتاهی مرزداری در برخی مناطق کشور گلایه کرد و اذعان داشت: مرزداری کشور به خصوص در مورد پیله وری باید ماموران قرنطینه را از ورود محصولات کشاورزی را مطلع کنند تا بر آن نظارت صورت گیرد..
وی با بیان این که در 20 سال اخیر بین 15 تا 20 آفت وارد کشور شده است، افزود: ورود آفات قرنطینه ای به کشور می تواند خسارات خانمانسوز به کشور وارد کند.
باغستانی در مورد سموم نیز اعلام کرد: در سال گذشته 19 قلم سم پر خطر از فهرست سموم کشور حذف کرده ایم و برای بعضی از سموم مانند دیازنون در حال جایگزینی هستیم.
وی با بیان این که از سال 96 مصرف سموم با نام تجاری آن صورت خواهد گرفت، تاکید کرد: سموم باید شناسنامه دار شوند و از این رو ما به دنبال ثبت نام تجاری برای سموم هستیم و تاکنون 250 برند سم در خواست ثبت نام تجاری کرده اند.
رییس سازمان حفظ نباتات، تنوع بخشی به سبد سموم کشاورزان را از اقدام های این سازمان خواند و گفت: یکی از دغدغه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزایش مصرف سم در محصولات است که به علت نبود تنوع سموم کشاورزی می باشد.
تعرفه 20 درصدی برای سموم پرخطر
وی در مورد تعرفه سموم کشاورزی اذعان داشت: سموم کم خطر که تولید داخلی ندارند، کف تعرفه هستند و امسال کف تعرفه 5 درصد لحاظ شده است.
باغستانی افزود: تعرفه 20 درصدی برای سمومی پرخطر تعیین شده که تولید داخلی هم دارند.
وی درباره عوارض سموم اظهار داشت: ما در لایحه بودجه امسال کشور 730 تومان برای هر لیتر یا هر کیلوگرم سموم آماده مصرف و 1460 تومان برای هر لیتر تکنیکال سموم پیشنهاد داده ایم که در مجلس این عددها تغییر کرده و ما طی نامه ای اعتراض خود را به آن اعلام کرده ایم. رییس سازمان حفظ نباتات کشور در ادامه از تدارک دو میلیون لیتر سم برای ضد عفونی کردن بذر گندم خبر داد و گفت: با این اقدام، کشاورزان دغدغه ای برای کشت بذر گندم نخواهند داشت.
70تا 80 درصد یارانه سلامت متعلق به بخش کشاورزی است
باغستانی از عدم اختصاص یارانه سلامت به بخش کشاورزی به عنوان کلیدی ترین دستگاه در سلامت مردم و غذا گلایه و تصریح کرد: در حالی که 70 تا 80 درصد یارانه سلامت متعلق به بخش کشاورزی است، تا کنون هیچ اعتباری در اختیار ما قرار نگرفته است.
وی به تهیه طرح جامع ارتقای سلامت گوجه فرنگی اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح در چارچوب طرح مشترک ارتقای محصولات کشاورزی با وزارت بهداشت 6 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی کرده ایم که تا کنون پرداخت نشده است.
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal