آبزی پروری در کشور با نگاه به بازارهای صادراتی توسعه می یابد
رئیس سازمان شیلات ایران از تولید بیش از 20 هزار تن ماهی در قالب طرح پرورش ماهی در قفس خبر داد.
1395/05/19
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسن صالحی در حاشیه پنجمین نشست هم‌اندیشی صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در اتاق بازرگانی ایران گفت:در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ؛ طرح های توسعه آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس مد نظر است و برای توسعه ابزی پروری برنامه ریزی خوبی شده است.
توسعه آبزی پروری با نگاه به بازارهای صادراتی
وی با اشاره به زیرساخت های ایجاد شده برای توسعه پرورش ماهی گفت: با توجه به محدودیت آب های شیرین، توسعه پروش ماهی در آب های دریایی و آب های شور و لب شور برنامه ریزی شده و پیش بینی می شود میزان تولید ماهی به روش پرورش در قفس تا پایان برنامه ششم به 200 هزار تن برسد .
رئیس سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد : در حوزه صید و صیادی هم صید فراساحل در دستور کار قرار گرفته است و در حال حاضر بیش از 800 شناور ما در آب های اقیانوس هند صید می کنند.
وی با اشاره به تلاش نهادهای مختلف برای حل مشکلات صیادان در حوزه سومالی و یمن تاکید کرد: هم اکنون مقاوم دوم حضور شناورهای صیادی در اقیانوس هند در اختیار صیادان ایرانی است و جهت گیری شیلات در توسعه صید در اعماق و هم در توسعه صید ، در اقیانوس هند است .
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی بحث توسعه صادرات محصولات آبزی از اولویت های نخست این بخش است گفت :در سه سال گذشته شاهد رشد 15تا 20 درصدی صادرات محصولات آبزی بودیم و این رشد امسال هم ادامه دارد.
وی پروش ماهیان خاوریای در آب های شمال را از دیگر برنامه های شیلات درسال جاری عنوان کرد و افزود : در شمال در کنار پرورش ماهی در قفس ، توسعه پرورش ماهیان خاویاری در دستور کارشیلات قرار دارد و در همین راستا با کمک استانداران استان های گیلان مازندران و گلستان و رئیس بنیاد مستضعفان تفاهم نامه ای برای حمایت از 100 مزرعه پروش ماهی امضا شده است .
وی از اقدام دولت برای احیای واحدهای صنایع تبدیلی در بخش شیلات خبر داد و گفت : در چارچوب ابلاغیه دولت برای حمایت از صنایع که بخشی از انها غیر فعال بوده است ، صنایع ما در حال فعال شدن هستند و برای جذب صنایع پیشرفته در بخش فراوری تلاش می کنیم؛ مذاکراتی را با نروژ آغاز کرده ایم و بنا داریم همکاری خود در این بخش را با ایسلند، فرانسه، کره جنوبی، چین، تایلند و روسیه وارد مذاکره شده ایم و اقدامات خوبی برای ایجاد ارزش افزوده در داخل و ایجاد ظرفیت های صادراتی انجام شود.
صالحی با اشاره به هکاری بسیج سازندگی در توسعه فعالیت های شیلاتی تصریح کرد : بخش شیلات جایگاه ویژه ای در تولید،افزایش صادرات و توسعه مناطق کمتر توسعه یافته به ویژه توسعه سواحل مکران و صیددریایی و ابزی پروری خواهد داشت.
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal