ضرورت تقویت پست های قرنطینه و آزمایشگاه های مرجع تشخیص بیماری برای مقابله با تهدیدات زیستی
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: بخش کشاورزی باید با تقویت پست های قرنطینه و آزمایشگاه های مرجع تشخیص بیماری ها و اختصاص بودجه ویژه در برابر تهدیدات زیستی عامدانه و یا طبیعی بیمه شود.
1395/08/05
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر محمد علی باغستانی امروز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی که در حاشیه همایش ملی مدیران و کارشناسان پدافند زیستی کشور برگزار شد در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که آیا طی 10 سال اخیر ردپایی از تهدیدات زیستی عامدانه در حوزه کشاورزی دیده شده است، اظهار داشت: تهدیدات زیستی ممکن است به طور عامدانه بخش کشاورزی را هدف قرار دهد، اما تشخیص عامدانه بودن این تهدیدات در حوزه نباتات مشکل است.
وی افزود: مهم آن است که کشور در برابر تهدیدات زیستی بیمه شود.
باغستانی گفت: در حال حاضر بودجه ویژه ای برای اقدامات پدافند غیرعامل به منظور مقابله با تهدیدات زیستی در بخش کشاورزی اختصاص نیافته است.
باغستانی در عین حال تدوین سند چشم انداز زیستی و راهبردی وزارت جهاد کشاورزی در شهریور ماه امسال، اجرای پروژه های ردیابی، رصد، تشخیص در حوزه دام و نباتات، افزایش ذخایر استراتژیک محصولات باغی، کاهش تراز منفی تجارت مواد غذایی از منفی 8 میلیارد دلار به منفی 3.4 میلیارد دلار و مبارزه گسترده با آفات و بیماری های گیاهی از جمله اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در زمینه پدافند غیر عامل نام برد.
وی خاطر نشان کرد که سال گذشته در سطح دو میلیون هکتار از اراضی با آفت سن گندم و 3.5 میلیون هکتار با علف های هرز در اراضی کشاورزی مبارزه شد.
رییس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: بر اثر اقدامات به موقع شبکه های پیش آگاهی در بخش دولتی و خصوصی امسال سطح مبارزه با بیماری زنگ زرد به 60 هزار هکتار کاهش یافت و مبارزه در کانون های َآلوده صورت گرفت.
وی اظهار داشت: اگر سه دستگاه حفظ نباتات، دامپزشکی و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری تقویت شوند می توانند اثرات مثبتی در تحقق اهدفا پدافند غیرعامل بگذارند.
اخذ 1800 نمونه سرمی و مولکولی برای رصد آنفولانزای پرندگان
معاون توسعه و مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی نیز در این نشست گفت: هدف پدافند غیرعامل در سازمان دامپزشکی تامین امنیت غذایی و ارتقای بهداشت دامی از طریق کاهش خسارات و افزایش پیشگیری از بحران ها است.
وی افزود: این سازمان با ایجاد شبکه گسترده ای در حدود 700 واحد اداری و فنی، ایجاد مراکز مرجع تشخیص بیماری های دامی و 132 قرنطینه بین استانی و مرزی توانسته در حوزه مقابله با بیماری های واگیردار و بیماری های مشترک انسان و دام نقش مهمی ایفا کند.
دکتر خالد خداوردی با تاکید بر این که تهدیدات زیستی در حوزه دامی می تواند خسارات زیادی بوجود آورد، تصریح کرد: در حوزه دام 181 عامل بیماری زا درایم که 80 درصد آن دارای منشا دامی هستند که دشمن می تواند از آن استفاده کند.
وی با اشاره به ماموریت های مربوط به رصد و پایش سازمان دامپزشکی، گفت: سال 93 بیماری لمپی اسکین از مناطق مرزی وراد کشور شد که با واکنش سریع این سازمان و واکسینه کردن سه میلیون و 20 هزار راس دام ظرف کمتر از دو هفته این بیماری مهار شد.
خداوردی همچنین اذعان داشت: امسال در راستای رصد و پایش بیماری آنفولانزای پرندگان از 1800 واحد مرغداری نمونه های سرمی و مولکولی اخذ شد.
در این نشست دکتر جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز گفت: تشخیص عمدی بودن تهدیدات زیستی به طیف وسیع اطلاعات، نتایج آزمایشگاهی، قدرت تشخیص و تجزیه و تحلیل نیاز دارد.
وی تصریح کرد: برخی آلوده شدن باغات زیتون رودبار را ناشی از عامل تهدیدی می دانستند زیرا منشا آن ورود غیر قانونی این محصول از کردستان عراق بود، اما تشخیص این امر نیازمند به یک شبکه تشخیص است که ما برای ایجاد چنین شبکه ای برنامه داریم.
تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط

  • باغستاني7.JPG

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal