بهره برداری از 18 پروژه دامپزشکی در دهه فجر/صدور بیش از 17 هزار مجوز بهداشتی صادرات کالاهای دامی
رییس سازمان دامپزشکی کشور از بهره برداری 18 پروژه در این حوزه با اعتباری بالغ بر 450 میلیارد ریال مقارن با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی خبر داد.
1395/11/17
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی در نشست مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دکتر مهدی خلج گفت: با اجرای این پروژه ها در زمینه هایی همچون کشتارگاه های صنعتی دام و طیور، بسته بندی مرغ، بیمارستان و کلنیک های دامی 1650 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار می شوند.
وی با ارایه گزارش از عملکرد این سازمان به صدورمجوز بهداشتی صادرات کالاهای دامپزشکی اشاره و تصریح کرد: ظرف ده ماه گذشته 17 هزار و 153 مجوز بهداشتی صادرات برای 69 کالای دامپزشکی توسط سازمان دامپزشکی کشور صادر شده است.
وی افزود: طی این مدت مجوز بهداشتی برای 25 هزار و 400 تن گوشت مرغ، 43 هزار تن تخم مرغ و 79 هزار تن فرآورده های شیلاتی صادر شده است.
خلج در عین حال از صدور 5266 مجوز بهداشتی واردات کالاهای دامی ظرف ده ماه گذشته خبر داد.
وی رعایت بهداشت را از شرط های لازم برای صادرات محصولات دامی کشورعنوان کرد و گفت: در سفر اخیر به کشور عراق، این کشور با اعلام الزامات بهداشتی خود ،فقط به شرکت های معتبر اجازه واردات گوشت مرغ می دهد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: از این پس، هر محموله وارداتی مرغ به عراق باید از زمان ورود به مرزهای این کشور هشت ماه عمر ماندگاری داشته باشد.
افزایش 39 درصدی نظارت بهداشتی بر تولیدات
وی اظهار داشت: در راستای تسهیل تجارت صادرات غیر نفتی علاوه بر توسعه انعقاد موافقتنامه ها و تفاهم نامه ها با سایر کشورها و تامین کیفیت فرآورده های خام دامی، نظارت های متعددی بر محصولات دامی انجام می دهیم به طوری که نسبت بازدیدهای بهداشتی کارشناسان ما از زنجیره های تولید در سال 95نسبت به سال 93 حدود 39 درصد افزایش داشته است.
خلج به پایش شیرخام نیز از طریق نمونه برداری اشاره کرد و گفت: در سال جاری 926 نمونه شیر خام از سراسر کشور را در مورد 32 آلاینده نظیر آنتی بیوتیک های مجاز و غیر مجاز، سموم کشاورزی، فلزات سنگین سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم و داروهای ضد انگل مطالعه کرده ایم و نتایج نشان می دهد که در این زمینه ها تا 96 درصد مشکلی وجود ندارد.
وی در مورد پایش مزارع ماهی قزل آلا نیز اذعان داشت: 903 نمونه برداری از مراکز پرورش قزل آلا در سراسر کشور برای آزمایش 24 آلاینده داشتیم که نتایج حاکی از آن است که وجود انواع دارو، فلزات سنگین و آنتی بیوتیک ها در این ماهی ها منتفی است.
خلج تعداد مزارع معدوم شده به علت مصرف ماده غیر مجاز مالاشیت گرین برای ضد عفونی کردن مزارع پرورش ماهی قزل آلا را در سال جاری 16 مورد عنوان کرد.
وی خاطر نشان ساخت فقط محموله هایی که مجوز های عاری از ماده مالاشیت گرین اجازه ورود به استان تهران را دارند.
تسهیل در ترخیص محموله های شرکت های دارویی با رتبه بندی یک
خلج در ادامه به شرکت های تولید کننده داروهای دامی اشاره کرد و گفت: شرکت های داروهای دامی به چهار گروه الف تا ج از سوی دامپزشکی، رتبه بندی می شوند و شرکت هایی که در رتبه نخست به لحاظ کیفیت قرار دارند می توانند هنگام واردات دارو و مواد اولیه مورد نیازشان از چراغ سبز عبور کرده و با تسهیلات بیشتری محصولاتشان را از گمرک ترخیص کنند.
وی در همین حال افزود: شرکت های دارویی با رتبه بندی یک می توانند با همتاهای دامپزشکی عراقی و سایر کشورها، نمایشگاه برگزار و محصولات خود را صادر کنند.
خلج مبارزه با تب برفکی را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و گفت: در ده ماهه گذشته 6 میلیون و 800 هزار راس دام سنگین و 65 میلیون و 130 هزار راس دام سبک علیه این بیماری در کشور واکسینه شده اند.
وی میزان واکسیناسیون دام سنگین علیه تب برفکی در ده ماهه سال 94 را 5 میلیون و 800 هزار نوبت و دام سبک را 16 میلیون و 232 هزار نوبت اعلام کرد.
درخواست تامین اعتبارات واکسن های تب برفکی در مجلس
رییس سازمان دامپزشکی کشور به کمبود اعتبار برای واکسیناسیون دام ها علیه تب برفکی اشاره کرد و اظهار داشت: در بررسی بودجه سال 96 کیمسیون تلفیق و کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس 100 میلیارد تومان علاوه بر اعتبار دولتی برای ردیف واکسن و واکسیناسیون تب برفکی اضافه کرده بود که در رای گیری کمیسیون تلفیق این پیشنهاد با یک رای کمتر،تصویب نشد.
وی ابراز امیدواری کرد که در صحن علنی مجلس، تامین منابع مالی واکسیناسیون علیه این بیماری جبران شود.
افزایش 5/5 برابری واکسیناسون علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک
خلج در مورد مبارزه با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک نیز خاطر نشان ساخت که در ده ماهه امسال حجم واکسیناسیون علیه این بیماری با 5/5 برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل به 33 میلیون و 601 هزار راس رسیده است.
وی افزود: تعداد کانون های بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک از 664 مورد در ده ماهه سال گذشته به 360 مورد در ده ماهه امسال کاهش یافته است.
تلفات 6 میلیون قطعه طیور
خلج در پاسخ به پرسشی در مورد آنفلوانزای طیوردر کشور نیز گفت: امسال 1800 نقطه در بازار عرضه پرندگان، روستاها و مراکز پرورش طیور مورد بازدید قرار گرفت و 43 هزار نمونه مختلف برای آزمایش برداشت شد.
وی با بیان این که از 20 آبان ماه امسال این بیماری در یکی از مزارع پرورش مرغ تخم گذار در تهران مشاهده شد،پرنده های مهاجر را از دلایل اصلی انتشار آنفلوانزای طیور عنوان کرد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: از 15 استان درگیر با آنفلوانزای پرندگان با اقدامات انجام شده در هفت تا هشت استان کشوردر یک ماه اخیر، موردی از این بیماری دیده نشده است.
وی اضافه کرد: پایش آنفلوانزای پرندگان تا پایان سرما ادامه خواهد یافت و استان ها در حال آماده باش هستند.
خلج میزان تلفات ناشی از این بیماری در کشور را 6 میلیون قطعه طیور از حجمی معادل با یک میلیارد و 400 میلیون قطعه جوجه ریزی عنوان کرد.
تجهیز کشتارگاه ها به سرتینگ در راستای طرح کاهش سن و وزن مرغ
وی در پاسخ به خبرنگار ما درباره طرح کاهش سن و وزن کشتار مرغ نیز اظهار داشت: کاهش سن و وزن مرغ برای پرورش دهندگان اقتصادی است اما اجرای موفق این طرح به فرهنگسازی مصرف این نوع مرغ ها توسط مردم و تعهد پرورش دهندگان طیور دارد.
وی ادامه داد: کشتارگاه ها در راستای اجرای این طرح به دستگاه های سرتینگ یا درجه بندی مجهز می شوند.
پیشنهاد ایجاد کمربند حایل بهداشتی درمرزهای غربی
خلج در مورد قاچاق دام از مرزهای شرقی اعلام کرد: مرزهای شرقی کشور با دو کشور افغانستان و پاکستان طی دو سال اخیر به لحاظ ورود دام های غیر مجاز با اقدامات انجام گرفته امن شده اند.
وی درباره مرزهای غربی کشور نیز اظهار داشت: ما از وزارت کشور تقاضا کردیم که یک کمربند حایل بهداشتی در مرز ایران با کشورهای عراق و ترکیه به منظور نظارت بر عدم جابجایی دام غیر مجاز ایجاد کنیم.
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal