پیش بینی ادامه بهبود تراز تجاری کشاورزی و غذایی کشور در سال 95
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی از ادامه بهبود تراز تجاری خبر داد و گفت: مثبت کردن تراز تجاری راهبرد اصلی بخش کشاورزی است.
1395/05/18
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ علی اکبر مهرفرد در حاشیه پنجمین نشست هم‌اندیشی صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران گفت: در سال 1392 تراز تجاری در حوزه محصولات کشاورزی و غذایی 8 میلیارد دلار به نفع واردات بود که سال 1393 به 5 و 4 دهم میلیارد دلار و در سال 1394 به 3 و 4 دهم میلیارد دلار (به نفع واردات) رسید و امسال هم با کاهش یک میلیارد دلاری این تراز به حدود منفی 2 میلیارد دلار خواهد رسید.
وی افزود : اگر از کشاورزان ، خوب حمایت کنیم این فاصله کم تر خواهد شد و به تراز مثبت (به نفع صادرات) در حوزه کشاورزی و محصولات غذایی دست خواهیم یافت.
مهرفرد همچنین گفت : از آغاز فصل برداشت گندم تاکنون 10 میلیون و 150 هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی پیش بینی کرد امسال تا 11 میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می شود.
مهرفرد درباره نحوه خرید جو از کشاورزان گفت: امسال خرید جو از طریق بورس کالا انجام شد و کشاورزان محصولات خود را در بورس عرضه و 48 ساعت بعد وجه آن را از بورس کالا دریافت می‌کنند.
وی افزود: در صورتی که قیمت خرید جو کمتر از نرخ خرید تضمینی محاسبه شده باشد، دولت تفاوت آن را به کشاورزان پرداخت می‌کند.
مهرفرد گفت: با توجه به شرایط خوب تولید جو در کشور، امسال عرضه از تقاضا پیشی گرفت، در عین حال هم اکنون تقاضا افزایش یافته است به طوری که روزانه تا 50 هزار تن جو در بورس کالا معامله می‌شود.
وی ادامه داد: کشاورزان هر کیلوگرم جو را با قیمت حدود 700 تا 750 تومان در بورس کالا عرضه می‌کنند و مابه‌التفاوت آن تا نرخ تضمینی را هم از دولت خواهند گرفت.
مهرفرد درباره برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی در حوزه کشت هم گفت: برنامه این است که در محصولات اساسی مانند گندم، جو، چغندرقند و دانه های روغنی از نظر فناوری بذر، تأمین نهاده ها، آموزش و ترویج و تحقیق به صورتی پیش برویم که نیاز کشور تأمین شود.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal