زنجیره ارزش صنعت زنبورداری ایران با همکاری یونیدو توسعه می یابد
1395/03/04

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی آزمایشگاه مرجع صنعت زنبورداری کشور با همکاری سازمان ملل متحد مطابق با استانداردهای بین المللی را زمینه ساز حضور عسل ایران در تجارت جهانی دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، «حسن رکنی» در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری در طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار و همچنین توسعه زنجیره ارزش صنعت زنبورداری با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، اعلام کرد: آزمایشگاه مرجع صنعت زنبورداری در استان البرز جانمایی شده و قرار است از کمک های فنی و اعتباری یونیدو بهره مند شود.
وی یادآوری کرد: صنعت زنبورداری ایران به لحاظ شمار کلونی زنبورعسل دارای رتبه چهارم جهانی و از نظر میزان تولید عسل رتبه هشتم دنیا را دارد.
رکنی گفت: پارسال برای متنوع سازی محصولات صنعت زنبورداری که ژل رویال یکی از موارد آن است، تلاش زیادی کردیم اما هنوز نتوانسته ایم در تجارت جهانی نقش آفرینی کنیم و باید اقدام های بیشتر صورت گیرد.
وی ادامه داد: کیفی سازی محصول عسل و برگزاری دوره های آموزشی مناسب می تواند در افزایش تولید کیفی و همچنین صادرات نقش بسزایی ایفا کند. در سال های گذشته نیز مازاد عسل ایران به کشورهای دیگر صادر شده است.
رکنی درباره برندسازی در صنعت عسل گفت: در برخی موارد شاهدیم مصرف کنندگان عسل نگران کیفیت این محصول هستند و همچنین به دنبال برند معتبری برای استفاده از این محصول هستند بنابر این طی دو سال اخیر اقدامات لازم در این خصوص صورت گرفته است اما نیازمند ایجاد یک آزمایشگاه مرجع مطابق با استانداردهای بین المللی هستیم تا آزمایشگاه مرجع را هر چه زودتر راه اندازی کنیم تا در تجارت جهانی عسل حضور پررنگی داشته باشیم.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: صنعت زنبورداری ایران به فرهنگ سازی بیشتری نیاز دارد.
وی از تشکیل ستاد گرده افشانی در وزارت جهاد کشاورزی برای نهادینه سازی بکارگیری کندوهای زنبور عسل در کنار باغ ها خبر داد.
تفاهمنامه توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار و توسعه زنجیره ارزش صنعت زنبورداری کشور با همکاری وزارتخانه های جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) امضا شد.
در این تفاهمنامه، ایران به عنوان یکی از ظرفیت های مناسب برای تولید و صادرات عسل و همچنین ایجاد اشتغال پایدار، شناسایی شده که با کمک سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) مقرر شده این برنامه در مراحل مختلف عملیاتی شود.
براساس این تفاهم نامه، انعقاد این قرارداد به ایجاد آزمایشگاه مرجع مطابق با استانداردهای بین المللی منجر می شود.
در این آیین «الساندرو آمادیو» نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، «عیسی منصوری» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «حسن رکنی» معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی به همراه برخی از فعالان صنعت زنبورداری کشور حضور پیدا کردند.
تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal