پیشرفت فیزیکی 39 درصدی طرح آبیاری دشت سیستان/بهره برداری از 20 هزار هکتار زمین های دشت سیستان تا پایان امسال
مجری طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتاری دشت سیستان گفت: اجرای این پروژه بزرگ در شمال سیستان و بلوچستان تا کنون 39 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
1396/01/30
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدجواد صالحی نژاد در جمع خبرنگاران بازدید کننده از عملیات اجرای پروژه آبیاری با لوله دشت سیستان اظهار داشت: 21 کارگاه با 21 پیمانکار در منطقه سیستان شامل شهرستان های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان مشعول بکار هستند.
وی افزود: پیمانکاران در 16 ناحیه عمرانی، 2 ایستگاه پمپاژ اصلی و 2 مسیر خط اصلی در حال اجرای عملیات طرح انتقال آب هستند.
مجری طرح آبیاری دشت سیستان با بیان این که بر اساس اولویت‌بندی انجام شده 10 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان برای سال زراعی جدید آماده بهره برداری است، گفت: آب مورد نیاز این 10 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی از خروجی چاه نیمه چهارم با ساخت پنج ایستگاه پمپاژ آب تامین می‌شود.
وی افزود: سه هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان که آب مورد نیاز آنها از خروجی چاه نیمه چهارم تامین می شود آماده بهره‌برداری است.
این مسوول خاطرنشان کرد: با توجه به منابع مالی که در اختیار داریم تا پایان سال جاری 17 ایستگاه پمپاژ اصلی و ثانویه با 37 متر مکعب انتقال آب ساخته می‌شود. همچنین تا پایان امسال 20 هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان آماده بهره‌برداری می‌شود.
صالحی‌نژاد با بیان این که در صورت تامین کل اعتبار، طرح آبیاری 46 هزار هکتار تا پایان سال 97 به اتمام می‌رسد، اظهار داشت: براساس برآوردهای سال 94 برای اجرای کل طرح 46 هزار هکتاری، 22 هزار و 680 میلیارد ریال (2 هزار و 268 میلیارد تومان) اعتبار مورد نیاز است که تاکنون سهم وزارت جهاد کشاورزی 12 هزار میلیارد ریال (هزار و 200 میلیارد تومان) بوده که تامین اعتبار شده است.
وی ادامه داد: با این میزان اعتبار تعهدات سال 96 را به طور کامل انجام می دهیم.
مجری طرح آبیاری دشت سیستان تصریح کرد: 130 هزار هکتار زمین قابل کشت در منطقه سیستان وجود دارد که تنها این طرح در 46 هزار هکتار آن اجرایی می‌شود.
وی با بیان این که انتخاب این 46 هزار هکتار از بین زمین‌های قابل کشت در سیستان، فرآیندهای پیچیده و طولانی را طی کرد تا به نتیجه مورد نظر رسیدیم، افزود: این طرح به نحوی باید اجرایی می‌شد که تمام کشاورزان از آن بهره‌مند شوند و این امر کار ما را با مشکل روبه رو کرده بود.
به گفته وی، 46 هزار هکتار در سیستان 70 هزار بهره بردار را در این منطقه زیر پوشش قرار می‌دهد و به طور متوسط 65 صدم هکتار سهم هر بهره‌بردار از این 46 هزار هکتار است.
مجری انتقال آب به دشت سیستان گفت: علاوه بر استفاده از مشاوران درجه یک کشور از ریش سفیدان و مردم منطقه برای نحوه اجرای طرح 46 هزار هکتاری نظر خواهی و مشاوره گرفته شده است.
صالحی نژاد اظهار داشت: بر اساس اسنادی که از گذشته در سازمان آبیاری و جهاد کشاورزی در مورد سهمیه آب هر کشاورز موجود بود میزان سهمیه آب هر کشاورز را مشخص کردیم. گروه‌های هم آب براساس قطعات 20 هکتاری در منطقه سیستان تشکیل شده است و به طور متوسط هر گروه هم‌آب 30 بهره‌بردار را شامل می‌شود.
به گفته وی، برای نخستین بار در کشور است که آب از مخزن تا زمین کشاورزی با لوله انتقال داده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی، تبخیر بالا و نفود آب اجرای این طرح از اهمیت ویژه ای در منطقه برخوردار است.
مجری انتقال آب به دشت سیستان گفت: برای اجرای این طرح و قبل از سیستم تحت فشار چهار هزار کیلومتر لوله باید در دشت سیستان اجرا کنیم. در این خط از لوله‌های فولادی با قطر 2 هزار تا لوله‌های با قطر 200 میلیمتری پلی‌اتیلین استفاده می‌شود.
وی بیان کرد: 2 هزار و 940 نفر به صورت مستقیم در این طرح مشغول به کار هستند که 800 نفر آنان غیربومی هستند.
صالحی‌نژاد با بیان این که آب را به صورت سقلی نمی‌توانیم به اراضی انتقال دهیم، گفت: انتقال آب باید با فشار مناسب انجام شود که در این رابطه 17 ایستگاه پمپاژ در این طرح ساخته می‌شود. در این راستا بیش از 186 دستگاه الکتروپمپ در این ایستگاه‌ها نصب خواهد شد که بخشی از آن انجام شده است.
وی اضافه کرد: برای تامین انرژی این ایستگاه‌ها 52 مگاوات برق نیاز است.
مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان، سهم آب هر هکتار را هشت هزار و 500 متر مکعب در سال عنوان کرد و اظهار داشت: تمام شهرستان‌های سیستان از طرح 46 هزار هکتار بهره‌مند می‌شوند.
رضا نجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این بازدید گفت: طرح 46 هزار هکتاری بزرگترین طرح اقتصاد مقاومتی از لحاظ تولید و اشتغال در استان است که اجرای آن در منطقه سیستان تحول ایجاد می‌کند.
وی بیان کرد: خشکسالی در منطقه سیستان سبب مهاجرت مردم این منطقه به اقصی نقاط کشور شده است که اجرای این طرح از مهاجرت جلوگیری می‌کند. همچنین اجرای این طرح، 100 هزار شغل پایدار ایجاد خواهد کرد.
نجفی با بیان این که سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه‌های سیستان تبخیر می‌شود، گفت: با اجرای این طرح هدررفت آب از 75 درصد به کمتر از پنج درصد می‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن طرح آبیاری نوین با 400 میلیون متر مکعب آب کل منطقه سیستان را مدیریت می‌کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سییستان و بلوچستان گفت: با تغییر الگوی کشت و کاهش میزان مصرف آب، تولید در منطقه سیستان سه برابر افزایش می‌‌یابد.
وی یادآور شد: بیش از هزار و 500 گلخانه و 2 هزار هکتار باغ انگور در شهرهای مختلف سیستان وجود دارد.
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal