افتتاح 48 پروژه بخش کشاورزی استان قم در هفته دولت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم، از افتتاح 48 پروژه بخش کشاورزی در هفته دولت در این استان خبر داد.
1395/06/07
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان قم، محمد‌رضا طلایی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، اظهار کرد: برای افتتاح این میزان پروژه، بیش از 53 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و 482 موقعیت شغلی در استان ایجاد خواهد شد.
وی با بیان این که از مجموع 48 پروژه بخش کشاورزی قم، 14 پروژه آب و خاک است، اضافه کرد: با اجرای این پروژه‌ها برای 82 نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به این که در بخش تولیدات گیاهی 9 پروژه توسط سازمان جهاد کشاورزی اجرا می‌شود، گفت: در این طرح نیز برای 177 نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.
وی با بیان این که با افتتاح 9 پروژه‌ دامی در استان، برای 54 نفر اشتغال‌زایی می‌شود، افزود: در بخش صنایع با هفت پروژه، 152 شغل، در بخش شیلات با هشت پروژه، 11 شغل و در بخش امور اراضی با یک پروژه، 6 شغل ایجاد خواهد شد.
طلایی با بیان این که برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی قم در هفته دولت از گلزار شهدا آغاز می‌شود، اضافه کرد: دیدار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران جهادگر استان با محوریت حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی، دیدارهای مردمی با تولیدکنندگان و دیدار با تشکل‌های بخش کشاورزی از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان قم در هفته دولت است.
وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان قم با تمام زیر مجموعه‌هایش در نمایشگاه دستاورد‌های دولت به ارائه خدمات می‌پردازد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم، تامین امنیت غذایی را مهمترین وظیفه جهاد کشاورزی برشمرد و ادامه داد: رشد اقتصادی در بخش کشاورزی استان در سه سال اخیر مثبت بوده که این رشد مثبت حاصل برنامه‌ریزی‌های صحیحی داشته که توسط سیاست‌گذاران بخش‌های مربوطه طراحی شده است.
این مسوول با اشاره به شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» که رهبر معظم انقلاب برای امسال انتخاب کردند، گفت: تلاش ما بر این است که اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی محقق شود و در این زمینه برنامه‌هایی با محوریت اقتصاد مقاومتی طراحی کرده‌ایم که مورد تأیید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.
وی با بیان این که برنامه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی در نخستین سال توانست به موفقیت برسد، افزود: سند این موفقیت‌ها، رشد کشاورزی در بخش‌های مختلف است.
طلایی با اشاره به این که حدود 90 درصد روغن کشور از خارج از کشور تأمین می‌شود، عنوان کرد: با پیاده‌سازی برنامه‌ای که برای بخش کشاورزی با محوریت اقتصاد مقاومتی طراحی شده است، حدود 60 درصد از روغن مصرفی کشور را در داخل تولید خواهیم کرد.
وی ادامه داد: در بخش تولیدات شکر پیشرفت داشته‌ایم، در بخش تولید گندم در کشور به خودکفایی رسیده‌ایم که این نقطه روشنی در بخش کشاورزی کشور است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم، اهمیت پروژه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جاری نسبت به سال‌‌های گذشته را در شراکت بیشتر سرمایه‌‌گذار‌های بخش‌های خصوصی دانست و عنوان کرد: تولید کننده‌های استان، سرمایه‌هایی را به مجموعه استانی اضافه کرده‌اند و بیش از 70 درصد از این پروژه‌ها در قالب سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: تلاش ما بر این است که عملکرد سه ساله دولت در بخش کشاورزی که رشد قابل توجهی داشته است را ارائه کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان اینکه در استان تنها 0.46 درصد اراضی کشاورزی کشور را در اختیار داریم، گفت: بر اساس آمار سال 1394، استان قم در بخش کشاورزی 747 هزار تن تولیدات داشته است که این برابر با 0.67 درصد تولیدات کشاورزی کشور و نشان‌دهنده رشد قابل توجه کشاورزی در این استان است.
طلایی ادامه داد: در استان قم در بخش محصولات زراعی باغی حدود 427 هزار تن، در بخش آبزیان حدود هزار و 200 تن و در بخش محصولات دامی حدود 320 هزار تن تولیدات داشته ایم.
وی افزود: در ابتدا در بخش حفظ نباتات و تولید محصولات سالم ورود داشته‌ایم و در این راستا در قالب طرح‌های IPM تولید محصول سالم داشته‌ایم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم اضافه کرد: در سه سال اخیر طرح‌های مبارزه‌ شیمیایی، مبارزه با علف هرز، مبارزه بیولوژیکی و طرح IPM در حدود 220 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان قم اجرا شده است.
وی با بیان این که در سه سال اخیر مجوز احداث هشت آزمایشگاه تشخیص آفات و بیماری‌های گیاهی در استان صادر شده است، عنوان کرد: طی سه سال اخیر 17 فروشگاه غیرمجاز سموم را ساماندهی و تجهیز کرد‌ه‌ایم و سپس برای آن‌ها مجوز صادر کرد‌ه‌ایم.
طلایی خاطرنشان کرد: با تعدادی از کارشناسان فارغ‌التحصیل رشته کشاورزی، قرارداد همکاری امضا کردیم تا در تولید محصولات سالم در استان قم، بر مزارع کشاورزی این استان نظارت کنند.تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal