مقابله با عوامل خسارت‌زای گیاهی در سطح 23 میلیون هکتار اراضی کشاورزی
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: حدود ۲۳ میلیون هکتار سطح عملیاتی ما در مقابله با عوامل خسارت‌زای گیاهی بوده است.
1395/12/07
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا ، دکتر محمدعلی باغستانی در مراسم رونمایی از پروژه فنی_ ترویجی بهبود مدیریت عوامل خسارت‌زای گیاهی اظهار کرد: سال گذشته در حوزه حفظ نباتات ۲۳ میلیون هکتار سطح عملیات ما در مقابله با عوامل خسارت‌زای گیاهی بوده است و در حدود ۷،۸ میلیون هکتار عرصه شبکه پیش‌آگاهی داشتیم.
وی با بیان اینکه مابقی عرصه‌ها بحث حفظ در مقابل آفات داشته‌ایم، افزود: برای مبارزه با آفات گندم حدود ۲ میلیون و ۸۰ هزار هکتار سطح مقابله با آفت سن داشته‌ایم و میانگین سن‌زدگی محصول ما زیر ۰.۵ درصد بوده است.
باغستانی سطح مبارزه با علف‌های هرز گندم را ۳.۴ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: همچنین در حوزه بیماری‌ها حدود ۴۰۰ هزار هکتار گندمزار سطح عملیاتی ما بوده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: همچنین سطح عملیاتی مبارزه با آفات غیر سن ۵۰۰ هزار هکتار بوده است و در حوزه باغبانی نیز نزدیک به ۷ میلیون هکتار سطح عملیاتی داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه سازمان حفظ نباتات وظیفه دارد با بیش از ۶۰۰ عامل بیماری‌زا مقابله کند، افزود: موضوع امنیت غذایی از اولویت‌های ما در وزارت است و در کنار بحث تولید سلامت محصول نیز جز اولویت‌های ماست. در رابطه با تولید محصول سالم مطالبه‌گری افزایش یافته است و در کاهش مصرف آفت‌کش‌ها و سموم شاهد اتفاقات خوبی هستیم.
باغستانی با بیان اینکه در گذشته حدود ۳۵۰۰ فروشگاه غیرمجاز سم داشته‌ایم، افزود: حال این آمار به زیر ۴۰ مورد رسیده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور لرستان را استان سبز عنوان کرد و گفت: در این استان فروشگاه غیرمجاز سم وجود ندارد برای همین جز استان‌های سبز محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه بحث پیش‌آگاهی را باید به صورت جدی پیگیری کرد، ادامه داد: پیش‌آگاهی و مدیریت آفات به موقع همه مولفه‌های تولید محصول سالم را فراهم می‌کند.
باغستانی یادآور شد: باید برای هر کدام از اراضی کشاورزی شناسنامه حفظ نباتات تهیه شود و بحث مقاومت‌ها را در موضوع علف‌های هرز به صورت جدی پیگیری کرد، هم‌اکنون خوداجتهادی در مصرف علف‌کش‌ها اراضی زراعی و باغی را از بین برده و بی‌کیفیت کرده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اضافه کرد: همچنین باید ارزیابی عملیات در پایان فصل زراعی انجام شود چراکه ممکن است بسیاری از آفات تغییر پیدا کرده باشند و آفتکش‌ها کارایی لازم را نداشته باشند.
وی افزود: همچنین اگر کارشناس ضعفی داشته باشد مشخص می‌شود و می‌توان با برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه او را تقویت کرد.
باغستانی خاطرنشان کرد: در وزارتخانه یکی از دغدغه‌هایی که داریم موضوع آب است و دستورالعمل‌های گذشته کارایی لازم را ندارند. برای همین حداقل ۳۰ درصد تحقیقات باید به این سمت سوق داده شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد: قرار است سطح گلخانه‌ها را تا ۵۰ هزار هکتار افزایش دهیم چراکه نسخه‌های گذشته به درد نمی‌خورند و قطعا با مشکلاتی در این راه روبرو خواهیم شد، همین حالا نیز خیلی دیر است و باید از تکنولوژی و اندوخته‌های کشورهای دیگر نیز استفاده کنیم.
وی با اشاره به معضل آفات ثانویه گفت: متاسفانه این آفات به مشکل بزرگی تبدیل شده‌اند و شاهد افزایش تعداد نسل آنها و در ادامه تعدد آفت‌کش‌ها هستیم که تهدیدی برای تولید محصول سالم محسوب می‌شوند.
تعداد مشاهده خبر22 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal