امسال با تولید 28 میلیون دز واکسن تب برفکی به خودکفایی می رسیم
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: امسال تولید 28 میلیون دز واکسن تب برفکی را در دستور کار داریم تا به خودکفایی برسیم.
1396/03/07
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،مسعود هاشم زاده افزود: بیماری تب برفکی یکی از مواردی است که هرساله تولید کنندگان دام سبک و سنگین با آن مواجه هستند و بروز و شیوع آن خسارت های زیان باری برای تولید در پی دارد.
وی نیاز مصرفی سالانه واکسن تب برفکی کشور را با توجه به برنامه واکسیناسیون همگانی دام سبک و سنگین بین 25 تا 30 میلیون دز دانست و اظهارداشت: طبق برنامه ریزی امسال 28 میلیون دز واکسن تب برفکی در داخل کشور تولید می شود.
به گفته وی، از این میزان تولید بین 13 تا 15 میلیون دز توسط موسسه واکسن و سرم سازی رازی و 13 میلیون دز توسط شرکت روناک با نظارت موسسه رازی تولید و عرضه خواهد شد.
هاشم زاده تصریح کرد: قیمت هر دز واکسن تب برفکی گاوی همانند سال گذشته 18 هزارریال و قیمت دز گوسفندی آن کمتر از یک چهارم قیمت دز گاوی یعنی کمتر از چهار تا چهار هزارو 500 ریال در اختیار سازمان دامپزشکی قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: البته هر دز واکسن گاوی با احتساب واکسیناتور برای دامداران دام سنگین با هزینه بالاتری تمام می شود.
رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی گفت: برای هر گاو یک دز واکسن تب برفکی گاوی و برای گوسفندو بز یک چهارم دز واکسن گاوی مصرف می شود یعنی اگر برای گاو پنج سی سی واکسن مصرف می شود این میزان برای گوسفند و بز بین 1.5 تا 2 سی سی است.
وی افزود: سال گذشته موسسه رازی با شرکت روناک یک قرار داد دو ساله منعقد کرده بود که این شرکت به تعهدات پارسال خود عمل کرد و امیدواریم امسال نیز طبق تعهدات خود 13 میلیون دز واکسن مورد نیاز را تولید و عرضه کند.
وی ادامه داد: در صورتی که موسسه واکسن و سرم سازی رازی و شرکت روناک به تعهدات خود عمل کنند نیازی به واردات نخواهیم داشت اما در صورت نیاز به طور حتم باید سازمان دامپزشکی مجوزهایی را برای واردات صادر کند.
وی یادآورشد: سال گذشته بخشی از واکسن تب برفکی مورد نیاز کشور در داخل و بخشی از کشورهای فرانسه، هند و ترکیه تامین و وارد شد.
به گفته هاشم زاده، آنچه در بخش تولید و تامین واکسن وارداتی اهمیت دارد محتوا و فنوتیپ های واکسن متناسب با فنوتیپ های در گردش کشور و منطقه است که بایکدیگر همخوانی داشته باشند تا بتواند بیماری را کنترل کند.
** سمپاشی و کنترل جمعیت کنه تنها راهکار کنترل بیماری تب کریمه کنگو
این مقام مسئول در موسسه واکسن و سرم سازی رازی گفت: در کنترل بیماری تب کریمه کنگو جمعیت کنه و کنه گزیدگی مهم است بنابراین باید این بیماری از طریق سمپاشی دام و محل زندگی دام کنترل شود.
به گفته وی، در کنترل بیماری تب کریمه کنگو واکسن و واکسیناسیون نقشی ندارد.
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal