گسترش همکاری‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه صادرات گاومیش
همکاری‌های مشترک بین دو کشور ایران و آذربایجان در زمینه صادرات دام زنده گاومیش و انتقال تکنولوژی فنی و مهندسی جدید تحقیقاتی در زمینه تولید اسپرم و اصلاح نژاد گاومیش توسعه می‌یابد.
1395/06/13
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، توسعه این همکاری‌های مشترک در دیدار معاون امور دام وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان با رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مورد گفتگو و بررسی قرار گرفت.
در این دیدار، قالب عبدالعلی اف معاون امور دام وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان با اشاره به پتانسیل‌های استان آذربایجان غربی در تولید گاومیش و تکنولوژی‌های برتر و جدید علمی در این زمینه، علاقمندی آذربایجان برای انتقال این تکنولوژی در جهت بهبود کیفیت ژنتیکی دام‌های مولد به کشورش را اعلام کرد.
اسمعیل کریم‌زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز با اشاره به علاقه‌مندی ایران برای سرمایه‌گذاری و گسترش همکاری‌ها در بخش کشاورزی با جمهوری آذربایجان اظهار کرد: ظرفیت‌های زیادی برای گسترش همکاری دو کشور در بخش کشاورزی وجود دارد.
وی افزود: استان آذربایجان غربی یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی به شمار می‌رود و این استان علاوه بر ظرفیت‌های بالقوه موجود در بخش دام، در تولید سیب و انگور و اکثر محصولات کشاورزی دارای رتبه‌های برتر کشوری است.
کریم‌زاده با اشاره به وجود نزدیک به 600 هزار راس دام سنگین در استان ادامه داد: آذربایجان غربی با داشتن حدود 82 هزار راس گاومیش رتبه نخست کشوری را به لحاظ جمعیت به خود اختصاص داده است و یکی از مهمترین استان‌های کشور در این زمینه به شمار می‌رود.
وی برای هرگونه همکاری و توسعه روابط مشترک فی مابین در تمامی زیربخش‌های کشاورزی اعلام آمادگی کرد.
بازدید از مرکز اصلاح نژاد گاومیش شمال و شمالغرب کشور ( ایستگاه جبل) از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه معاون امور دام وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان به شهرستان ارومیه است.
انتخاب کلچه‌های ممتاز براساس برنامه P.T - performance test، تولید و توزیع اسپرم منجمد گاومیش، توسعه شبکه تلقیح مصنوعی از جمله اهم فعالیت‌های مرکز اصلاح نژاد گاومیش شمال و شمالغرب کشور (ایستگاه جبل) به شمار می‌رود.
همچنین حفظ و حراست ژنتیکی از اکوتیپ‌های برتر گاومیش کشور، شناسایی پتانسیل‌‍های ژنتیکی گاومیش اصلاح نژاد، بهبود و افزایش تولید با استفاده از تکنیک‌های تلقیح مصنوعی، توسعه آموزش و ترویج و افزایش سطح مهارت‌های علمی و عملی پرورش دهندگان، بهبود روش‌های پرورشی و نظام بهره‌برداری در جهت تولید دام اقتصادی و مقرون به صرفه از دیگر اهداف این مرکز است.تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal