طرح توسعه باغ های گردو در تویسرکان اجرا می شود
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دستیابی جهاد دانشگاهی به دانش پیوند در سطح انبوه و سرشاخه کاری گردو، گفت: طرحی در این زمینه برای توسعه باغ های گردو در تویسرکان استان همدان اجرا می شود.
1395/05/25
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،محمدعلی طهماسبی در بازدید از مزرعه تحقیقاتی جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج، طرحی سه جانبه با حضور نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار این شهرستان و جهاد دانشگاهی تهران برای توسعه باغ های گردو تویسرکان مورد بررسی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: براساس این طرح جهاد دانشگاهی تهران در مدت پنج تا 10 سال نسبت به توسعه باغ های گردو شهرستان تویسرکان اقدام می کند.
معاون امور باغی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این طرح با مشارکت مسئولان استان همدان و شهرستان تویسرکان، سازمان جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران و باغداران تویسرکان اجرا خواهد شد.
وی افزود: این طرح پس از بررسی توسط جهاد کشاورزی و در صورت تایید نهایی اجرایی می شود که به واسطه آن باغ های گردو تویسرکان بازده و مقاومت بیشتری در برابر حوادث غیر مترقبه پیدا می کنند.
طهماسبی با اشاره به اینکه ایران یکی از مراکز اصلی ذخیره ژنتیکی گیاهی محسوب می شود، افزود: این مهم به دلیل تنوع آب و هوایی و شرایط طبیعی کشور محقق شده است.
وی ادامه داد: یکی از اهداف مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان دستیابی به ذخایر ژنتیکی است تا ارقامی با بازده بالا و مقاوم تولید کنند، چراکه این گونه های مختلف در اقلیم وسیع ایران پراکنده و توسط باغداران در مناطق مختلف کشور تقویت شده اند.
طهماسبی گفت: ذخایری همچون گیاهان دارویی و درختانی مانند گردو، انار، پسته، بادام و سایر محصولات در کشور گنجینه بزرگ ژنتیکی محسوب می شود.
وی افزود: اکنون طرح شناسایی بهترین ژنوتیپ های گردو در دستور کار محققان قرار دارد که براساس شرایط هر منطقه در کشور بررسی می شود، همچنین روش های مختلف در این رابطه وجود دارد که از جمله آن می توان به تکثیر از طریق نهال یا پیوند سرشاخه نام برد.
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal