سرمایه‌گذاری 5 هزار میلیارد تومانی برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در دولت یازدهم/ افزایش 20 درصدی سطوح مکانیزه تولیدات کشاورزی با پرداخت 1500 میلیارد تومان تسهیلات در سال 96
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پیش بینی کرد امسال با تخصیص کامل تسهیلات 1500 میلیارد تومانی پنجمین خط اعتباری، حدود 15 تا 20درصد سطوح مکانیزه تولیدات مختلف کشاورزی افزایش یابد.
1396/02/02
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کامبیز عباسی در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اشاره به راه اندازی و ابلاغ تسهیلات خط اعتباری شماره (5) مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ 1500 میلیارد تومان در سال 96 اظهار داشت: تسهیلات اعتباری امسال نسبت به رقم 1200 میلیارد تومان سال گذشته 25 درصد رشد نشان می دهد.
وی افزود: این تسهیلات بانکی با کارمزد 15 درصد و طول مدت 5 تا 7 ساله در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
عباسی پیش بینی کرد که 10 تا 15 درصد این منابع اعتباری در حوزه فناوری های نوین سرمایه گذاری و در کنار مشوق ها و کمک های بلاعوض منجر به معرفی روش های نوین در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی شود.
وی دلیل افزایش اعتبارات را انبوه تقاضا در بخش ماشین های کشاورزی و مکانیزاسیون در بانک کشاورزی دانست و یادآور شد: آخرین جذب تسهیلات اعتباری خط (4) در سال 95 مبلغ 1120 میلیارد تومان بود در حالی که بیش از 2300 میلیارد تومان تقاضا برای دریافت تسهیلات مکانیزاسیون از سوی کشاورزان در بانک کشاورزی ثبت شده است.
عباسی افزود: در دولت تدبیر و امید تا سال 95 در مجموع بیش از 3 هزار و 200 میلیارد تومان فقط تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون جذب شده که اگر خرید های نقدی ماشین آلات کشاورزی و 20 درصد آورده کشاورزان را اضافه کنیم، نزدیک به 5 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی اتفاق افتاده که طی 40 سال اخیر بی سابقه بوده است.
وی تسهیلگری ها ، ضوابط و مقررات بانکی و تطابق آن با وضعیت مالی کشاورزان،اثرات چشمگیر ماشین آلات در افزایش بهره وری،کاهش هزینه های تولید،کاهش ضایعات،رونق حوزه صنعت ماشین های کشاورزی و آمادگی عرضه کنندگان ماشین های کشاورزی در تحویل، همفکری و تعامل تمام بخش های ذی ربط در حوزه مکانیزاسیون در ستاد مکانیزاسیون کشاورزی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان را از دلایل افزایش میزان جذب تسهیلات مکانیزاسیون نام برد.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در عین حال ارتقای کیفیت ماشین های کشاورزی،نظارت های دقیق ، تست و آزمون ماشین ها و ادوات کشاورزی و آبیاری ، افزایش رقابت در تولید و عرضه این ماشین ها و کاهش قیمت را از دیگز عوامل موثر در جذب اعتبارات مکانیزاسیون عنوان کرد.
وی درباره چگونگی توزیع استانی تسهیلات اعتباری 1500 میلیارد تومانی سال جاری گفت: طبق برنامه ریزی ها، بیشترین سهم حدود 80 تا 100 میلیارد تومان به استان های خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و حداقل حدود 13 تا 25 میلیارد تومان به برخی استان ها تخصیص یافته است.
عباسی سهم بخش زراعت از این تسهیلات را نزدیک به 800 میلیارد تومان، باغبانی قریب به 300 میلیارد تومان، دام و طیور حدود 150 میلیارد تومان، شیلات 75 میلیارد تومان و زیر بخش گیاهان دارویی، جنگل و منابع طبیعی را نزدیک به 150 میلیارد تومان اعلام کرد.
وی در عین حال افزود: با توجه به قابلیت جذب در استان ها و تقاضاها، این سهمیه بندی ها ممکن است، تغییر کند.
عباسی با بیان این که بخش مکانیزاسیون کشاورزی سالانه نیازمند 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی است، اظهار داشت: تامین این اعتبار با آورده شخصی کشاورزان و خرید های نقدی سرمایه گذاری 2500 تا 3 هزار میلیارد تومان در هر سال می تواند منجر به رونق واقعی و شکوفایی بخش تولید شود.
تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal