لزوم حفظ جایگاه ایران در تولید و صادرات خاویار در جهان
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی گفت: ایران با توجه به توان طبیعی و علمی در پرورش ماهیان خاویاری، باید کرسی و برند تولید و صادرات خاویار در جهان را حفظ کند.
1395/05/20
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،عباس رجایی در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر و مرکز بازسازی ذخایر ماهیان خاویار مجتمع تکثیر و پرورش شهید بهشتی سنگر رشت اظهار داشت: در برنامه افق 1404 سالانه تولید دو میلیون تن در بخش آبزی پروری هدف گذاری شده که باید همه تلاش کنند تا ساز و کارهای این میزان تولید فراهم شود.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه، تولید سالانه 20هزارتن گوشت و 100 تن خاویار پرورشی پیش بینی شده که ظرفیت های تحقق آن در کشور وجود دارد و همه باید در این زمینه همکاری کنند.
رجایی ادامه داد: در برنامه افق 1404، افزایش سرانه تامین پروتئین به 60 کیلوگرم پیش بینی شده که 50درصد آن باید از طریق گوشت سفید و آبزی پروری تامین شود.
وی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی را مسئول تولید ماهیان خاویاری ذکر و اضافه کرد: خاویار محصولی بین نسلی است و ذخیره ارزشمندی محسوب می شود که برنامه ها و سیاست گذاری های زیادی در زمینه صید و تامین ذخایر و استحصال خاویار در دست اقدام دارد.
رجایی اظهار داشت: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن از شعار به عمل، کارهای جدیدی در بخش آبزی پروری در حال انجام است که به همین منظور، کشور به سه منطقه استانی تعریف شده که سه نفر از اعضای هیات مدیره شرکت مادر تخصصی کشاورزی متولی این استان ها تعیین شده اند.
وی تاکید کرد: خاویار ایران، برند جهانی دارد و باید ایران در تولید و صادرات ماهیان خاویاری جایگاه خود را حفظ کند.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی ادامه داد: برای عملیاتی شدن و حمایت از برنامه های تولید خاویاری ایران، امروز تفاهمنامه ای با موسسه بین المللی تاسماهیان خزر امضا شد تا از توانمندی های علمی آن در توسعه ذخایر دریای خزر استفاده شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر این اقدامات، دبیرخانه بین المللی نیز برای پیگیری برنامه های خاویاری در جهان و ساماندهی امور خاویاری داخلی و حفظ برند و تجارت خاویار ایران و شناسایی ظرفیت های بین المللی در تهران در ایجاد شده است.
رجایی گفت: این دبیرخانه، شیوه فرآوری ، تنوع بخشی و بسته بندی خاویار و سایر مشتقات ماهیان خاویاری و احلاس های بین المللی را دنبال خواهد کرد.
وی با بیان اینکه اولین مرکز فوق مدرن مکانیزه فرآوری و تولید خاویار ایران بزودی در گیلان افتتاح می شود، افزود: می کوشیم تا از روش های مدرن استحصال خاویار استفاده شود که با استانداردهای جهانی بهداشت مطابقت داشته باشد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی گفت: علاوه بر سازمان های دولتی، تشکل های غیردولتی نیز در بخش توسعه آبزی پروری فعال هستند و سرمایه گذارانی از کشورهای خارجی از جمله کشورهای اروپایی حاضر شده اند که در این بخش سرمایه گذاری کنند.
وی خاطرنشان کرد: در مرحله اول 250 میلیون دلار سرمایه گذاری در حوزه خاویار در ایران صورت می گیرد که بیشترین این سرمایه گذاری در استان مازندران انجام می شود و در صورت نشان دادن علاقه در استان های گیلان و گلستان نیز انجام خواهد شد که می تواند نتایج خوبی برای کشور در پی داشته باشد.
مدیرعامل مادر تخصصی خدمات کشاورزی به همراه هیاتی، از موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر و مرکز بازسازی ذخایر ماهیان خاویار مجتمع تکثیر و پرورش شهید بهشتی سنگر رشت بازدید کرد. در پایان این بازدید تفاهم نامه همکاری بین موسسه بین المللی تاسماهیان خزر و شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی امضاء شد.
ایران به فناوری استحصال خاویار از گونه های زودبازده دست یافته است
سرپرست مؤسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر گفت: ایران به فناوری استحصال خاویار از گونه های زودبازده تاسماهیان دست یافته است.
محمدعلی یزدانی در حاشیه بازدید مدیرعامل شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی از این موسسه، افزود: یکی از دستاوردهای شاخص در پرورش ماهیان خاویاری، دستیابی به فناوری استحصال خاویار است که ایران با رسیدن به این فناوری، امکان سرمایه گذاری در پرورش و توسعه تاسماهیان را فراهم کرده است.
وی اظهار داشت: سن تخم گیری و بلوغ در فیل ماهی به هشت سال و در گونه هایی مانند استرلیاد و تاس ماهی سفید به پنج سال کاهش داده شده که مراحل مختلف از تولید بچه ماهی تا استحصال خاویار در حال انجام است.
یزدانی خاطرنشان کرد: در دوره پرورش فیل ماهی، وزن آن از 294گرم به یک هزار و 271گرم افزایش یافته و اندازه طول ماهی نیز از 42 به 61سانتی متر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه کاهش سن بلوغ فیل ماهی با روش بکارگیری فرمولاسیون نوین جیره غذایی صورت می گیرد، گفت: مولدسازی از استحصال اسپرم از مولدین تاس ماهی نیز در این موسسه درحال اجراست.
وی تصریح کرد: یکی از طرح های جدید این موسسه، استحصال خاویار از تاسماهیان سیبری است که این اقدام تاکنون تنها در کشور فرانسه انجام شده و این کشور از 20تن خاویاری که تولید می کند، 90درصد آن از همین ماهی است.
سرپرست مؤسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر گفت: دو رگه گیری خیلی خوب در این موسسه دنبال می شود که از 20گونه ماهی خاویاری دنیا، 10گونه آن دو رگه هستند.
وی تولید خوراک ماهیان خاویاری، پرورش ماهیان خاویاری در قفس و در محیط طبیعی، بیوتکنولوژی اختصاصی ماهیان خاویاری و دانش فنی مولدسازی از خاویار تاسماهیان خزر را از جمله دستاوردهای علمی موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر ذکر کرد.
یزدانی تولید و رهاسازی 150هزار قطعه بچه ماهی شیپ در رودخانه سفیدرود با همکاری مرکز بازسازی مجتمع شهید بهشتی، اجرای طرح پایلوت پرورش ماهیان خاویاری ، تکثیر و تولید 12هزارقطعه بچه ماهی خاویاری با استفاده از مولدین پرورش ماهی ، امکان سنجی 9صیدگاه با بطور مشترک با شرکت مادر تخصصی کشاورزی و بررسی و ارائه راهکارهای مدیریت پایدار ماهیان خاویاری را از کارهای انجام شده طی چهار ماه نخست سال جاری در موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان خزر عنوان کرد.
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط

  • رجايي گيلان1.jpg

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal