عملیات احیای 185 هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام تاکنون انجام شده است
1395/02/11
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: پروژه 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی در کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد نصر،علی مراد اکبری در بازدید از عملیات اجرای طرح 550 هزار هکتاری احیای اراضی خوزستان و ایلام  افزود:این پروژه عملا با دستور مقام معظم رهبری و پیگیری های دولت تدبیر و امید با حدود 1.5 میلیارد دلار جهت نوسازی، تجهیز و اجرای شبکه های فرعی 550 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان و ایلام در سال 92 آغاز به کار کرد و این طرح 500 هزار هکتار از اراضی خوزستان و 50 هزار هکتار از اراضی ایلام را در بر می گیرد.
وی ادامه داد: در فاز اول، وزارت نیرو متاثر از شرایط اقلیمی کشور برای 320 هزار هکتار از اراضی ، تخصیص آب را در نظر گرفته است. از این میزان تا هم اکنون عملیات شبکه های بالغ بر 185 هزار هکتار از اراضی انجام شده است که 150 هزار هکتار آن به زیر گشت رفته است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرچند که در اثر سیل اخیر متاسفانه خساراتی به زمین های زیر کشت طرح 550 هکتاری وارد آمد و قسمتی از محصولات آنان از بین رفت. اما این اتفاق در سال اول کشت و در حالی واقع شد که اراضی منطقه شور و قلیایی هستند و عملیات اصلاح خاک و آب شویی زمین ها و رسیدن به ظرفیت مطلوب حداقل دوسال به طول می انجامد.
در صورت تامین و تخصیص آب فاز دوم را نیز اجرا می کنیم
وی ادامه داد: تا کنون حدود 2 هزار و 400 میلیارد تومان در این طرح هزینه و در سال جاری نیز برای انجام 80 هزار هکتار از اراضی پروژه هدف گذاری شده است.
اکبری گفت: در این سفر از حاشیه روخانه کرخه نور و برداشت های سنتی مردم از این رودخانه بازدید شد و بر اساس پیشنهاد معاون وزارت نیرو مقرر شد تا تیمی مشترک و متشکل از نیروهای سازمان آب و برق خوزستان، سازمان جهاد کشاورزی و موسسه جهاد نصر مباحث مربوط به آب، برداشت ها و وضعیت مرحله دوم تخصیص را بررسی کنند تا در صورت به اجماع رسیدن در مورد تامین و تخصیص آب فاز دوم، مابقی کار را نیز ادامه دهیم.
در تاریخ ایران پروژه ای به این ظرفیت وانسجام در این حوزه انجام نشده است
وی در مورد ظرفیت موسسه جهاد نصر برای اجرای این طرح بزرگ گفت: موسسه جهاد نصر به عنوان یک پتانسیل در منطقه حضور پیدا کرده است و به عنوان یک کارشناس که بیش از سی و پنج سال در این حوزه کار کرده است شهادت می دهم که در تاریخ ایران پروژه ای به این ظرفیت وانسجام در بحث شبکه های فرعی انجام نشده است. برخی اقدامات پروژه در نوع خود بی نظیر و کم نظیر بوده است و پیک کاری ما در برخی از ماه های سال بیش از 9 هزار و هفتصد هکتار رسیده است.
اکبری گفت: هم اکنون ظرفیت خوبی در این باره وجود دارد و امیدواریم با همراهی و همفکری همکارانمان در وزارت نیرو در بحث تخصیص آب، فاز دوم این پروژه را ادامه بدهیم.


تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal