طرح حفاظت مشارکتی در 12 میلیون هکتار منابع طبیعی کشور اجرا می شود
دستورالعمل اجرایی تفاهم نامه سه جانبه سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور، امور عشایر ایران و عشایر بهره بردار به منظور اجرای طرح حفاظت مشارکتی در مراتع چهار استان امضا شد.
1395/07/28
به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به شیراز، با مبادله این دستور العمل اجرایی، عشایر واجد شرایط چهار استان فارس، اصفهان، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر شناسایی و در حفاظت از مراتع این استان ها مشارکت خواهند کرد.
در مراسم امضا و مبادله دستورالعمل اجرایی تفاهم نامه حفاظت مشارکتی، مهندس مسعود منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر شناسایی عوامل تخریب در عرصه های منابع طبیعی و تحقق مدیریت مبتنی بر حفاظت گفت: در این راستا سال گذشته طرح حفاظت مشارکتی در 5 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی با انعقاد تفاهم نامه هایی میان واحدهای استانی ادارات کل منابع طبیعی و آبخیز داری و مجریان مرتعداری و دامداران دارای پروانه اجرا شد.
وی افزود: با عملیاتی شدن این طرح و مشارکت مرتعداران در حفاظت از مراتع 73.94 درصد عوامل تخریب در عرصه 5 میلیون هکتار کاهش یافت.
منصور اعلام کرد: امسال طرح حفاظت مشارکتی در سطح 12 میلیون هکتار منابع طبیعی هدفگذاری شده و انعقاد تفاهم نامه حفاظت مشارکتی در چهار استان کشور و مبادله دستورالعمل اجرایی آن در همین راستا صورت گرفته است.
وی کاهش روند تجاوز و تصرف اراضی کاهش بوته کنی، قاچاق چوب، آتش سوزی و کاهش سطح کانون های بحرانی را از شاخص های کاهش عوامل تخریب در عرصه های منابع طبیعی عنوان کرد.
معاون رییس سازمان جنگل ها، مراتع و منابع طبیعی کشور اخذ اسناد کاداستر در سطح 9 میلیون هکتار و احداث بیش از 1500 هکتار کمربند حفاظتی را از دیگر اقدام های این سازمان به منظور کاهش عوامل تخریب منابع طبیعی برشمرد.
وی ادامه داد: به منظور کاهش عوامل تخریب منابع طبیعی باید خود مردم را وظیفه مند کنیم و این کار با اقدام انگیزشی و تعهدی انجام می گیرد.
مشارکت 700 هزار عشایر در طرح حفاظت مشارکتی در کشور
در این مراسم، مهندس صفرزاده قائم مقام سازمان امور عشایر ایران نیز گفت: برای حفاظت از مراتع و منابع طبیعی باید از مردم کمک گرفت، زیرا دولت به لحاظ گستردگی منابع طبیعی و محدودیت های مالی و نیروی انسانی نمی تواند به تنهایی از این عرصه ها حفاظت کند.
وی با اشاره به اهمیت تفاهم نامه حفاظت مشارکتی میان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان امور عشایر ایران و عشایر بهره بردار چهار استان مذکور اظهار داشت: عشایر برای مشارکت و حفاظت از مراتع و منابع طبیعی باید به این عرصه ها احساس تعلق کنند.
صفرزاده تصریح کرد: از یک میلیون و 300 هزار نفر جمعیت عشایر، 700 هزار نفر می توانند در حفاظت از مراتع کشور مشارکت داشته باشند.
وی گفت: سازمان امور عشایر ایران طرح زنجیره تولید گوشت دام عشایر را با رویکرد کاهش فشار بر مراتع تهیه کرده است.
صفرزاده پایداری منابع طبیعی و تامین دام مولد را از مزیت های این طرح عنوان کرد.
وی افزود: سال گذشته برای اجرای این طرح، در 19 استان کشور یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی را گرفتیم.
قایم مقام سازمان امور عشایر ایران، استفاده های غیر تعلیفی را یکی از کارهای مشترک در قالب تفاهم نامه حفاظت مشارکتی و دستورالعمل اجرایی آن دانست و اذعان داشت: عشایر با کشت گیاهان دارویی در مراتع می توانند به درآمد خود بیفزایند و در کنار آن تعداد دام مازاد خود را کاهش دهند تا تعادل میان دام و مرتع ایجاد شود.
وی افزود: عشایر در طرح حفاظت مشارکتی در منابع طبیعی همکاری خواهند کرد مشروط بر این که متوجه شوند این کار به نفعشان است و از آنها حمایت می شود.
صفرزاده جمعیت عشایر چهار استان مذکور را 44 هزار خانوار معادل 27 درصد کل عشایر کشور دانست و گفت: بخش زیادری از آنان می توانند در طرح حفاظت مشارکتی، همکاری کنند.
مهندس مهرزاد بوستانی مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری استان فارس نیز در این مراسم، عشایر را مهمترین ظرفیت انسانی برای حفاظت از منابع طبیعی دانست و گفت: سطح منابع طبیعی استان فارس 10 میلیون و 270 هزار هکتار است و این عرصه ها پذیرای بخش زیادی از عشایر استان های همجوار می باشد.
وی با بیان این که طرح حفاظت مشارکتی به صورت پایلوت در چهار استان اجرا می شود، ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه راهکار مثبت در مسیر بهره برداری بهینه از منابع طبیعی باشد.
بوستانی جمعیت عشایر استان فارس را 27 هزار خانوار عنوان و تصریح کرد: این جمعیت عشایری بیش از 3 میلیون و 200 هزار راس دام در اراضی جنگلی و مرتعی استان فارس دارند و می توانند نقش مهمی در حفاظت از این اراضی ایفا کنند.


@etelaresanikeshavarzi
تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal