پیش بینی کشت دانه های روغنی در 200 هزار هکتار اراضی کشور
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت:در کشت پاییزه امسال انواع مختلفی از دانه‌های روغنی در کشور کشت می‌شود که پیش‌بینی می‌شود در سطحی معادل ۲۰۰ هزار هکتار گسترش یابد.
1395/06/06
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا،عباس کشاورز  امروز در حاشیه نشست اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در جمع خبرنگاران درباره وضعیت تولید و برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه کشت دانه‌های روغنی گفت: امسال حدود ۵۰ درصد به سطح زیر کشت کلزای کشور افزوده شد و علاوه بر آن تولید آفتابگردان روغنی که فراموش شده بود، در بیش از ۲۵ هزار هکتار از اراضی کشور کشت شد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از وضعیت مطلوب سویا نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: نخستین افزایش جهشی کشت کلزا را در شهریورماه سال جاری در کشور آغاز خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در پاییز امسال مقدمات کشت ۲۰۰ هزار هکتار دانه‌های روغنی در کشور فراهم شود.
کشاورز ادامه داد: بذرهای مناسب برای نقاط مختلف کشور فراهم شده است و بیش از ۴۸ نوع بذر کلزا برای کشت در تمامی نقاط کشور تدارک شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای تبادل فنی و انتقال تکنولوژی با شرکت‌های آلمانی قراردادی تبادل شده است که در قالب روز مزرعه قابلیت‌ها به نمایش گذاشته خواهد شد تا کشاورزان بتوانند انتخاب‌های مؤثری داشته باشند.
وی یادآور شد: شرکت‌های آلمانی در زمینه‌های بذر، کود و انواع آفت‌کش‌ها صاحب تکنولوژی هستند و از بخش خصوصی درخواست می‌شود که در این زمینه فعال‌تر عمل کنند.
کشاورز تأکید کرد: از آنجا که شرکت‌های آلمانی با اتحادیه اروپا در ارتباط هستند، شرکت‌های خصوصی ایرانی می‌توانند به‌عنوان سرمایه‌گذار و شریک تجاری وارد عمل شوند و اقدامات مؤثری را رقم بزنند.
وی اظهار داشت: با فراهم شدن مقدمات تبادل اطلاعات با کشور آلمان، در پاییز سال جاری شاهد افزایش تولیدات مشترک برای مصرف داخل و صادرات ایران با شرکت‌های اروپایی در بخش دانه‌های روغنی، سویا، آفتابگردان و سایر محصولات خواهیم بود.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره کیفیت آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی در کشور گفت: در حال حاضر بیش از چهارهزار و ۹۰۰ برند کودی به بخش کشاورزی عرضه می‌شود که از لحاظ مواد عالی و سایر میکروالمان‌ها غنی است و در مقایسه با سه سال گذشته از کیفیت مناسبی برخوردار شده است.
کشاورز همچنین افزود: بخش خصوصی بیش از ۵۰ درصد سهم تولید کودهای شیمیایی را بر عهده دارند، در حالی که تا پنج سال گذشته، ۹۵ درصد کودهای کشاورزی یارانه‌ای بود.
وی خاطرنشان کرد: سبد آفت‌کش‌ها به‌زودی عرضه می‌شود که نتیجه کار مشترک گروه تحقیقات و اجرا طی ۹ ماه گذشته است.
کشاورز ادامه داد: امیدواریم که ظرف کمتر از یک سال بتوانیم سموم پرخطر را از سبد موجود حذف کنیم.
وی تصریح کرد: در سال زراعی جاری تاکنون ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم خرید دولتی شده است و پیش‌بینی می‌شود میزان تولید به ۱۴ میلیون تن برسد، در حالی که تقاضا برای این محصول استراتژیک بیشتر از ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن نیست.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: در هیچ سالی به این اندازه ذخیره استراتژیک نداشتیم.
کشاورز تولید جو را نیز حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن برشمرد و تأکید کرد: تولید چغندرقند در سال زراعی جاری رکورد زد و تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن شکر محقق شد.
وی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود تولید برنج نیز در سال جاری شش تا هشت درصد افزایش داشته باشد و به بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد.
کشاورز درباره کشت برنج تراریخته در کشور نیز گفت: برنج تراریخته در کشور تولید نمی‌شود و اجازه واردات نیز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده نمی‌شود.
وی در پایان افزود: برنج تراریخته در تجارت جهانی وجود ندارد و شایعات آن اغراق‌آمیز است.تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal