ذخیره 3.6 میلیارد متر مکعب آب در جنگل های شمال کشور/15 خبرنگار برتر حوزه منابع طبیعی و محیط زیست تقدیر شدند
جنگل ها در شمال کشور سالانه 3 میلیارد و 600 میلیون متر مکعب و در منطقه زاگرس 40 درصد آب را در خود ذخیره می کنند.
1395/12/21
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر عباسعلی نوبخت معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در امروز در مراسم تقدیر از خبر نگاران حوزه منابع طبیعی و محیط زیست با اعلام این خبر گفت: برای حل بحران آب در کشور نیازمند حفظ، توسعه، و غنی سازی جنگل ها و مراتع هستیم.
وی تولید اکسیژن را یکی دیگر از کارکردهای جنگل ها عنوان و اظهار کرد: جنگل های کشور 90 هزار میلیارد تومان به لحاظ تامین اکسیژن به مردم خدمات رسانی می کنند که از این میزان 12 هزار میلیارد تومان مربوط به تولید اکسیژن در جنگل های شمال ایران است.
وی در عین حال میزان تولید اکسیژن در جنگل ها را 2.5 تن در هکتار عنوان کرد.
نوبخت زباله، معادن و وجود دام را از تهدیدات جدی در جنگل ها و مراتع دانست و اذعان داشت: در اراضی جنگلی و مرتعی شمال کشور در سطح 458 هکتار زباله دفن می شود که 202 هکتار آن مربوط به جنگل ها است.
وی با بیان این که در فصول گردشگری و به خصوص با سفرهای نوروزی میزان تولید زباله در عرصه های جنگلی و مرتعی افزایش می یابد از مسافران نوروزی خواست در حفظ و نگهداری از منابع طبیعی در این ایام تلاش کنند.
نوبخت همچنین از مردم خواست در صورت مشاهده تخریب و آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی با شماره تلفن 1504 تماس گرفته و اطلاع رسانی کنند.
وی در مورد فعالیت های مربوط به معدن در عرصه های منابع طبیعی نیز تصریح کرد: استان های شمالی نیاز به توسعه دارند باید اما برای فعالیت های مربوط به معدن و سرمایه گذاری های جدید در عرصه های جنگلی و مرتعی باید راهکارهای جدید پیدا کنیم تا به این منابع آسیب نرسد.
معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری درباره وجود دام در عرصه های منابع طبیعی شمال کشور نیز گفت: تعداد 2 میلیون و 954 هزار و 604 واحد دامی در این عرصه ها داریم که 9 ماه در سال در جنگل هستند.
وی افزود: اگر هر دام روزانه یک اصله نهال را از بین ببرد در عرصه های جنگلی 797 میلیون و 743 هزار و 80 اصله نهال را از دست خواهیم داد.
نوبخت با بیان این که در سال 95 توانستیم در کل کشور 26 میلیون و 500 هزار اصله نهال تولید کنیم، اظهار داشت: از این میزان نهال تولید شده، 19 میلیون اصله قابلیت آن را داشته که در دل عرصه های طبیعی و اراضی مستثنیات کاشته شود.
معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: تاریخ نهال کاری به 3 هزار سال پیش بر می گردد و ایرانیان نخستین کسانی بودند که جنگل کاری را به طور منظم در دوره هخامنشیان آغاز کردند.
وی افزایش تعداد آفات و بیماری ها با توجه به نواسنات اقلیمی را از دیگر تهدید ها در حوزه جنگل دانست و تصریح کرد: در حال حاضر 72 هزار هکتار از عرصه های جنگلی شمال کشور دچار آفت شب پره شمشاد شده اند و 95 درصد این عرصه ها به بلایت شمشاد مبتلا هستند.
نوبخت با بیان این که حدود یکسال از طغیان شب پره شمشاد در این عرصه می گذرد، اذعان داشت: این آفت از برگ، بذر و پوست درخت شمشاد تغذیه می کند.
وی با بیان این که برای ما ثابت شده آفت شب پره شمشاد کار بیوتروریسم است، گفت: این آفت در طول حیات خودش 5 کیلومتر پرواز می کند در حالی که این حشره در سه منطقه مختلف آستارا، 400 کیلومتر غرب مازندران و 600 کیلومتر در شرق جنگل های هیرکانی در گلستان دیده شده است.
معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: از شب پره شمشاد در ساخت و تولید داروهای ضد سرطان استفاده می شود و احتمال دارد شرکت ها این آفت را به این منظور تولید کنند.
وی در عین حال از شناسایی دو آفت جدید شمشاد خبر داد و تصریح کرد: زنگ شمشاد هم وارد عرصه های جنگلی کشور شده است.
رونمایی از کمپین همین یک زمین
در این مراسم همچنین از کمپین «همین یک زمین» با پیام زباله پاداش جنگل نیست با حمایت بانک ایران زمین و مشارکت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری در آستانه نوروز 96 رونمایی شد.
هادی قدیمی عضو هیات مدیره بانک ایران زمین، هدف راه اندازی این کمپین را پاکسازی محیط زیست از آلودگی ها و زباله و افزایش سطح آگاهی و ایجاد حساسیت در تمام گروه های مردمی عنوان کرد.
وی توجه و تمرکز در حوزه محیط زیست را از رسالت های این بانک به عنوان مسئولیت اجتماعی دانست و گفت: نزدیک به یکسال است که این بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی، حفاظت از زمین و محیط زیست را در دستور کار خود قرار داده و اقدام به راه اندازی کمپین برای جلب مشارکت مردمی در حفاظت از عرصه های طبیعی کرده است.
قدیمی اذعان داشت: حفاظت از جنگل ها و مراتع باید از اولویت های بنگاه های اقتصادی کشور باشد و رویکرد بانک ایران زمین کاهش مصرف کاغذ برای جلوگیری از قطع درختان است.
وی تصریح کرد: تسهیلات پرداختی این بانک در چارچوب مصوبات بانک مرکزی است اما در کمیته های اعتباری این بانک نسبت به مسایل زیست محیطی حساسیت وجود دارد.
بنابراین گزارش، در این مراسم از 15 خبرنگار فعال و برتر در حوزه منابع طبیعی از جمله فرحناز هاشمی خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به عملکرد رسانه هایشان تقدیر شد.
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal