اجرای طرح ترسیب کربن در 1.5 میلیون هکتار اراضی کشور/جنگل کاری اقتصادی با مشارکت مردم
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از سال 80 تا 95 بر اساس پایش ماهواره ای یک میلیون هکتار از تالاب های کشور تبدیل به محل تولید ریزگردها شده است.
1395/12/18
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل ها - خداکرم جلالی روز چهارشنبه در چهارمین روز از هفته منابع طبیعی در سالن اجتماعات سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه مدیریت 83 درصد مساحت کشور با پیچیدگی های خاص اجتماعی و اقتصادی مواجه است، پدیده بیابان زایی و خشکسالی را دو چالش مهم ایران ذکر کرد و افزود: موضوع گرمایش زمین، شدت باد و تغییر در زمان و مکان بارش ها از جمله عواملی هستند که این مشکلات را دامن زده است.
یک درجه افزایش دما 16 درصد نیاز آبی کشور را افزایش می دهد
جلالی با بیان اینکه یک درجه افزایش دما 16 درصد نیاز آبی کشور را افزایش می دهد، تراز منفی آب در کشور را 130 میلیارد متر مکعب اعلام کرد.
خداکرم جلالی در ادامه یادآور شد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تکالیف قانون اساسی، سیاست های راهبردی خود را در قالب 5 استراتژی تحت عنوان: جامع نگری در حوزه آبخیز، مشارکت مردم، حفاظت، فرهنگ سازی و مهار عوامل ناپایدار تعریف کرده است.
وی خاطر نشان کرد:آنچه امروز در خوزستان، جازموریان و دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است، نتیجه عدم جامع نگری و انتزاعی عمل کردن دستگاه های اجرایی است.
جلالی درباره برون رفت از وضعیت موجود گفت: از مدل هایی که سازمان های بین المللی نظیر: یوان دی پی و فائو پیشنهاد کرده اند و آن را در توسعه پایدار بکار بسته اند، این تکنیک ها را در کشور بومی سازی کرده و به عنوان یک مدل کارآمد در مدیریت سرزمین بکار بسته ایم.
رابطه فقر و بیکاری با تخریب جنگل ها و مراتع تنگاتنگ است
وی تصریح کرد در همین راستا و با مدل های بین المللی بدون اینکه دخالتی از بیرون وجود داشته باشد 1.5 میلیون هکتار اراضی طرح ترسیب کربن بصورت پایلوت با محوریت مردم در سراسر کشور در دست اجراست.
وی رابطه فقر و بیکاری با تخریب جنگل ها و مراتع را بسیار تنگاتنگ دانست و افزود: هرجا معیشت مردم را با اهداف سازمانی گره زدیم دست اندازی به منابع طبیعی و تخریب جنگل ها و مراتع به پایین ترین حد خود رسیده است.
جلالی گفت: برای هرهکتار جنگل کاری 5 میلیون تومان پول نیاز است اما اکنون با مشارکت مردم، جنگل کاری در ایران در مسیر اقتصادی قرار گرفته و با در اختیار گذاردن نهال و بذر این گونه هزینه ها را از دوش دولت برداشتیم.
رییس سازمان جنگل ها در ادامه حفاظت از جنگل ها و مراتع را اولویت دارترین وظیفه منابع طبیعی دانست و بهترین نوع فرهنگ سازی و مهار عوامل پایدار را در قالب فرآیند مشارکت مردمی برشمرد.
جلالی همچنین یادی از امام خمینی معمار کبیر انقلاب کرد و گفت: این عین عبارت امام است که فرمودند: «در مشکلات باید به مردم متوسل شد.»
جلالی درسخنان خود نقبی به دریاچه ارومیه زد و گفت: وزارت نیرو 5 سد را در ارومیه و 50 سد در دست ساخت را در کشور به تعطیلی کشانده است.
وی گفت: اقدامات قابل توجه ای از سوی سازمان جنگل ها و منابع طبیعی استان های آذربایجان غربی و شرقی در حوضه دریاچه ارومیه انجام شده است.
جلالی با اشاره به اینکه روستاییان از اقدامات منابع طبیعی در حاشیه دریاچه ارومیه اظهار خشنودی می کنند افزود: طی دوسال گذشته 15 هزار هکتار نهال کاری و 600 هزار هکتار مدیریت چرا دراطراف دریاچه ارومیه انجام شده است.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal