تصویب کلیات ایجاد سامانه پنجره واحد خدمات امور زمین در نخستین نشست کارگروه مبارزه با زمین خواری در سال 95
1395/01/30

نخستین نشست کمیته تخصصی کارگروه فرا قوه ای مبارزه با زمین خواری در سال 1395 با حضور نمایندگان تمامی دستگاه های اجرایی، نظارتی و قضایی ذی نقش در حوزه مدیریت زمین و با دستور کار بررسی طرح پیشنهادی برای ایجاد سامانه پنجره واحد خدمات امور زمین برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی کشور، دکتر قباد افشار رییس سازمان امور اراضی کشور و دبیر کارگروه در این نشست طی سخنانی با اشاره به آغاز سال 1395 و نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل اظهار داشت: در سال جدید وظیفه دستگاه های مرتبط و ذی نقش در امور زمین این کارگروه و کمیته های تعیین شده برای انجام اقدامات عملی برای پیشگیری و برخورد با تخلفات و سوء استفاده ها در این حوزه خطیرتر بوده و یکی از لازمه های تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، مبارزه جدی و عملی با زمین خواری و تصرفات و تخلفات حوزه اراضی است.

وی با بیان این که این کارگروه در بهار سال 1394 و متعاقب بیانات مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال 1393 و مصوبه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل و آغاز به کار کرده برخی اقدامات و تصمیم های اتخاذ شده از سوی کارگروه، کمیته تخصصی، دبیرخانه و هیات ویژه بررسی و پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز استان ها در طول سال گذشته را تشریح کرد.

افشار خاطرنشان کرد: طی سال گذشته هیات ویژه تعیین شده از سوی کارگروه به ریاست مشاور محترم معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی از مناطق در معرض تهدید استان هایی که در حوزه تصرفات و تخلفات حوزه زمین دچار چالش و بحران هستند سفر کرده و پرونده های مهم این مناطق نیز در دستور کار جلسات کمیته تخصصی و نیز پیگیری های دبیرخانه قرار گرفته است.

به گفته وی، در جریان این سفرها با بررسی پرونده های مهم تصرفات، تخلفات و زمین خواری ها تصمیم های مهمی در این زمینه اتخاذ شد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان داشت: بازدید از اراضی منطقه حیران در غرب گیلان، روستای زیارت در استان گلستان، باغشهرهای فارس، شمال و شرق تهران، اراضی مناطق مختلف استان البرز و مازندران و ... از جمله سفرهای این هیات بود که حاصل این سفرها هماهنگی تمامی دستگاه های ذی نقش برای شناسایی و برخورد با تخلفات صورت گرفته، توقف بسیاری از ساخت و سازها، معرفی پرونده تصرفات و تخلفات صورت گرفته به مراجع قضایی بوده است.

بنا به این گزارش، در ادامه این نشست، طرح تهیه شده برای ایجاد سامانه پنجره واحد و یکپارچه بررسی و و صدور استعلام ها، مجوزها و موافقت اصولی ها و سایر خدمات قابل ارائه در حوزه زمین از سوی یکی از دستگاه ها ارائه و شرکت کنندگان در جلسه به تفصیل نظرهای خود و رویکردهای سازمان متبوع خود درباره ضرورت ایجاد پنجره واحدی برای ردیابی و رهگیری خدمات قابل ارائه در حوزه زمین و همچنین نقاط قوت احتمالی و ابهامات موجود درباره ایجاد چنین بستری و نحوه مدیریت و نظارت بر این سامانه را تشریح کردند.

در این نشست، اعضا با موافقت با کلیات ایجاد سامانه پنجره واحد، مقرر کردند با توجه به اهمیت موضوع با تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان دستگاه های ارائه کننده خدمات حوزه زمین و دستگاه های نظارتی و وزارت ارتباطات به عنوان تامین کننده زیرساخت لازم طی یک ماه آینده نسبت به بررسی جزییات سامانه پیشنهادی و فرایند عمل آن و ارائه ساز و کاری اجرایی فعالیت این سامانه به کمیته تخصصی و کارگروه اقدام کنند.

دومین دستور کار کمیته تخصصی کارگروه برخورد با زمین خواری نیز بررسی پرونده تصرفات اراضی موسوم به فرودگاه بین المللی قم و اقدامات دستگاه های ذی ربط از جمله سازمان جنگل ها و مراتع و استانداری و سازمان جهاد کشاورزی قم بود.

در این رابطه رییس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل منابع طبیعی استان قم و همچنین معاون استاندار به تشریح سوابق این پرونده و اقدامات قضایی و اجرایی انجام شده برای برخورد با تصرفات و تخلفات صورت گرفته از سوی شرکت مذکور و نیز مسئولان وقت پرداختند.

در ادامه نمایندگان دستگاه های مختلف ضمن توضیح درباره مجموعه مجوزهای لازم برای ایجاد شهرک و فرودگاه در این منطقه به بررسی اقدامات این شرکت برای اخذ مجوزهای لازم، نوع تخلفات موجود در پرونده و چگونگی صورت گرفتن تصرفات انجام شده پرداخته و در نهایت اعضا در خصوص ارائه پیشنهاداتی برای روال قانونی بازگرداندن این اراضی به منابع ملی، احقاق حقوق دولت و برخورد با تخلفات مسئولان وقت و شرکت متخلف توافق کردند.

گفتنی است؛ این نشست که پنجمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه فراقوه ای مبارزه با زمین خواری و اولین جلسه این کارگروه در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است، به ریاست رییس سازمان امور اراضی کشور و دبیر کارگروه و با حضور نمایندگان نهاد ریاست جمهوری، دادستانی کل کشور، شورای حفظ حقوق بیت المال، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، دیوان محاسبات، بنیاد مسکن، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان امور اراضی کشور، معاون عمرانی استانداری قم و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قم برگزار شد.

 

تعداد مشاهده خبر68 بار
تصاویر مرتبط

  • IMG_0140.JPG

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal