اقتصاد، کلیدی ترین موضوع کشاورزی است
1393/02/15

وزیر جهادکشاورزی گفت: اقتصاد کلیدی ترین موضوع کشاورزی است و بهره گیری از علم،تکنولوژی و مدیریت بشری در توسعه کشاورزی ضروری است که امید می‌رود اقتصاددانان بخش کشاورزی با مطالعه چالش‌ها بتوانند راهگشای مشکلات بخش باشند.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی امروز در نهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی ایران با اشاره به ریسک پذیری و چالش های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ایران و جهان اظهار داشت:با وجود توسعه فناوری‌های جدید بخشی از این ریسک‌ها برای کشاورزان کاهش یافته اما بخش کشاورزی هم‌چنان با ریسک‌هایی از سرما، گرما، تگرگ، بارش‌های شدید تا آفات و بیماری‌ها مواجه است.

وی خاطر نشان کرد:پایین بودن ارزش افزوده تولید،ریسک بالا و حساسیت دولت ها در تامین غذا،جریان ورود سرمایه به بخش کشاورزی را مشکل کرده و دولت باید در تامین مالی بخش کشاورزی عنایت ویژه ای نماید.

وزیر جهادکشاورزی گفت : در مطالعه ای که برای آینده بخش کشاورزی در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی داشتیم، چشم انداز مطلوب را «مثبت شدن تراز تجاری غذایی» تعیین کردیم و بر این اساس

خواسته‌هایی از اقتصاد‌دانان کشور داریم که به این شرح است: فاصله تولید تا مصرف 30 تا 100 درصد است ، علم اقتصاد چه راهکاری دارد ، همچنین جایگاه تولیدکننده در ایجاد ارزش افزوده چگونه باید باشد؟

حجتی تصریح کرد : علم اقتصاد چه برنامه‌ای برای رقابت‌پذیر کردن محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده دارد؛ کدام زنجیره تولید را راهبردی می‌داند؟ خلق مزیت اقتصادی در بخش کشاورزی چگونه باید باشد؟ اقتصادی کردن کسب و کار در بخش کشاورزی چطور صورت می‌گیرد؟ چه توصیه‌ای به نظام بهره‌برداری بهینه در بخش کشاورزی دارید؟ 

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از اقتصاد‌دانان خواست برای تقویت رابطه مبادله کشاورزی با دیگر بخش‌ها، نظام قیمت‌گذاری، راهکارهای افزایش بهره‌وری آب در مزرعه، ارزش‌گذاری آب بر اساس تامین امنیت غذایی راهکار ارائه دهند و عمده‌ترین چالش‌های بخش کشاورزی را اعلام  و تبیین کنند.حجتی از انجمن علمی اقتصاد کشاورزی ایران خواست با ارائه دیدگاه ها، مقاله‌ها و بررسی‌ها واقعیت‌ها و مشکلات موجود را بررسی و برای تصمیم‌گیری در این بخش کمک کنند.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal