103 طرح کشاورزی استان همدان در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد
1394/11/18
 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: همزمان با دهه فجر امسال، 103 طرح کشاورزی با اعتباری معادل 498 میلیارد و 236 میلیون ریال بهره‌برداری می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، منصور رضوانی جلال در جمع اصحاب رسانه استان همدان افزود: 40 مورد از این طرح‌ها مربوط به آبیاری تحت فشار، سه مورد لوله‌گذاری آب، دو مورد پوشش انهار، چهار مورد احداث کانال آبرسانی، هشت مورد لایروبی و مرمت قنوات، یک مورد تجهیز و نوسازی اراضی و سه مورد احداث استخر ذخیره آب است.
وی همچنین از افتتاح شش واحد مرغ گوشتی، پنج واحد گاوداری شیری، یک واحد گوساله پروراری و سه مورد واحد بره پروراری و دو واحد پرورش ماهی قزل آلا در این دهه خبر داد.
رضوانی جلال با اشاره به افتتاح هفت واحد تولیدات گیاهی در استان خاطرنشان کرد: چهار گلخانه سبزی و صیفی، دو باغ سیب و یک واحد تولید قارچ خوراکی نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با بیان این که افتتاح این واحدها برای 321 نفر اشتغال جدید ایجاد خواهد کرد، گفت: سه واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی، 10 پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری و چهار طرح سازمان تعاون روستایی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان از صادرات بیش از 174 میلیون دلار محصولات کشاورزی به خارج از استان در سال جاری خبر داد و گفت: افزایش این میزان در گرو توجه به نیازهای بازار هدف است.
وی تصریح کرد: شش و نیم درصد بهره‌برداران برتر کشاورزی کشور در همدان فعال هستند که پنج نفر از این افراد بهره‌برداران ملی هستند و هم اکنون 3.3 درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی به استان همدان تعلق دارد و این در حالی است که همدان 1.2 درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و سهم اقتصاد همدان در کشور 1.5 درصد است.
وی اضافه کرد: 28 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است و همچنین ارزش افزوده سهم استان 23 درصد است که این رقم بالایی بوده اما ظرفیت های بخش کشاورزی بیش از این میزان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان، از انجام 120 هزار هکتار آبیاری تحت فشار با 700 هزار متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف آب خبر داد و ادامه داد: هم اکنون به دنبال انجام آبیاری قطره ای با راندمان بیش از 90 درصد هستیم.
وی تصریح کرد: در سه حوزه تامین، انتقال و توزیع کارهای مختلفی انجام شده است که امیدواریم با جذب اعتبارات لازم بتوان به حفظ آب کمک کرد.
تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal