افتتاح 58 طرح زیربنایی بخش کشاورزی کرمان در دهه فجر
1394/11/12

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، از افتتاح 58 طرح زیربنایی بخش کشاورزی با هزینه کرد اعتباری بیش از 530 میلیارد ریال در استان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کرمان، مهندس عباس سعیدی گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها در قالب بخش‌های آب و خاک، امور دام، تولیدات گیاهی، شیلات و صنایع تبدیلی و تکمیلی، برای یکهزار و 301 نفر شغل ایجاد می‌شود.
وی افزود: در راستای افزایش بهره‌وری و مصرف بهینه منابع آب استان، با وجود شرایط خشکسالی در سال‌های اخیر ضرورت دارد تا با تجهیز باغات و مزارع به سیستم‌های آبیاری تحت فشار، پوشش کانال‌های انتقال آب و احیا و مرمت قنوات در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و راندمان بهره‌وری از آب را تا حد امکان افزایش داد که در این راستا، 21 طرح از پروژه‌های مذکور مربوط به طرح‌های آب و خاک شامل 12 طرح آبیاری تحت فشار، 7 طرح خط انتقال آب، یک طرح مرمت قنات و یک طرح سدسازی است که برای اجرای این طرح‌ها اعتباری معادل 108 میلیارد ریال هزینه شده که 78 میلیارد ریال آن از محل اعتبارات دولتی است.
این مسوول گفت: برای 12 طرح اجرای آبیاری تحت فشار اعتباری بیش از 80 میلیارد ریال صرف شده که این امر سبب افزایش 927 هکتار اراضی و باغات مجهزشده به سیستم‌های نوین آبیاری در استان می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمان خاطرنشان کرد: برای 7 طرح انتقال آب 8 هزار و 410 متر کانال با اعتبار بیش از 15 میلیارد ریال احداث شده تا از هدررفت آب جلوگیری شده و راندمان انتقال افزایش یابد و در راستای احیا و مرمت قنوات در شهرستان کوهبنان قنات فتح‌آباد 100 متر باکس بتنی و 500 متر لایروبی و کول‌گذاری شده است که 270 میلیون ریال اعتبار دولتی هزینه شده است و با احیای این قنات برای 30 نفر شغل ایجاد می‌شود.
وی افزود: از  دیگر طرح‌های بخش آب و خاک می‌توان به تکمیل سد آدرنجان بافت اشاره کرد که سطح آبگیری آن یک و نیم میلیون متر مربع است و بیش از 12 میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شده است و با اتمام این طرح در پایین دست 350 شغل ایجاد شده و سبب رونق کشاورزی منطقه خواهد شد.
سعیدی، با بیان این که 18 طرح از پروژه‌های استانی دهه فجر این سازمان، طرح‌های مربوط به بخش امور دام است، گفت:در این بخش 4 طرح پرورش گاو شیری، 12 طرح پرورش مرغ، یک طرح پرورش گوسفند و یک طرح پرورش شترمرغ با اعتبار 220 میلیارد ریال احداث و راه‌اندازی شده، که با ایجاد این طرح‌ها 137 نفر مشغول به کار می‌شوند.
وی افزود: 4 واحد پرورش گاو شیری با هزینه‌کرد اعتباری بیش از 27 میلیارد ریال انجام و460 راس به به آمار تعداد گاوهای شیری و 4 هزار و 100 تن  شیر به تولید شیر استان اضافه شد ه و 15 نفر مشغول به کار می‌شوند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کرمان تصریح کرد: با اجرای 12 طرح پرورش مرغ، 275 هزار قطعه به آمار تولید و 495 تن به گوشت سفید تولید شده استان افزوده که به این منظور 178 میلیارد ریال هزینه شده و 110 نفر در این مرغداری‌ها فعالیت خواهند کرد.
وی افزود: یک واحد پرورش گوسفند در ده فیاض زرند به مساحت 20 هزار  مترمربع نیز به بهره‌برداری خواهد رسید و 4 نفر در این واحد مشغول به کار خواهند شد و یک واحد پرورش شترمرغ 1000 قطعه‌ای در انجرک بافت با اعتبار 5500 میلیون ریال افتتاح خواهد شد و 4 نفر در این منطقه مشغول به کار خواهند شد.
سعیدی با تاکید بر استفاده بهینه از استخرهای ذخیره آب کشاورزی و منابع آبی استان، گفت: 2 پروژه شیلات با اعتبار 3500 میلیون ریال راه‌اندازی شده است تا سبب رونق آبزی‌پروری در استان می‌شود. همچنین 5 طرح احداث گلخانه با اعتبار 67 میلیارد ریال احداث و راه‌اندازی می‌شود.
وی با بیان اینکه با وجود تولید انواع محصولات کشاورزی، وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی از ضرورت‌های استان است، گفت: 12 طرح شامل 4 طرح احداث سردخانه، 8 طرح بسته‌بندی و فرآوری و تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی با اعتبار بیش از131 میلیارد ریال در دهه فجر افتتاح خواهند شد که 4 سردخانه در مناطق بردسیر، نرماشیر و شهرک صنعتی کرمان سبب اضافه شدن 5700 تن به ظرفیت سردخانه های استان و  42 شغل ایجاد خواهد شد که جهت احداث این طرح ها  51 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی افزود: با گسترش سیستم بسته‌بندی محصولات از جمله خرما، پسته و انواع پودرهای خوراکی در استان  از ضایعات جلوگیری و بر ارزش محصولات افزوده و 15 هزار و 400 تن به ظرفیت بسته‌بندی استان اضافه و 70 نفر مشغول به کارشده و همچنین پروژه سورتینگ میوه در شهرستان کرمان با ظرفیت یکهزار و 380 تن با اعتبار 13 میلیارد ریال افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal