آغاز واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل
1398/06/05

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل از ابتدای شهریور در کشور آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، علیرضا رفیعی پور در حاشیه همایش ملی کشاورزی و رونق تولید در رابطه با کنترل بیماری تب کریمه کنگو در کشور اظهارکرد: اگر در این زمینه آموزش و فرهنگسازی انجام گیرد، بیماری تا حد زیادی کنترل می شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه طی 10 سال اخیر بیماری کاملا تحت کنترل بوده است، افزود: در این سالها آمار تلفات بین 5 تا 7 نفر و تعداد مبتلایان در هر سال بین 50 تا 100 نفر بوده است.

رفیعی پور در ادامه در رابطه با تلفات این بیماری در سال جاری عنوان کرد: در سال جاری 54 نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و 5 نفر نیز بر اثر آن جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل از ابتدای شهریور در کشور آغاز شده است، گفت: حدود 45 قطعه طیور بومی در کشور داریم که این طیور در هر چهار ماه با استفاده از نزدیک به 45 میلیون دز واکسن علیه نیوکاسل واکسیناسیون می‌شوند.

رفیعی پور ادامه داد: این واکسیناسیون هر چهار ماه یک بار (سه مرحله در سال) تکرار می‌شود، بنابراین می‌توانیم بگوییم با این اقدام در سال 99 بیماری نیوکاسل در کشور کاملا کنترل می‌شود.

وی در رابطه با ریشه‌کنی این بیماری تاکید کرد: ویروس هیچ گاه ریشه‌کن نمی‌شود و همواره وجود دارد اما بیماری در حد استاندارد شیوع می‌یابد و تعداد تلفات نیز سه تا 5 درصد بیشتر نیست.

رفیعی پور تصریح کرد: نیوکاسل یک بیماری مدیریتی است که اگر به موقع واکسیناسیون انجام شود و مدیریت لازم صورت بگیرد، هیچ گاه تلفات ناشی از این بیماری بیشتر از 5 درصد نخواهد بود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به مجوزهای صادر شده برای صادرات دام و گوشت توسط سازمان دامپزشکی گفت: دو سال است که مجوزی در این زمینه نداشته ایم و آن چه که صادر شده، دام مولد سنگین بوده، چرا که ایران در زمینه تولید دام پیشرفت داشته و دام‌های مولد صادراتی دارد.

رفیعی پور در رابطه با بیماری مشمشه گفت: این بیماری استراتژیک نیست و خوشبختانه در سال‌های اخیر با کاهش کانون‌های آلوده در این زمینه مواجه بوده‌ایم.

تعداد مشاهده خبر134 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal