ارتقای بهره وری راهبرد وزارت جهاد کشاورزی در تولیدات دامی
1398/06/05

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مهمترین راهبرد وزارت جهاد کشاورزی در تولید محصولات دامی، ارتقای بهره‌وری از عوامل تولید و اقتصادی کردن تولیدات است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مرتضی رضایی در همایش ملی کشاورزی و رونق تولید که امروز در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: در رونق تولید باید رضایت تولید کننده و مصرف کننده هر دو در نظر گرفته شود و در نهایت امید به آینده و سرمایه‌گذاری در آن اتفاق بیفتد.

وی افزود: تامین پروتئین حیوانی مورد نیاز جامعه و توسعه پایدار دامپروری کشور از مهمترین وظایف ما در بخش امور دام است. کشور در تولیدات دامی کمبود ندارد؛ مهمترین راهبرد، ارتقای بهره‌وری از عوامل تولید و اقتصادی کردن تولیدات است.

رضایی در رابطه با تولید شیر خام در کشور اذعان داشت: در سال 97 تولید شیرخام به 10 و نیم میلیون تن رسید که پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال 98 از مرز 11 میلیون تن عبور کند و تا افق 1400 به 12 میلیون تن برسد.

وی، میانگین جهانی مصرف شیر را 160 کیلوگرم عنوان و تاکید کرد: باید میزان سرانه مصرف شیر در کشور افزایش یابد.

رضایی گفت: سال قبل 800 هزار تن صادرات شیر و محصولات لبنی داشتیم که نشانه خودکفایی در این صنعت است.

وی با اشاره به میزان تولید داخلی گوشت قرمز در کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر 85 تا 90 درصد از گوشت قرمز مورد نیاز را در داخل کشور تولید می‌کنیم. 859 هزار تن پیش بینی تولید ما در سال 98 است و تا افق 1400 به 900 هزار تن خواهد رسید.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تولید گوشت مرغ گفت: در رابطه با گوشت مرغ هم در سال 97، 2.3 میلیون تن مرغ تولید شد و امسال این میزان از دو و نیم میلیون تن عبور خواهد کرد و در سال 1400 به بیش از 2 میلیون و 700 هزار تن می رسد.

رضایی با اشاره به میزان تولید تخم‌مرغ بیان کرد: علی‌رغم اینکه در سال 96 و 95 بیش از 26 میلیون قطعه مرغ مادر از بین رفت اما با تمهیداتی که اتفاق افتاد و با کمک دامپزشکی بیماری کاهش پیدا کرد و تولید تخم مرغ به 901 هزار تن در سال 97 رسید که ما پیش‌بینی می‌کنیم در سال 98 به 987 هزار تن برسیم و تا افق 1400 به 1103 تن خواهیم رسید.

وی با اشاره به تولید عسل گفت: تولید عسل هم در سال 97 ، 90 هزار تن بود که ما پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال 98 این میزان تولید به 93 هزار تن برسد و تا افق 1400 به 98 هزار تن برسیم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تولید پیله کرم ابریشم اذعان داشت: در رابطه با پیله کرم ابریشم هم در سال 97 تولید 978 تن بود که پیش‌بینی می‌کنیم در سال 98 به 1400 تن خواهد رسید و در سال 1400 به بیش از 2 هزار و 100 تن برسیم.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود امسال بیش از 220 هزار راس گوسفند پربازده تولید شود و تا افق 1400به 800 هزار راس برسیم. برنامه ای برای تولید گوشت قرمز داریم که افزایش جمعیت گاوهای مولد آمیخته دو منظوره از 280 هزار راس به 350 هزار راس در سال 98 و تا افق 1400 به 600 هزار راس برسد.

رضایی با اشاره افزایش تعداد دفعات جوجه‌ریزی در واحدهای مرغ گوشتی و حذف محدودیت فواصل جوجه ریزی که از سه و نیم دوره به پنج دوره، گفت: تسهیل در صدور مجوزهای صادره جهت تولیدات دامی از دیگر اقدامات ما در معاونت تولیدات دامی است.

وی تصریح کرد: تشکل ها و سازمان تعاون روستایی در توسعه زنجیره های ارزش بسیار نقش دارند و آنها باید بتوانند تمام مراحل را از مزرعه تا سفره عملیاتی کنند.

رضایی از اجرای هفت طرح پایلوت جدید برای پرورش شتر در کشور خبر داد و گفت: این طرح‌ها در استان‌هایی که تولید اکولوژیک پرورش شتر در آنجا فراهم است، اجرامی‌شود که در این ارتباط تفاهمنامه‌ای نیز با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به امضا رسانده‌ایم.


تعداد مشاهده خبر72 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal