استقبال نمایندگان WHO از اقدامات سازمان دامپزشکی در زمینه مقاومت های میکروبی
1398/06/03

نشست پنج روزه مشورتی مقاومت میکروبی در وزارت بهداشت، با حضور نمایندگانی از سایر کشورها و مسئولان سازمان بهداشت جهانی آغاز شد و در نخستین روز این نشست، گزارش اقدامات سازمان دامپزشکی کشور در زمینه مقاومت های میکروبی مورد استقبال نمایندگان WHO قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، در نخستین روز نشست مشورتی مقاومت میکروبی که در ساختمان وزارت بهداشت و با حضور نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و همچنین کارشناسان و مدیران دو دستگاه وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کشور برگزار شد، رییس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی به تشریح اقدامات انجام شده و در دستور کار سازمان در این زمینه پرداخت.

دکتر محمد حبیبی همچنین به اقداماتی که جهت صدور پروانه تولید و یا صدور گواهی ثبت دارو انجام می‌گیرد پرداخت و سپس برنامه های سازمان برای مقابله با مقاومت های میکروبی را تشریح کرد.

وی با بیان این که سازمان دامپزشکی در سال 2011 میلادی مطالعه اولیه ای را در حوزه مقاومت میکروبی انجام داده است که نتایج آن مطالعه مشخص کرد تقریبا مقاومت های میکروبی در ایران نیز مشابه گزارش های سایر کشورها به خصوص کشورهای همسایه بوده است، گفت: بر این اساس سازمان در سال 2013 بعد از جمع بندی گزارشی را در این قالب در یکی از جلسات OIE ارائه داد.

رییس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور، حذف آنتی بیوتیک های محرک رشد، آموزش و نظارت‌های لازم برای ارتقای کیفیت محصولات، انجام کنترل کیفی محصولات پس از عرضه به بازار، تشکیل کمیته ملی مقاومت های میکروبی و مصرف منطقی دارو و همچنین برگزاری دو سمینار علمی در این خصوص و همچنین رصد و پایش آنتی بیوتیک ها در خوراک و فرآورده های خام دامی را از برنامه های سازمان دامپزشکی در حوزه مقاومت های میکروی برشمرد.

وی با بیان این که اخیرا هم این کمیته ملی با ریاست معاونت تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور احیای شده است اظهار کرد: تفاوت کمیته جدید در این بوده که از بخش دانشگاه، نماینده وزارت بهداشت و نماینده مصرف کنندگان و صنعت دعوت به حضور شده و جلسات این کمیته از این پس با حضور جدی‌تری تشکیل خواهد شد.

حبیبی اذعان داشت: گزارش ارایه شده مورد استقبال کارشناسان سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت و قرار شد مستندات این اقدامات نیز تحویل آنها شود. آنچه از تاکیدات نمایندگان اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران مشهود بود، تاکید آنها بر این امر است که مساله مقاومت های میکروبی موضوعی ملی است و وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کشور به تنهایی در حل مسائل آن موفق نخواهند شد.

بر اساس این گزارش، نمایندگان سازمان جهانی بهداشت، با دکتر علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در محل این سازمان دیدار خواهند کرد و سپس از آزمایشگاه باقیمانده‌های دارویی مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور بازدید خواهند کرد.

لازم به ذکر است براساس تقسیمات شش‌گانه سازمان بهداشت جهانی، ایران در منطقه مدیترانه شرقی قرار دارد و مطابق با گزارش‌های WHO، شواهد فراوانی درخصوص ظهور مقاومت میکروبی در گستره جغرافیایی وسیعی از کشورهای این منطقه وجود دارد، چراکه از هرسو با کشوری همسایه است که درگیر مشکلات داخلی یا خارجی هستند. اما هنوز در این مناطق برآورد دقیقی از حجم مشکلات و بار اقتصادی ناشی از مقاومت میکروبی وجود ندارد.

  تعداد مشاهده خبر170 بار
  تصاویر مرتبط


  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
   
  آدرس پست الکترونیکی شما
     
  شماره تلفن
  توضیحات
   
  تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
   
  کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
  Powered by DorsaPortal