پرداخت صد درصد مطالبات چغندرکاران آذربایجان غربی / کشت نشایی چغندر قند در سطح 105 هکتار از مزارع استان
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از کشت نشایی محصول چغندر قند در سطح 105 هکتار از مزارع استان در سال زراعی جاری خبرداد .
1398/06/04

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، علی عیدی در جلسه هماهنگی پیگیری مسائل چغندر قند استان با بیان اینکه صد درصد مطالبات چغندرکاران استان در سال گذشته توسط کارخانجات قند به حساب زارعین واریز شده است ، اظهار کرد : در سال گذشته به میزان 2میلیون و 208 هزارو 730 تن چغندرقند به کارخانه‌های استان تحویل داده شد که 679 میلیارد تومان ارزش محصول خریداری شده توسط کارخانجات بود که پرداخت شد، که 664میلیارد تومان به صورت نقدی و16 میلیارد تومان به صورت حواله شکر پرداخت شده است.

عیدی بااشاره به اینکه در راستای اجرای طرح جامع مدیریت زراعت،  10 دستگاه نشا کار ریشه لخت چغندر قند از محل اعتبارات دریاچه ارومیه خریداری ودراختیار کشاورزان قرار گرفته است، گفت:105 هکتار کشت نشایی دراستان انجام شده که قراردادهایی با کشاورزان پیشرو در این زمینه منعقد شده بود که این نشاهای تولیدی دراختیار سایر کشاورزان قراربگیرد.

وی پایین بودن قیمت خرید تضمینی این محصول در مقایسه با سایر محصولاتی مثل افتابگردان و کدو آجیلی را از عمده مشکلات چغندرکاران و کاهش سطح زیر کشت این محصول در سال جاری عنوان کرد و افزود:433 تومان قیمت چغندر قند برای سال زراعی جدید اعلام شده است که در صورت تامین اعتبار، 50 درصد بها چغندر قند بعد از تحویل 15 روزه محصول پرداخت  و50 درصد بقیه بعداز بهره برداری کامل توسط کارخانه های قند پرداخت می شود.

عیدی ادامه داد: به منظور مدیریت بهینه مصرف آب برای کشت این محصول درسال 98، خرید دستگاهای نشا کار و اجرای آبیاری تیپ یا نواری درسطح 570 هکتاراز مزارع با استفاده از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اعمال ممنوعیت خروج چغندر قند تولیدی آذربایجان غربی به سایر استانها گفت :امسال بیش از 29 هزار هکتار ازاراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است که بر اساس براوردهای انجام شده، تولید چغندرقند امسال  به دلیل تغییرات دمایی وشیوع بیماری وآفت هایی از قبیل سرخرطومی در مقایسه با سال گذشته روند کاهشی خواهد داشت.

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal