ارتباط صمیمی با مردم بهترین راهکار حفظ منابع طبیعی است
1398/06/03

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بهترین حافظان منابع طبیعی مردم هستند و راهی جز برقراری ارتباط صمیمی با مردم برای حفظ منابع طبیعی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی پیش از ظهر امروز در جمع طلاب و مبلغین ماه محرم در قم با اشاره به اینکه حضور طلاب در مناطق مختلف به عنوان مبلغ اسلام و جمهوری اسلامی، ظرفیتی برای رفع برخی از مشکلات مردم است، اظهار کرد: اگر بتوانیم از ظرفیت طلاب در زمان تبلیغ در مناطق مختلف برای رفع مشکلات مردم استفاده کنیم قطعا مورد قبول و رضایت خداوند نیز قرار خواهیم گرفت.

وی با بیان این که صندوق توسعه ملی با هدف ذخیره بودجه منابع ارزی ایجاد شده است، عنوان کرد: در دو سال گذشته به اذن مقام معظم رهبری دو مرحله از صندوق توسعه ملی برای منابع طبیعی بودجه برداشت شد که این موضوع نشان از اهمیت منابع طبیعی نزد مقام معظم رهبری دارد.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: طبق فرموده مقام معظم رهبری بودجه صندوق توسعه ملی برای نسل‌های آینده است و منابع طبیعی نیز به نسل‌های آینده اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه طبق فرموده آیت الله وحید خراسانی حفظ منابع طبیعی و محیط زیست وسیله تقرب به خدا است، مطرح کرد: پوشش گیاهی تاثیر بسیار زیادی در زمینه جلوگیری از سیل، طراوت آب و هوا، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش بارندگی و ... دارد.

آقایی افزود: در بحث آبخیزداری به دنبال استفاده از آب نیستیم بلکه در مواردی که امکان پیوند رودها و خطر سیل وجود دارد منابع طبیعی ورود پیدا کرده و سرعت آب را کاهش داده و این آب به چشمه‌ها، قنات و آب‌های زیرزمینی تبدیل می‌شود که رضایت کشاورزان و روستاییان را نیز به همراه دارد.

**امسال در بیش از 10 هزار نقظه کشور اقدامات آبخیزداری انجام می شود

معاون وزر جهاد کشاورزی همچنین یادآور شد: در سال گذشته در بیش از 6 هزار نقطه کشور اقدامات آبخیزداری انجام شده است و امسال در بیش از 10 هزار نقظه کشور اقدامات آبخیزداری انجام می شود.

وی افزود: آبخیزداری در حال حاضر در بیش از 90 درصد شهرستان های کشور در حال انجام است و این اقدامات موجب خوشحالی مردم محلی و کشاورزان شده است.

آقایی  با بیان اینکه در مجموع دو سال گذشته برای بیش از 25 هزار نفر سوخت جایگزین تخصیص دادیم، خاطرنشان کرد: حدود 95 درصد آتش سوزی‌ها توسط عوامل انسانی است که 15 درصد آن به صورت عمدی و با نیت زمین‌خواری انجام می‌شود و 80 درصد به صورت سهوی و نیازمند اطلاع رسانی است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه مراتع به دو دسته ی مراتع چرا و طرح مرتع داری تقسیم می‌شوند، تصریح کرد: طرح مرتع داری و مراتع چرا مانند جنگل‌ها بوده و هیچ شخصی در هر مقامی نمی‌تواند آن را واگذار کند.

وی یادآور شد: واگذاری زمین مسکونی در قالب طرح هادی به بنیاد مسکن واگذار می‌شود و هرگونه واگذاری غیر از بنیاد مسکن قانونی نمی‌باشد، برای توسعه شهر نیز زمین در اختیار راه و شهرسازی قرار داده می‌شود و متولی تقسیم زمین نیز شهرها برعهده اداره‌کل راه  و شهرسازی است.

آقایی با بیان اینکه در سال‌های اخیر 50 میلیارد تومان تجهیزات انفرادی برای خاموش کردن آتش در مناطق مختلف توزیع کردیم، ابراز کرد: می‌توانیم مباحث منابع طبیعی را نظام یافته و سازمان یافته پیش ببریم و آمادگی آموزش به طلاب و گروه‌های مختلف را در طول سال‌های مختلف برای حفظ منابع طبیعی داریم،چراکه 50 درصد فعالیت ما در زمینه منابع طبیعی را فعالیت‌های فرهنگی تشکیل می‌دهند.

رییس سازمان جنگل ها در بخش دیگری از سخنان خود به تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی اشاره کرد و افزود: اجرای طرح کاداستر اراضی برای تعیین و تکلیف مستثنیات مردم  یکی از وظایف این سازمان است و سازمان جنگل ها تاکنون برای 50 میلیون هکتار اراضی ملی سند تک برگی گرفته است.

تعداد مشاهده خبر242 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal