بر توسعه ارتباطات بین المللی و گسترش همکاری های پژوهشی بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و دانشگاه واخنینگن هلند تاکید شد
به دنبال امضای تفاهم همکاری ایران و هلند و گسترش مناسبات پژوهشی بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و دانشگاه واخنینگن هلند، جلسه مشترکی با حضور دکتر ولی نسب مدیر کل دفتر ارتباطات علمی و همکاری های بین المللی و آقای اسمولدرز رایزن کشاورزی سفارت هلند، یکشنبه 27 مرداد سال جاری در دفتر ارتباطات علمی و همکاری های بین المللی برگزار شد.
1398/05/30
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، دکتر تورج ولی نسب مدیر کل دفتر ارتباطات علمی و همکاری های بین المللی، ضمن ابراز خرسندی از توسعه همکاری بین ایران و هلند، پی گیری طرح های پژوهشی و اجرایی جاری به ویژه در حوزه علوم شیلاتی را مهم دانست. وی با اشاره به اهمیت پروژه مشترک تولید محصول از آبزیان ریزجثه و صید دورریز به موانع انتقال هزینه های این طرح اشاره کرد. دکتر ولی نسب در ادامه سخنان خود در این زمینه پیشنهاد داد به منظور کاهش هزینه های اجرای این قبیل پروژه های پژوهشی، قسمت قابل توجهی از مراحل آزمایشگاهی طرح در کشور صورت پذیرد.
دکتر ولی نسب هم چنین به موضوع درخواست همکاری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با دانشگاه واخنینگن هلند در برگزاری کارگاه آموزش بین المللی در حوزه توسعه گلخانه اشاره داشت که مورد توجه رایزن کشاورزی سفارت هلند قرار گرفت.
آقای اسمولدرز رایزن کشاورزی سفارت هلند نیز با تاکید بر توسعه ارتباطات بین المللی بین ایران و هلند، تاکید داشت که حفظ جایگاه نظارت بر طرح در پژوهش های مشترک از جمله دغدغه های دانشگاه واخنینگن است و پیرامون موضوع کاهش هزینه ها رایزنی های لازم انجام می شود.
توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه واخنینگن هلند در حوزه علوم باغبانی نیز از دیگر محورهای این جلسه بود که با حضور نمایندگانی از موسسه تحقیقات علوم باغبانی بدان پرداخته شد. نمایندگان موسسه تحقیقات علوم باغبانی، تولید بذر هیبرید گوجه فرنگی و انتقال ژرم پلاسم از هلند به ایران را از موضوعات مهمی دانسته که با توجه به سیاست های کلان کشور در اختصاص 53 هزار هکتار گلخانه سبزی و صیفی تا سال 1404 ، اهمیت موضوع ارتباطات در خصوص انتقال بذر از هلند به ایران را مورد توجه قرار داده است. آقای اسمولدرز رایزن کشاورزی سفارت هلند در این خصوص نسز ضمن در نظر گرفتن این اهمیت، به گسترش همکاری بین ایران و هلند و پی گیری موضوع تاکید کرد.
از دیگر موارد مورد بحث در این نشست، طرح پرورش ماهیان خاویاری به روش مدار بسته (RAS) بود که در این خصوص درخواست موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر به اعزام کارشناس از هلند به منظور برگزاری کارگاه آموزشی بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در پایان این نشست ضمن اعلام آمادگی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برای دعوت از خانم دکتر سونما مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی هلند در سفر به ایران و بازدید از توانمندی های این سازمان، بحث و تبادل نظر در راستای تحکیم ارتباطات دوجانبه با هلند نیز به طرف هلندی اعلام شد.
تعداد مشاهده خبر142 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal