توسعه‌ کردستان حول محور کشاورزی برنامه‌ریزی شده‌است
با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های حوزه کشاورزی کردستان با تامین آب در این بخش و تبدیل اراضی دیم به آبی می توان به توسعه استان امیدوار بود که در این راستا با تلاش های انجام شده برای 96 هزار هکتار، سهمیه آب مورد نیاز تخصیص یافته است.
1398/05/30
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان،  استاندار کردستان گفت: با بررسی‌های انجام شده توسعه استان حول محور کشاورزی امکان پذیر است که از این رو با تلاش‌های بسیار مدیران استانی سهم آب برای تبدیل 96 هزار هکتار اراضی دیم به آبی تخصیص یافته البته برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه بخش کشاورزی در سه حوزه زراعت،  باغبانی و تولید گوشت قرمز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه تامین آب مورد نیاز برای کشاورزی بسیار ضروری بود، افزود: در مرحله اول افزایش سهمیه آب استان با مخالفت بسیار جدی وزارت نیرو مواجه شد و مسئولان وزارتخانه تاکید داشتند دستکاری تخصیص‌ها به هیچ وجه امکان ندارد.

مردانیا اضافه کرد: برای تحقق این موضوع یک تیم در استان متشکل از رئیس سازمان مدیریت و برنامه، مدیریت جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای تشکیل شد و پیگیری ها و جلسات متعدد در سطح کلان کشوری نتیجه داد و موضوع به ریاست جمهوری کشیده شد.

استاندار کردستان با بیان اینکه در این راستا 2 جلسه توسط معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، یادآور شد: جلسات متعددی نیز با سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد البته وزارت جهاد کشاورزی در تحقق این موضوع برای استان کردستان بسیار خوب عمل کرد.

وی گفت: در نهایت معاون اول رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه کشور را مسئول پیگیری این موضوع قرار دادند و در این شرایط با حمایت ایشان،  وزارت نیرو مجاب شد که در تخصیص آب به استان تجدید نظر کند.

آب مورد نیاز 96 هزار هکتار اراضی کردستان تامین شده است

مردانیا با اشاره به اینکه این تلاش‌ها منجر شد تا آب برای 96 هزار هکتار از زمین‌های دیم استان تخصیص پیدا کند، اظهار داشت: سهم آب برای 16 هزار هکتار آن از قبل به استان داده شده بود، 67 هزار هکتار دیگر نیز از منابع آبی موجود تخصیص یافت و 13 هزار هکتار دیگر نیز از محل 2 سدی که قرار است در آینده ساخته شود، تامین خواهد شد.

وی این اقدام را در راستای توسعه استان بسیار مهم و ارزشمند اعلام کرد و افزود: براساس برآوردهای جهاد کشاوورزی این اقدام، افزایش تولید بخش کشاورزی در استان را در پی دارد به طوری که یک میلیون و 400 هزار تن به تولیدات فعلی محصولات کشاورزی استان اضافه می‌شود.

بیش از 6 هزار میلیارد ریال در بخس کشاورزی کردستان سرمایه گذاری می شود 

استاندار کردستان با اشاره به اینکه در بحث باغات نیز اجرای طرح تامین آب بسیار موثر خواهد بود، گفت: در بحث تولید گوشت قرمز نیز تولید ما به 13 هزار تُن در سال خواهد رسید و مجموعه درآمدی این سه بخش به 6 هزار میلیارد تومان می رسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان 2 میلیون و 400 هزار تن تولید محصولات کشاورزی دارد که به سه میلیون و 800  هزار تن می رسد، یادآور شد: این مساله هم در درآمد سرانه استان تاثیرگذار است و هم موجب ایجاد اشتغال برای حداقل 56 هزار نفر به طور مستقیم می شود و 25 هزار شغل را هم تثبیت می کند.

مردانیا اظهار داشت: تحقق این مساله نیازمند تامین منابع مالی است که در این راستا نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشته و در دیدار اخیر مسئولان استان با ایشان، معظم له بر اجرای آن تاکید فرموده و اعلام کردند توسعه کردستان باید از حوزه کشاورزی انجام شود.

رهبری حامی توسعه کردستان هستند

استاندار کردستان با اشاره به اینکه این نامه از سوی رهبر معظم انقلاب برای پیگیری به معاون اول رئیس جمهور ارجاع داده شده است، افزود: دکتر جهانگیری نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی و وزیر نیرو را درگیر این موضوع کرده اند که قرار شده نامه‌ای با امضای این 2 وزیر و رئیس جمهور تنظیم و در آن از رهبر معظم انقلاب برای تامین مالی این پروژه از محل صندوق توسعه ملی درخواست شود.

وی اضافه کرد: این طرح پنج ساله تعریف شده که در صورت طی شدن این مسیر و تامین 250 میلیون دلار در هر سال برای این سه طرح از طریق صندوق توسعه ملی تحولی عظیم در کشاورزی استان و بحث اشتغال ایجاد خواهد شد.

مردانیا با بیان اینکه کارهای تخصیص آب برای استان نهایی شده است، گفت: در بخش پرداخت تسهیلات دولت پایه کار است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal