نظام صنفی کشاورزی دچار رکود راهبردی نشود
1398/05/28

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان این که نظام صنفی کشاورزی نباید دچار رکود راهبردی شود، گفت: انتظار این است که در ماه‌های آینده، نظام صنفی کشاورزی بتواند مشارکت و نقش‌آفرینی بیشتری در اصلاح آیین‌نامه، تدوین اساسنامه‌ها و تشکیل کارگروه‌ها داشته باشد .

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تعاون روستایی ایران، دکتر حسین شیرزاد در بیست و ششمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی با حضور روسای هیات مدیره نظام‌های صنفی کشاورزی سراسر کشور،‌ اظهار داشت: اساسنامه‌ها باید آینده‌ساز و بارقه‌ای از آینده‌نگری در آن وجود داشته باشد، نظام صنفی باید به سمت توجیه و تبیین ضرورت‌های ایجابی خود حرکت کند. هنوز ضرورت وجوبی این نهاد مردمی بخش کشاورزی نزد بسیاری ناشناخته است.

وی تصریح کرد: هدف نهایی ما تشکیل اتاق اصناف کشاورزی است، همه باید تلاش کنیم تا در زمان حیات اجتماعی فعال خود این اتفاق مهم رخ دهد و این افتخار بزرگی است .

شیرزاد با اشاره به این که با تشکیل اتاق‌های اصناف کشاورزی، قدرت بیشتر و صدای بلندتری خواهیم داشت، گفت: اخیرا به اتفاق رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور تلاش‌های پیگیرانه‌ای در خصوص ارتقای کارکردهای پروانه فعالیت صادره نظام صنفی و پذیرش آن به عنوان یک سند مُثبته در شبکه بانکی انجام گرفته است و کارها در حال پیشرفت است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تاکید کرد: نظام صنفی کشاورزی باید در رخدادهای بخش کشاورزی موضع‌گیری و نقش‌آفرینی داشته و همچنین با رسانه‌های جمعی تعامل سازنده، تولید گفتاری و محتوایی برقرار کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: انتظار این است که نظام‌های صنفی کشاورزی، موضع‌گیری خود را بویژه در سطح استان‌ها در زمینه خرید توافقی اعلام کنند، اگر نظام صنفی کشاورزی مستحکمی نداشته باشیم این مهم محقق نخواهد شد. بنابراین خریدهای توافقی وابسته به نظام صنفی قوی و مستحکم است به طوری که هم اکنون خرید توافقی محصول گوجه فرنگی بدون حضور نمایندگان نظام صنفی انجام نمی‌شود.

به گفته وی، برای اولین بار یک فرصت تاریخی برای جامعه کشاورزی به واسطه حضور نظام صنفی بوجود آمده ولی باید توجه داشت که ما هنوز در دوران تکاملی هستیم.

شیرزاد با تاکید بر این که هیچ نهادی اصیل‌تر از نظام صنفی کشاورزی در بخش کشاورزی وجود ندارد، گفت: در شرایط حاضر درک این نکته حائز اهمیت است که حرکت‌های صنفی‌مان را به نوعی سامان دهیم که بارقه‌ها و شائبه‌های حرکات سیاسی در آن راه نداشته باشد تا دچار انحراف از مسیر اصلی نگردیم.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به افزایش ریسک‌های بخش کشاورزی در شرایط کنونی گفت: نظام صنفی کشاورزی در مساله کاهش ریسک و مخاطرات بخش کشاورزی هنوز جایگاه چندان محکمی ندارد و این نهاد در رخدادهای بخش کشاورزی بخصوص زنجیره تولید، بیمه کشاورزی و ... نباید بی‌تفاوت بوده و حتما موضع‌گیری و تحلیل دقیق داشته باشد.

وی تاکید کرد: یکی از مسائل مهمی که نگران کننده است رکود راهبردی است، منظوراین است که مسائل و موضوعات جاری و روزمره نظام صنفی کشاورزی را از ترسیم چشم اندازهای آتی غافل نکند.

شیرزاد در پایان با اشاره به لزوم فعال شدن و حضور نظام صنفی کشاورزی در موضوعات مرتبط با بورس محصولات کشاورزی گفت: بازار در حال مدرن شدن است، نظام صنفی به عنوان وجدان بیدار جامعه باید مدرن و در پدیده‌های بخش کشاورزی مثل سلامت، بازار، بیمه فعال و نقش‌آفرین باشد.

تعداد مشاهده خبر151 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal