پنج میلیون شاخه گل‌ زینتی در استان یزد تولید شده است
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه 14 هکتار زمین‌ کشاورزی در استان به کشت گل‌های زینتی اختصاص دارد، گفت: از ابتدای امسال تاکنون پنج میلیون شاخه گل‌ زینتی در استان تولید شده است .
1398/05/28
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، اکبر شیخ‌علیشاهی روز پنجشنبه در جریان بازدید از یک واحد تولید محصولات گلخانه‌ای در ابرکوه گفت: 90 درصد گل‌های زینتی تولید شده در بازار سایر استان‌ها عرضه ‌شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به تبعات خشکسالی و کم ‌آبی، رویکرد جهاد کشاورزی استان یزد بر تغییر الگوی کشت و ترویج گیاهان کم آبخواه با ارزش اقتصادی بالاست.

شیخ‌علیشاهی ادامه داد: برای ترویج و توسعه کشت گل‌های زینتی در استان برای هر هکتار تا سقف 30 میلیارد ریال تسهیلات ارزان‌قیمت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

مدیرباغبانی جهادکشاورزی استان تعداد واحدهای گلخانه‌ای پرورش گل‌های زینتی استان را 26 واحد اعلام و خاطرنشان کرد: شهرستان‌های تفت، یزد، مهریز و اشکذر از مناطق عمده تولید گل‌های زینتی در استان هستند.

وی گونه‌ گل‌های زینتی استان را  رز، گلایول، مریم، ژربرا و لیسیانتوس ذکر کرد و یادآور شد: بیشتر مراکز تولید گل و گیاه استان در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای قرار دارد.

شیخ علیشاهی با تشریح مزیت‌های تولید محصول کشاورزی در فضاهای بسته که منجر به‌ صرفه‌جویی در مصرف آب و با ارزش اقتصادی بالا می‌شود، اضافه کرد: در استان یزد سه هزار و 500 گلخانه‌دار در بخش کشاورزی مجوز فعالیت دارند.

وی بیان کرد: این استان با وجود محدودیت‌ منابع آب‌های زیرزمینی و کاهش بارندگی، هم‌اکنون از لحاظ تولید برخی محصولات کشاورزی و دامی برحسب نوع محصول در رتبه‌های دوم الی پنجم  کشور قرار دارد و رتبه تولید محصولات کشاورزی و دامی یزد بالاتر از برخی استان‌های مستعد و برخوردار از منابع آب ‌و خاک است.

این مسئول با تبیین اهمیت استفاده از آب مجازی در بخش کشاورزی نیز گفت: در بخش‌هایی همچون دام و طیور و گلخانه‌ها با چهار درصد آب مصرفی، نزدیک به نیمی از تولید به دست می‌آید و ضرورت دارد تولیدات کشاورزی در استان به این سمت سوق داده شود.

زمین‌های قابل‌ کشت استان  یزد 170 هزار هکتار است که به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، 114 هزار هکتار آن کشت می‌شود.

سالانه بیش از یک‌ میلیون و 630 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی به همت 76 هزار بهره‌بردار در این حوزه تولید می‌شود که شامل 790 هزارتن محصول زراعی و باغی، 460 هزارتن محصول گلخانه‌ای و 380 هزارتن محصول دامی است.

تعداد مشاهده خبر35 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal