بحران‌های تغییر اقلیم و تنوع زیستی نیازمند مدیریت است/یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در خطر انقراض قرار دارند
رییس مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور و مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 2 بحران عمده در جهان در حال رخ دادن است، گفت: بحران‌های تغییر اقلیم و تنوع زیستی 2 بحران عمده هستند که نیازمند مدیریت است.
1398/05/24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، اسکندر زند در چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست در ارومیه با بیان این مطلب افزود: در جریان‌های زیست زمین برخی عناصر شیمیایی از جمله نیتروژن از مرز استاندارد رد شده است فسفرو اسیدی شدن دارای حالت نرمال است و از بین این شاخص‌ها دو شاخص است که از مرز استاندارد رد شده یکی تغییر اقلیم و دیگری تنوع زیستی است که برهم کنش اینها بیانگر دو بحران جدی در کره زمین است. 

وی اضافه کرد: وضعیت تنوع زیستی از نظر انقراض وضعیت مطلوبی نیست و گزارشی که امسال منتشر شده بیانگر این است که ازهشت میلیون گونه حیوانی و گیاهی که برآورد می‌شود بر روی کره خاکی وجود دارند، یک میلیون گونه در معرض انقراض است.

زند افزود: مشابه این اتفاق در طول عمر کره زمین فقط یک بار در زمان عصر یخبندان رخ داده ولی امروزه از طریق دخالت انسان رخ می‌دهد و یک هشتم گونه های شناسایی شده در حال انقراض هستند.

رییس مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشوربا اشاره به عوامل انقراض گونه‌ها و کاهش تنوع زیستی گفت: بهره‌برداری بی رویه 37 درصد از علت‌هاست و اکثر منابع کره زمین بیش از حد استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: تخریب و تغییر کاربری 32 درصد، بیماری‌ها 2درصد، از بین رفتن زیستگاه‌ها13 درصد، آلودگی چهار درصد و گونه های مهاجم پنج درصد و تغییر اقلیم مستقیما هفت درصد در انقراض گونه‌ها و کاهش تنوع زیستی تاثیر دارد.

زند با بیان اینکه از هفت عامل موثر در نابودی تنوع زیستی یکی تغییر اقلیم است گفت: یکی از عواملی که در اثر تغییر اقلیم رخ می‌دهد درجه حرارت است که در حال افزایش است و سیستم بارندگی نیز در حال تغییر است، پدیده‌های افراطی یکی از مشخصه های تغییر اقلیم در طبیعت است که مصداق های آن سیل‌ها و طوفان‌های شدید و آتش سوزی‌ها هستند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: کیفیت و سطح اقیانوس‌ها در حال تغییر است و این پنج اتفاق برکل اکوسیستم، گونه ها، جمعیت و اجتماع اثر می گذارد و تغییر اقلیم به طور مستقیم تمام اینها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم بر ژنتیک اثر می‌گذارد گفت: وقتی طبیعت دچار افراط شود انتخاب طبیعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و طول دوره رشد و مهاجرت موجودات و حساسیت به بیماری‌ها و زمان مهاجرت موجودات نیز تغییر پیدا می‌کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: اگر تغییر اقلیم رخ دهد، نسبت جنسیتی، کمیت و کیفیت زیستگاه‌ها به هم می‌خورد و قلمرو موجودات جابجا می‌شود.مقدار بیومس در اکوسیستم نیز جابجا شده و مشکلات بسیاری برای موجودات خلق می‌شود که پیامد آن پیچیده شدن کار در اکوسیستم است.

زند اظهار کرد: اگر در آینده با دقت و ظرافت در تمامی مشاغل برخورد نشود کار دشوار می شود و موجب صرف انرژی های بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 30 سال است که کشورها در دنیا متحد شدند و کنوانسیون تنوع زیستی را تدوین کردند گفت: تدوین این کنواسیون ضمن حفاظت از تنوع زیستی و تضمین بهره برداری پایدار از تنوع زیستی و عادلانه مزایا، جلوی فرسایش ژنتیکی و انقراض گونه ها را می‌گیرد.

تعداد مشاهده خبر30 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal