حمایت از کشاورزان ضامن تامین امنیت غذایی است
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: حمایت از کشاورزان ضامن تامین امنیت غذایی است.
1398/05/24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رسول جلیلی در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست که به میزبانی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی و دانشگاه آفاق ارومیه در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد، به تبیین اهمیت  تغییرات اقلیمی و خسارت ناشی از آن بر بخش کشاورزی استان و ضرورت تدوین برنامه جامع مقابله با این پدیده پرداخت.

وی افزود: بخش کشاورزی یکی ازمهمترین فعالیت‌های اقتصادی است که به عبارتی موتور محرکه اقتصاد استان به شمار می‌رود که پدیده تغییر اقلیم می‌تواند به شکلی ویژه آن را تحت تأثیر قرار دهد.

جلیلی تصریح کرد: در آذربایجان غربی با دارا بودن 820 هزار هکتار اراضی کشاورزی، برآورد می‌شود امسال 6 میلیون و 800 هزار تن محصول کشاورزی تولید شود که 4 میلیون و 500 هزار تن محصول زراعی، یک میلیون و 500 هزار تن محصول باغی، 570 هزار تن محصول دامی، 22 هزار تن عسل و 15 هزار تن در بخش شیلات و آبزیان را شامل می شود.

جلیلی خاطر نشان کرد: تغییر اقلیم از سال 1376 در آذربایجان غربی آغاز شده بود که تا سال 1396 ادامه داشت که از سال 97 تا کنون میزان بارش ها افزایش داشته است و نباید شائبه ترسالی و بارندگی های مطلوب سال زراعی جاری ما را از اجرای برنامه های کاهش مصرف آب و استفاده از شیوه های نوین علمی در جهت افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی دور کند .

رییس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی با بیان اینکه با افزایش هر یک درجه دما ، نیازمند 25 تا 40 میلی متر بارندگی هستیم ، گفت: باید به منظور برنامه ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت ، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

جلیلی اجرای طرح جامع اطلاعات کشاورزی استان و تهیه نقشه کاداستر اراضی آبی شامل اطلاعات مکانی و توصیفی قطعات اراضی تحت بهره برداری، برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، تهیه نقشه های تناسب اراضی جهت تدوین الگوی کشت را از مهمترین اولویت های اجرایی سازمان در سال جاری عنوان کرد .

وی با اشاره به اشتغال 32.8 تا 38 درصدی جمعیت استان در بخش کشاورزی ، ادامه داد: نیازمند برنامه ریزی دقیق و علمی تری در بخش کشاورزی هستیم تا دانش کشاورزان  افزایش یافته و علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی بیشتربه سمت کشاورزی علمی  در استان حرکت کنیم .

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal