فتح بام ایران توسط کوهنوردان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی
کوهنوردان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی به مناسبت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی و اعیاد پرمیمنت قربان و غدیر و دهه ولایت ، برای چندین بار پیاپی و پس از تمرینات و فتح قلل مرتفع کشور، به قله 5610 متری دماوند صعود کردند.
1398/05/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، در این صعود مشترک جمعی از کوهنوردان همکار و بازنشستگان وزارت جهادکشاورزی، کوهنوردان سازمان‌ جهادکشاورزی استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و گلستان و همنوردانی از شهرهای شیراز و چالوس حضور داشتند.

گروه کوهنوردی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی برای صعود به دماوند از جبهه غربی (سیمرغ) به سرپرستی آقای مصطفی پارسا، ساعت 9:30 صبح تهران را به مقصد پلور ترک کرده، 12 ظهر به قرارگاه فدراسیون کوهنوردی پلور رسیدند و در ساعت 15 در صفی منظم از این قرارگاه به سمت پناهگاه سیمرغ روانه شدند، به دلیل ازدحام زیاد علاقمندان به صعود دماوند، در جای مناسب چادرها را برای شب‌مانی برپا کردند و روز چهارشنبه ساعت 4:15 از پناهگاه سیمرغ به سمت قله حرکت کردند. مسیر دارای شیب تند و شن‌اسکی بود که با توجه به افزایش ارتفاع و کمبود اکسیژن سرعت را کند و کندتر می‌کرد اما کوهنوردان با عزمی آهنین به سمت جبهه غربی به حرکت خود ادامه دادند.

کوهنوردان ساعت 10 صبح بر بام ایران ایستاده و با شکرگذاری به درگاه خدواند بزرگ، به سمت پایین روانه شدند. این گروه ساعت 15 به سیمرغ رسیدند و پس از یکی دو ساعت استراحت به سمت پارکینگ سرازیر شدند و با رسیدن به پارکینگ سوار بر خودرو به سمت پلور حرکت کردند.

در صعود به بام ایران، مصطفی پارسا شریف به عنوان سرپرست برنامه، مهندس یوسف اسکندر جعفرزاده، میرمحمود موسوی، حسین فاتحی و حسن بتنج از سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، شهناز نجفی، غلامرضا خوش‌زبان، تیمورزاده،‌ جعفر مقدسی، پرویز عبدالملکی، سیروس عبدالملکی، ابوالقاسم شاه‌حسینی، حسین فرخ‌نیا، تفرشی، غلامی، عبدالعظیم سام‌دلیری و علیرضا سام‌دلیری از چالوس، لاوی و محمودی از شیراز، ، اخوت و اسماعیلی از گرگان حضور داشتند.

گفتنی است کوه دماوند در شمال ایران با ارتفاع 5610 متر از سطح دریا، بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه است. کوه دماوند در تاریخ سیزدهم تیرماه سال 1387 به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. این کوه همچنین از سال 1381 به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

تعداد مشاهده خبر113 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal