جهاد کشاورزی نقش مهم و محوری در تحقق پدافند زیستی دارد
رییس گروه تهدیدات زیستی پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان غربی گفت : جهاد کشاورزی نقش مهم و محوری در تحقق پدافند زیستی و پایش برای تحقیقات نوین ایفا می‌کند.
1398/05/24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، داود اقایی در جلسه کارگروه پدافند غیر عامل در بخش کشاورزی استان با بیان این مطلب اظهار کرد: تهیه نقشه پدیده های مخاطره آمیز در بخش کشاورزی با همکاری مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و هواشناسی ضروری است .

اقایی تاکید کرد: جهاد کشاورزی یکی از ارکان مهم مرزبانی زیستی است و لازم است که برای تامین امنیت غذایی جامعه از سر مزرعه تا سر سفره مردم ، مراکز حساس و تاسیسات مهم در حوزه کشاورزی شناسایی و طبقه بندی شود.

وی بر لزوم نظارت بیشتر بر نحوه حمل و نقل و نگهداری سموم شیمیایی در انبارها و فروشگاه ها بر اساس استانداردها و شاخص های تعیین شده تاکید کرد و افزود: باید طرح جامع مقابله با تهدیدات زیستی در حوزه کشاورزی تهیه و اجرایی شود.

در ادامه پرویز امجدی رییس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات طبیعی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ضمن خوش آمدگویی و تبریک عید قربان  گزارشی از عملکرد کارگروه جهاد کشاورزی در تهیه و تکمیل تاسیسات زیربنایی و نیز بر لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی تخصصی در حوزه دامی و گیاهی و ساماندهی آزمایشگاههای تشخیص آفات و بیماریهای های گیاهی و دامی در بخش کشاورزی استان تاکید کرد و با ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه کشاورزی پدافند غیر عامل در سال 97 ، به تبیین اهداف و برنامه های این کارگروه پرداخت و به تجربه موفق جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی در تامین 30 درصد از برق مصرفی سازمان با استفاده از پنل های خورشیدی اشاره کرد و افزود: به منظور تحقق این امر در استان راهکارها و پیشنهادات لازم برای پیاده سازی این طرح بصورت الگویی ارائه شده و در دست بررسی است. 

امجدی بیان کرد: تداوم مستمر برگزاری کلاس های آموزشی و اطلاع رسانی های ترویجی در حوزه تهدیدات زیستی در بخش کشاورزی به منظور اگاه سازی بهره برداران بخش کشاورزی ضروری است. 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه گفت : مبارزه با افت ملخ در سطح 4500 هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی در سال جاری انجام گرفته است که بیشترین میزان مبارزه در سطح شهرستان سردشت بوده است که خوشبختانه این افت مهار شده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

در ادامه این جلسه اجرای طرح الگویی پنل های خورشیدی تولید برق و کاربرد آن در کشاورزی مورد بحث و بررسی اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت .

تعداد مشاهده خبر29 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal